Samochód ? wielki sukces w dziedzinie transportu

[REKLAMA]

Nim do użytku publicznego oddano pierwszy samochód minęło bardzo wiele wieków. Bardzo długi czas ludzkość nie znała nawet koła, a gdy się ono już pojawiło, to do przemieszczania ciężkich wozów używano raczej zwierząt pociągowych niż silników.

Ciekawostką może być fakt, iż to Leonardo da Vinci w połowie XV wieku, skonstruował pierwszy pojazd, który można by było uznać za bardzo prymitywny prototyp samochodu. Napędzała go co prawda siła ludzkich mięśni, ale układ sprężyn i dźwigni daleko wykraczał poza możliwości znane technice tamtych czasów.

Pierwszy i mechaniczny

Nim powstał samochód wynaleziono najpierw silnik. Pierwszym pojazdem, który działał na parę był wóz artyleryjski. Jego konstruktorem był francuski inżynier, a jego pojawienie datuje się na rok 1769. Z tamtych czasów pochodzą także parowe dyliżanse (prekursorzy naszych autobusów). Z kolei XIX wiek to czas silników elektrycznych i tzw. elektromobili, które jako zasilania używały akumulatorów. Co ciekawe, na początku XX wieku nadal się ich używało jako taksówek.

Przełom

Gdyby jednak pewien Niemiec o nazwisku Marcus nie wynalazł w 1875 roku silnika spalinowego, to nie wiadomo jak by się potoczyła dalsza historia motoryzacji i ile czekali byśmy na ten ważny przełom w technice. Nie była to oczywiście konstrukcja doskonała, a przy dzisiejszych standardach raczej mierna, gdyż silnik ten posiadał moc nawet nie 1 KM, a moment obrotowy pozwalał mu na rozpędzenie pojazdu do 6 km/h. Pierwsze samochody kształtem przypominały powozy, a swój znany do dziś wygląd zawdzięczają wypadkowi na torze w Monte Carlo. Analiza wraku, która zostało potem przeprowadzona, wykazała, że należy znacznie zmienić kształt karoserii by poprawić bezpieczeństwo jazdy.

Koniec XIX wieku obfitował w wynalazki motoryzacyjne, jednak to w roku połączenia dwóch dużych firm zajmujących się produkcją samochodów rozpoczął się prawdziwy huragan zmian w tym sektorze. Ulepszanie konstrukcji i osiągów silników spalinowych stało się po 1926 roku bardzo częste.

Skutki dynamicznego rozwoju

Samochody które znamy dziś, nawet te najstarsze, mało przypominają pierwowzory z początku XX wieku. Od tego też czasu nastąpiło kilka ważnych przełomów w motoryzacji. Wejście do produkcji instalacji gazowej, zasilającej nasze samochody, potem silnik elektryczny, który pozwala ładować swoje auto we własnym garażu, aż wreszcie dochodzimy do silnika hybrydowego powstałego na fali prognoz o złym stanie środowiska naszej planety i z chęci świadomego dbania o jej dobro. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że to wcale nie jest koniec. Coraz bliżej nam do masowej produkcji samochodów napędzanych wodorem (czyli przy pomocy zwykłej wody).

Jeździmy coraz szybciej, coraz więcej też systemów komputerowych wspomaga nas w podróży i dba o nasze bezpieczeństwo. Samochód zaczyna coraz bardziej przypominać prom kosmiczny, ale tak już musi być. Świat idzie naprzód, a entuzjastów motoryzacji nigdy nie brakuje więc także i samochody się zmieniają ? może na lepsza, ale na pewno na bezpieczniejsze.

Artykuł powstał we współpracy z firmą przewozy-niemcy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.