Jak zdobyć uprawnienia na prowadzenie wózków widłowych

[REKLAMA]

Bardzo często w wielu ofertach pracy możemy znaleźć wymagania dotyczące posiadania uprawniania na prowadzenie wózka widłowego. Jednak gdzie możemy tego typu uprawnienia zdobyć?

Wózek widłowy

Wózek widłowy jest bardzo popularnym pojazdem mechanicznym kołowym, który jest używany najczęściej w magazynach. Warto widzieć, iż tego typu pojazd charakteryzuje się napędem silnikowym. Dzięki niemu możemy przewozić duże ilości towarów na palecie. Jest to bardzo wygodna forma transportu, ponieważ dany towar może być załadowany oraz rozładowany, a także przewieziony bardzo szybko. Należy zdawać sobie sprawę z tego, iż wspomniany wózek widłowy może przewozić towary o wadze nawet do 5 ton.

Warto pamiętać, iż wymagania odnośnie uprawnień na prowadzenie wózków widłowych możemy znaleźć w bardzo wielu ogłoszeniach o pracę. Obecnie bardzo wiele osób posiada uprawnienia na wózek widłowy, z tego powodu pracodawcy wolą przyjąć osobę doświadczoną, niż pracownika, który będzie dopiero te uprawnienia zdobywał. Zatem w jaki sposób możemy zdobyć uprawnienia do obsługi wózka widłowego?

Jak zdobyć wymagane uprawnienia?

Uprawnienia na wózki widłowe możemy zdobyć na trzy różnorodne sposoby. Pierwszy sposób to odbycie zwykłego kursu w ośrodkach szkoleniowych. W całym kraju takich ośrodków jest bardzo wiele, więc z pewnością znajdziemy najbardziej odpowiedni. Jednak musimy pamiętać, iż tego typu kurs powinien odbywać się zgodnie ze schematem UDT, czyli Urzędu Dozoru Technicznego. Należy zdawać sobie sprawę z tego, iż jeżeli dany typu kursu nie będzie oparty na programie Urzędu Dozoru Technicznego, jak i również nie będzie on przez tą instytucję udostępniony, nie jest ważny. Uzyskane zaświadczenie po ukończeniu kursu nie uprawnia nas jeszcze do obsługi wózków widłowych w danym przedsiębiorstwie. Na podstawie zaświadczenia z kursu nasz przełożony wypisuje nam imienne oświadczenie o możliwości kierowania wspomnianymi pojazdami.

Kolejny sposób zdobycia uprawnień operatora wózka widłowego jest bardzo zbliżony do pierwszej możliwości. W tym przypadku kurs przeprowadzany jest także w ośrodku szkoleniowym, jednak nie jest on tylko opracowany przez Urząd Dozoru Technicznego, ale również jest przez niego zatwierdzony. Oznacza to, iż po jego zakończeniu możemy ubiegać się o zaświadczenie UDT. Dzięki temu nasze uprawnienia będą obowiązywać nie tylko w jednym przedsiębiorstwie, ale również na terenie całego kraju.

Ostatnią metodą uzyskania uprawnień do prowadzenia wózka widłowego jest kurs, który oparty jest na podstawie programu IMBiGS. Jest on bardzo podobny jak wcześniejsze możliwości, z tą różnicą, iż tego typu kurs zazwyczaj zdają operatorzy maszyn. Jednak w przypadku operatorów wózków widłowych również można go zdać, uzyskując ważne uprawnienia w całym kraju.

Przydatne prawo jazdy

Często bardzo wiele osób żyje w przekonaniu, iż zdobycie uprawnień wymaganych do obsługi wózka widłowego jest bardzo trudne, ponieważ samo kierowanie tym pojazdem wymaga od nas wyjątkowych umiejętności. Jest to nieprawda, ponieważ wózek widłowy jest bardzo prostym pojazdem, którego obsługi można się bardzo szybko nauczyć. Warto pamiętać, iż jeżeli przykładowo posiadamy prawo jazdy kategorii B, nasza nauka będzie jeszcze prostsza. Zasady kierowania wózkiem widłowym, jak i również samochodem osobowym są praktycznie takie same. Umiejętności, które nabyliśmy podczas kursu przygotowującego do egzaminu na prawo jazdy, również bardzo przydadzą się nam na kursie obsługi wózków widłowych. Warto pamiętać, iż wózek widłowy, tak samo jak samochód osobowy posiada hamulec oraz gaz, a także kilka biegów. Jednak największym kłopotem dla wielu kierowców samochodów osobowych, którzy przesiadają się na wózek widłowy, może być zwrotność tego pojazdu. Podczas manewrów na magazynie musimy bardzo uważać, aby przykładowo nie wykonać zakrętu ze zbyt dużą prędkością i tym samym nie uszkodzić towaru, który przewozimy.

Uprawnienia do prowadzenia wózków widłowych są w dzisiejszych czasach bardzo potrzebne. Często wiele firm poszukuje pracowników z takimi kwalifikacjami, zatem warto zdecydować się na dodatkowy kurs.

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez firmę Fast-Trans z Poznania zajmującą się min. transportem wózków widłowych: transportmaszynpoznan.com/transport-wozkow-widlowy

3 thoughts on “Jak zdobyć uprawnienia na prowadzenie wózków widłowych”

  1. interesuje mnie wyrobienie takich uprawnień, ale nie wiem ile kosztuje i ile trwa kurs. Oraz jakie badania się robi.????

  2. W tej chili co druga firma oferująca szkolenia ma w ofercie operatora wózków widłowych. Wbrew pozorom to obecnie dość pożądana umiejętność na rynku pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.