Czym jest ekojazda i czy warto ją stosować?

[REKLAMA]

Prowadzenie samochodu to nic trudnego, jednak kierowanie nim w sposób prawidłowy i ekonomiczny wymaga już niestety odrobiny wiedzy oraz chęci do nauki. Okazuje się, że ekojazda to pojęcie, które nie jest znane wszystkim – wiele osób nie ma pojęcia na temat tego, że jeżdżąc w odpowiedni sposób i dostosowując się do pewnych zasad, ma możliwość zaoszczędzenia, pokonywania tras bezpieczniej i z korzyścią dla długowieczności samochodu. Sprawdźmy czym jest ekodriving i jakich zasad należy się trzymać, aby go przestrzegać.

Istota ekojazdy

Ekodriving oznacza świadomą i w pełni kontrolowaną jazdę samochodem, dzięki której możliwe jest :

– znaczne zaoszczędzenie paliwa – nawet o 20 procent mniejsze zużycie paliwa,

– mniejsze koszty eksploatacji pojazdów,

– wolniejsze zużycie poszczególnych podzespołów w samochodzie,

– mniej emitowanych do atmosfery szkodliwych gazów cieplarnianych,

– bezpieczniejsza jazda – zarówno dla nas, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego.

Kierując się zasadami ekojazdy , możliwe jest zwiększenie komfortu prowadzenia auta i zaoszczędzenie, a także zapewnienie sobie bezpieczeństwa jazdy. Wytyczne nie są skomplikowane, wystarczy przeczytać je raz, by mieć pewność co do tego, jaka jazda jest skuteczne i pożądana – sprawdź sam!

Ekojazda – podstawowe zasady

Podstawową zasadą, jaką powinni stosować kierowcy, jeżdżący ekonomicznie i ekologicznie jest utrzymywanie stałych prędkości na jak najdłuższych odcinkach trasy. Oczywiście przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa oraz kierując się przepisami, a więc ograniczeniami prędkości. Przy czym należy pamiętać, że w trakcie tak jednostajnej jazdy, należy korzystać z jak najwyższego biegu!

Kolejną bardzo ważną zasadą jest niestosowanie biegu jałowego – w żadnej sytuacji, a w szczególności podczas dojeżdżania do skrzyżowania (przed światłami) albo podczas zatrzymywania się w jakimkolwiek innym miejscu. Jeżeli zaś chodzi o przyspieszanie ? to powinno być jak najbardziej dynamiczne, więc? nie bój się wciskać pedału gazu do dechy!

Bardzo istotne jest również jak najszybsze zmienianie biegów na jak najwyższe oraz, co oczywiste, dbanie o swój pojazd – nie tylko poprzez mycie go, ale też sprawdzanie stanu ciśnienia w oponach oraz prawidłowe serwisowanie. Oczywiście zasad tych jest więcej, natomiast te są podstawowe i pozwolą na jeżdżenie dużo bardziej ekonomiczne – ekojazda jest możliwa i zdecydowanie warto z niej skorzystać!

Jak nauczyć się ekojazdy?

Najlepszym sposobem jest bez wątpienia zapisanie się na specjalny kurs do szkoły jazdy, która takowy oferuje. Coraz więcej placówek wprowadza zaawansowane szkolenia, które nie są w żądnym stopniu stresujące dla kierowców, a pozwalają im znacznie poprawić swoje umiejętności kierowania pojazdem. Celem nauczycieli, których specjalnością jest ekojazda, jest przede wszystkim nauczenie kursantów jeżdżenia dużo bardziej ekonomicznego, ale przy tym równie szybkiego i efektywnego, co do tej pory. Jeżeli więc chcesz zaoszczędzić na paliwie, przy jednoczesnym jeżdżeniu z taką samą średnią prędkością – powinieneś zastanowić się nad wzięciem udziału w kursie.

Ekojazda – jak wygląda szkolenie?

Jeżeli chcesz nauczyć się jeździć ekonomicznie i ekologicznie, zdecydowanie warto skorzystać z profesjonalnego szkolenia, ponieważ podczas jego trwania stosuje się specjalistyczne narzędzia pomiarowe, dzięki którym ćwiczenie techniki jest dużo bardziej efektywne niż przy samodzielnym zgłębianiu ekodrivingu. Podczas szkolenia instruktor cały czas posiada do swojej dyspozycji wszelkie dane  i parametry dotyczące jazdy – w tym zużycie paliwa czy obroty silnika, dzięki czemu ma możliwość korygowania popełnianych błędów na bieżąco. A dzięki temu możliwe będzie szybsze przyswojenie zasad, jakimi rządzi się ekojazda. Kurs tego rodzaju nie jest trudny i czasochłonny, trwa maksymalnie kilka godzin i jest zawsze przeprowadzany indywidualnie, dzięki czemu możesz liczyć na to, że instruktor dostosuje się do Ciebie w stu procentach.

Warto przekonać się samemu i zacząć jeździć ekonomiczniej oraz bezpieczniej!

1 thought on “Czym jest ekojazda i czy warto ją stosować?”

  1. Ekojazda to bezpieczeństwo, ekonomia i ćwiczenie charakteru w jednym!!! Opłacalna rzecz! Pod kazdym względem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.