Czym jest auto detailing?

[REKLAMA]

Większość z nas wciąż nie przywiązuje zbyt wielkiej uwagi do wyglądu auta. Samochód jest po prostu środkiem transportu, a nie naszą wizytówką. Czy takie rozumowanie jest uzasadnione?

Czym jest Auto Spa?

To całkowicie odmienne spojrzenie na pielęgnację samochodu. Celem auto detailingu, bo z takim określeniem też możemy się spotkać, nie jest zadbanie wyłącznie o lakier naszego auta, ale pieczołowite dopieszczanie wszystkich elementów samochodu.

Auto detailing wykonuje się dla samochodów używanych, ale także nowych. Nowy samochód również posiada zarysowania. Niedoskonałości powłoki lakierniczej usuwa się, a lakier poddawany jest procesowi zabezpieczenia woskiem i sealantem. Konserwacji podlegają też elementy wnętrza wykonane z gumy i plastiku.

Zadbajmy o lakier

Starsze samochody wymagają znacznie więcej pracy. Pierwszym etapem jest dokładne oczyszczenie lakieru z wszelkich nieczystości. W tym celu używa się rękawicy myjącej oraz wody. Następnym krokiem jest zastosowanie glinki, której zadaniem jest jeszcze dokładniejsze i głębsze oczyszczenie powłoki lakierniczej.

Przed przystąpieniem do korekcji ubytków w lakierze wykonuje się dokładne badanie lakieru poprzez m.in. mierzenia jego grubości. Kolejnym etapem jest korekcja właściwa powłoki, która polega na zastosowaniu pasty ściernej i wygładzającej, które nakładamy za pomocą padów polerskich o różnej twardości. Po usunięciu niedoskonałości lakieru, nakładany jest wosk, który ma za zadanie ochronić świeżo odrestaurowaną powłokę lakierniczą. Istnieje wiele rodzajów wosków. Najkorzystniej jest stosować woski oparte na naturalnych składnikach (carnauba czy propolis).

Co z mniejszymi elementami?

Kolejnym etapem w drodze do doskonałego wyglądu auta jest zadbanie o pozostałe elementy karoserii, takie jak felgi, uszczelki, listwy, opony, elementy chromowane. Opony są smarowane specjalnym żelem. Aby w przyszłości łatwiej było usunąć nieczystości z kół, na felgi nakładany jest specjalny wosk.

Czy to już wszystko?

Zadbanie o odpowiedni połysk i idealną gładkość karoserii to nie wszystko. Wnętrze samochodu jest równie ważne. Warto zaznaczyć, że środki chemiczne użyte do czyszczenia wnętrza, które znajdują zastosowanie w procesie auto detailingu są dostępne tylko w specjalistycznych sklepach.

Dokładne oczyszczenie każdego elementu wnętrza nie wystarczy. Istotnym elementem całego procesu jest zabezpieczenie powierzchni tzw dressingiem. Czym jest dressing? To grupa odżywek, które skutecznie chronią materiał przed niekorzystnym wpływem środowiska zewnętrznego. Są dostępne w różnych wersjach: satyna, mat i połysk. Ogromny wybór specyfików powoduje, że o każdy rodzaj materiału możemy równie skutecznie zadbać.

Proces dopieszczania auta potrafi zająć nawet 4 dni. Żadna czynność nie jest wykonywana w pośpiechu. Jest to ważne, bo w przeciwnym razie efekt nie będzie właściwy.

Choć Auto Spa nie jest jeszcze popularne, to liczba firm świadczących usługi tego typu wciąż rośnie. Wraz ze wzrostem świadomości, ceny usług spadną, a dla wielu auto detailing stanie się nowym, pasjonującym hobby.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z firmą FastServ – najlepszym serwisem samochodowym w Poznaniu, zajmującym się m.in. blacharstwem, lakiernictwem i naprawami spot.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.