Parkowanie w supermarkecie

[REKLAMA]

Bardzo wiele osób robi zakupy w supermarkecie. Jednak czy każdy wie, jak prawidłowo poruszać się samochodem po parkingu? Niby to nic trudnego, ale bardzo często łamane są podstawowe przepisy.

Parkowanie i poruszanie się po parkingu przy marketach wydaje się być sprawą prostą. Wystarczy czytać znaki pionowe i poziome, być ostrożnym i nic nie powinno się wydarzyć. Jednak w praktyce pojawia się wiele niejasności, pytań, na które czasami nie ma jasnej odpowiedzi. Kierowcy na takich parkingach często są roztargnięci i nierzadko zdarza się uszkodzić swój pojazd jak i innych uczestników ruchu. Parking przy sklepie jest uważany, jako droga wewnętrzna wiec nie posiada statusu drogi publicznej. A to oznacza, że na takim terenie niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego traktowane jest jak łamanie zasad wewnętrznych i nie mogą interweniować służby wewnętrzne. Interwencja Policji możliwa jest tylko na drogach publicznych lub w sytuacjach ściśle określonych. Funkcjonariusz może podjąć czynności tylko w zagrożeniu życia  lub zdrowia albo w sytuacji, kiedy kierowca złamał przepis wynikający z ustaw (np. jazda pod wpływem alkoholu). Więc pojawia się pytanie, kto powinien dbać o porządek na terenie przy supermarkecie? Zarządca terenu? Ale ten z kolei nie ma żadnych uprawnień do karania kierowców.

Nowelizacja ustawy o ruchu drogowym z dnia 22 lipca 2010 roku. zawiera pojęcie ?strefa ruchu?, co oznacza obszar obejmujący co najmniej jedną drogę wewnętrzną , na którą wjazd i wyjazd oznaczone są odpowiednimi znakami. W strefie ruchu obowiązują takie same zasady, jak na drodze publicznej, kierowcy muszą stosować się do przepisów Prawa o ruchu drogowym.

Wprowadzenie strefy ruchu na parkingu w żaden sposób nie zmienia zasad poruszania się wyznaczonych przez znaki pionowe i poziome. Zmiana odnosi się do sposobu nadzoru. Złamanie zasad na terenie wewnętrznym, nadal traktowane jest, jak złamanie regulaminu. Złamanie zasad w strefie ruchu jest wykroczeniem i tym samym służby porządkowe mają prawo wymierzenia kary. W związku z tym  Policja i Straż Miejska nawet na parkingu przed supermarketem mają pełne prawo dokonać kontroli drogowej oraz ukarać mandatem za przekroczenie prędkości, złe parkowanie, niezapięcie pasów, niewłączenie świateł czy rozmowę podczas jazdy przez telefon komórkowy.

Nowelizacja obejmuje również pieszych. Na drodze wewnętrznej piesi mogą korzystać z całej szerokości jezdni, natomiast w strefie ruchu powinni poruszać się tylko po chodnikach i wyznaczonych przejściach.  Przed supermarketami droga dla pieszych to zazwyczaj cała powierzchnia terenu utwardzonego, brak wyznaczonych ciągów pieszych sprawia, że każdy chodzi gdzie chce a kierowca musi mieć oczy dookoła głowy.

Nadanie drodze wewnętrznej statusu ?strefy ruchu? zależy tylko i wyłącznie od zarządcy. To on podejmuje decyzję, czy przy wjeździe na teren wewnętrzny umieścić taki znak czy nie. Jeżeli taki znal się nie pojawi, to nadzór Policji czy Straży miejskiej nadal będzie niemożliwy.
Przekwalifikowanie parkingu przed supermarketem z drogi wewnętrznej na strefę ruchu sprawia, że kierowcy poruszają się ostrożniej i nie czują się bezkarni. Niestety rozwiązanie nie jest idealne. Największą wadą jest odebranie uprawnień pieszym. Ponieważ ci nie mogą dłużej korzystać z całej szerokości jezdni, muszą zmienić nawyki i przystosować się do nowej sytuacji, jednak w ostateczności wpływa to również na ich bezpieczeństwo.

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez firmę Drogmal zajmującą się min. produkcją i wynajmem wyrobów przeznaczonych do zastosowania w infrastrukturze drogowej a także oznakowaniem dróg, ulic oraz placów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.