Nie ważne czy to wyjazd wakacyjny, czy coroczna wizyta u rodziny na święta Bożego Narodzenia. Niemal każdy posiadacz samochodu staje w pewnym momencie przed wyzwaniem pokonania co najmniej 100 km w jedną stronę. Niektórzy jeżdżą tyle do pracy, jednak znacznie więcej z nas używa swojego auta na co dzień do poruszania się na kilku lub kilkunastometrowych trasach.
Jak więc dobrze przygotować się do dłuższej wycieczki i zdobyć komfort psychiczny, że upłynie ona bezproblemowo? Poniżej przedstawiamy kilka porad, które mogą okazać się niezbędna przy dłuższej podróży.
Przegląd w warsztacie
Czasem data wyjazdu niemal zbiega się nam z planowana wizytą w stacji kontroli pojazdów. Warto na tym etapie upewnić się co do stanu swojego auta i w razie czego dokonać stosownych napraw czy wymiany materiałów eksploatacyjnych. Da nam to pełen obraz sytuacji, a jeśli zrobimy to odpowiednio wcześnie to bez problemu uda nam się przygotować samochód na długi wyjazd. Ci z nas, którzy regularnie i dokładnie dbają o stan swojego auta nie muszą się obawiać. Właściwie podstawowa wiedza daje im niezbędne narzędzia do samodzielnej kontroli auta.
Co pod maską?
Zbliża się lato, dni stają się coraz cieplejsze. Warto więc dobrze zadbać o układ chłodzenia, który jest niezmiernie ważny przy dłuższych wyjazdach wakacyjnych. Kontrola jest tu bardzo prosta, gdyż wystarczy zlokalizować chłodnicę i uważnie obejrzeć stan jej przewodów. Wszystkie popękane lub dziurawe elementy powinno się w takim przypadku wymienić. Istotną wskazówkę, że coś jest nie tak z układem chłodzenia może nam dać zajrzenie pod auto w miejscu, gdzie zawieszona jest chłodnica. Wtedy zazwyczaj można dostrzec mokrą plamę, a gdy dotknąć ręką spodu chłodnic, będzie on wilgotny.
Poza tym zlokalizować należałoby każde źródło podejrzanego hałasu dobiegającego z elementów mechanicznych auta podczas jazdy. Jednym z ważniejszych elementów w naszym aucie jest pasek klinowy. Jeśli tylko widzimy, że ma postrzępione brzegi, lub jego ostatnia wymiana była dość dawno temu, to warto zainwestować w nowy. Na koniec powinniśmy zwrócić uwagę na stan przewodów akumulatora i na poziom elektrolitu w nim (w razie potrzeby łatwo uzupełnimy go wodą destylowaną).
Hamulce i opony
W idealnym świecie nie ma korków, skrzyżowań, a droga jest cały czas prosta. Jednak patrząc odrobinę bardziej przyziemnie, oprócz dodawania cały czas gazu równie często będziemy zapewne hamować podczas naszej długiej wycieczki. Lepiej by nie okazało się podczas trasy, że hamulce zaczynają nam szwankować. Zależnie od czasu kiedy ostatnio kontrolowaliśmy układ hamulcowy, zazwyczaj warto sprawdzić kondycję bębnów i tarcz oraz okładzin. Dobrym pomysłem jest znalezienie wzniesienia i sprawdzenie, czy auto dobrze się toczy oraz poprawnie hamuje (czy podczas wciśnięcia hamulca nie toczy się dalej).
Podstawa dobrego funkcjonowania koła to sprawny i wolny od uszkodzeń bieżnik opony. Równe jego zużycie oraz grubość przekraczająca 3 mm to dobry znak. Poza tym powinno sprawdzić się, czy w kołach mamy odpowiednie ciśnienie powietrza oraz udać się do stacji diagnostycznej w celu kontroli wyważenia kół.
Światła
Podstawową metoda komunikacji z innymi kierowcami na drodze są światła. Kiedy hamujemy, wykonujemy manewr, czy gdy pogoda się pogarsza, okazują się one niezbędne i znacznie poprawiają bezpieczeństwo na drodze. Wszystkie powinny działać bez zarzutu, a w bagażniku powinniśmy mieć mały zapas żarówek w razie niespodziewanego przepalenia się którejś. Tak przygotowane auto bez problemu oprze się trudom długiej trasy i dowiezie nas do miejsca podróży.
Materiał powstał we współpracy z firmą Exbuss.