Aby towary produkcji rolnej trafiły na sklepowe półki, potrzeba wykonać wiele pracy. Duża część z tych czynności nie jest w ogóle znana typowemu odbiorcy tych produktów, jednak niektóre są oczywiste nawet dla osób niezwiązanych z rolnictwem. Wśród tych ostatnich niewątpliwie jest siew roślin, ponieważ to od tego zaczyna się cały proces uprawy. Przeprowadzanie siewu tradycyjną metodą, czyli poprzez pracę rąk ludzkich, jest bardzo nieefektywne, dlatego jednym z etapów mechanizacji rolnictwa było opracowanie siewników mechanicznych. Jak są one zbudowane i jakie wymagania muszą spełnić?
Budowa siewnika
W zależności od sposobu dostarczania nasion do ziemi i napędu podzespołów, siewniki dzieli się na różne typy. Podstawowy podział dzieli je na rzędowe, pneumatyczne i precyzyjne. Jednak niezależnie od rodzaju siewnika, najważniejsze elementy pozostają te same. Pierwszym z nich jest rama, do której mocowane są wszystkie pozostałe podzespoły i mechanizmy. Jest ona podwieszona na zaczepach, dzięki którym siewnik jest mocowany do ciągnika rolniczego. Kolejny to zbiornik na materiał siewny. Niezbędnymi elementami są także mechaniczny lub pneumatyczny układ transportu materiału siewnego, redlice (ich zadaniem jest tworzenie bruzd w glebie) i znacznik, po którym porusza się koło podporowe siewnika. W wielu przypadkach stosuje się także zagarniacz, którego zadaniem jest przykrycie nasion glebą odsuniętą na bok przez redlice.
Wymagania, jakie stawia się wobec siewników
Siewniki zostały stworzone po to, by zoptymalizować proces wysiewu nie tylko pod względem czasu, który musi być na to poświęcony, ale także pod względem jak najlepszego ułożenia nasion. Siewniki muszą być w pewnym zakresie uniwersalne, ponieważ muszą umożliwiać zasiew różnych typów nasion, niezależnie od ich wielkości i kształtu. Konieczna jest także płynna (a najlepiej bezstopniowa) regulacja głębokości wysiewu – jest to jeden z najważniejszych parametrów decydujących o jakości i wielkości plonów, zaś każda roślina wymaga, aby nasiona zostały umieszczone na odmiennej głębokości. Niezwykle ważną cechą siewnika jest także sprawność układu transportowania materiału siewnego, ponieważ od tego zależy równomierność wysiewu. Wszystkie te parametry, a także szereg mniej istotnych nastawów, muszą mieć możliwość regulacji w zależności od potrzeb rolnika.
Ważnym aspektem działania siewników jest także możliwość połączenia ich z innymi urządzeniami rolniczymi, takimi jak na przykład brony lub agregaty uprawowe. Powstają w ten sposób agregaty uprawowo-siewne, które pozwalają obniżyć koszty uprawy, pozwalając na przygotowanie gleby oraz zasiew w jednym przejeździe.
Siewniki są niezwykle ważnymi maszynami rolniczymi. Ich wynalezienie stanowiło ogromny postęp w mechanizacji rolnictwa i znacznie obniżyło koszty oraz podniosło jakość i wydajność produkcji rolnej. Dzięki nim rolnicy mogą w łatwy sposób rozpocząć uprawy, a jednocześnie zapewnić odpowiednie warunki i parametry zasiewu, dlatego siewnik jest niezbędnym wyposażeniem każdego gospodarstwa rolnego.
Źródło Artykuł powstał dzięki wsparciu i wiedzy Zespołu sklepu internetowego HurtowniaRolnicza.pl – oferującego części zamienne do ciągników i maszyn rolniczych. |