Ubezpieczenie OC dla skuterów

[REKLAMA]

Obecnie coraz częściej z samochodów przesiadamy się na skutery czy rowery, szczególnie w mieście, gdzie okazują się one o wiele szybszym środkiem transportu.

Tak samo jednak jak w samochodzie i na skuterze mogą nas spotkać różne zdarzenia losowe – wgniecione drzwi, uszkodzone lusterko czy spotkanie bliskiego stopnia z przechodniem. To oznacza, że niezależnie od tego, jak pewnie czujemy się za kierownicą skutera, musimy wykupić ubezpieczenie OC.

Niezależnie od tego, czy poruszamy się małym skuterem czy dużym samochodem, tak samo możemy wyrządzić szkody i tak samo jesteśmy na nie narażeni. Oczywiście w przypadku skutera konsekwencje brawurowej jazdy nie będą mieć takiego rozmachu, jak w przypadku czterech kółek, ale mimo to ich naprawa może być równie kosztowna i nieprzyjemna (sprawdź także: http://wypowiedzenieoc.com.pl/).

Dodatkowo skuter i motocykl, tak jak samochody, są pojazdami mechanicznymi, poruszającymi się po drogach, nawet jeśli są to polne drogi i według polskiego prawa muszą być zarejestrowane. To oznacza też, że podlegają obowiązkowi ubezpieczeniowemu i nawet jeśli korzystamy z niego tylko przez część roku, sezonowo, ubezpieczenie wykupujemy na cały rok. Oczywiście kwota ubezpieczenia w przypadku skutera jest proporcjonalnie mniejsza niż w przypadku samochodu.

Zaletą jest jednak to, że jeśli jesteśmy także posiadaczem samochodu i udało nam się wypracować zniżki za bezszkodową jazdę, to obejmą one również nowy pojazd w postaci skutera czy motocykla. Warto też pamiętać, że w momencie kupna używanego pojazdu, polisa OC jest aktywna do końca jej trwania, czyli zazwyczaj przez rok, ale nie przedłuża się automatycznie na kolejny rok ubezpieczeniowy i wtedy należy wykupić nową polisę.

Nieaktywna polisa OC albo przegapienie terminu spłaty ubezpieczenia grożą wysokimi mandatami. W przypadku nieaktywnego ubezpieczenia do 3 dni kara wynosi 120 zł, od 4 do 14 dni 290 zł, zaś dłużej 580 zł. Warto więc sprawdzić dokładnie ważność polisy, by uniknąć dodatkowych kosztów. Przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej należy też dokładnie przestudiować jej treść i sprawdzić czy na pewno obejmuje nasz pojazd ? niektóre ubezpieczenia uzależniają jego wysokość od pojemności silnika.

Zazwyczaj stawka ubezpieczenia obliczana jest na podstawie wartości jednośladu, która z kolei uzależniona jest od jego wieku. Średnio wynosi ona od 5,6% do 8,7%, oczywiście przy odliczeniu zniżek kwota ta jeszcze spada. Z pewnością też dużą rolę w obliczaniu zniżek odegra wiek właściciela pojazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.