Jak wybrać dobre opony letnie?

[REKLAMA]

Zima na szczęście odchodzi już na dobre, jest to więc idealny moment na zmianę opon z zimowych na letnie. Czy wiesz, jak wybrać dobre opony letnie i na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Cechy dobrych opon letnich

Najważniejszą kwestią, która ma bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo i komfort jazdy ma bieżnik. Mówiąc najogólniej, w oponach mogą występować trzy rodzaje bieżników – bieżnik symetryczny, asymetryczny i kierunkowy. Jeżeli mówimy o oponach letnich, najczęściej spotyka się bieżnik symetryczny, który nie sprawdza się w przypadku opon zimowych. Oponę z bieżnikiem symetrycznym można montować w dowolnym kierunku. Największą zaletą takich opon jest cicha praca i niski opór toczenia, co pociąga za sobą długą żywotność opony. Tego rodzaju bieżnik występuje najczęściej w oponach klasy ekonomicznej i średniej. Są polecane do samochodów małych i lekkich, niekoniecznie natomiast do samochodów o mocnych silnikach i dużych gabarytach.

Opony letnie wykonane są z twardszej gumy niż opony zimowe, dzięki czemu dobrze trzymają się drogi i zapewniają komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Alternatywną opcją są opony całoroczne, które nie wymagają wymiany z każdym mijającym sezonem.

Jakiej klasy opony wybrać?

Tutaj znaczenie ma przede wszystkim nasz budżet, jakim dysponujemy. Opony samochodowe dzieli się na klasę budżetową czy ekonomiczną, średnią i premium. Większość dużych firm ma swojej ofercie egzemplarze z każdej z tych klas. Różnice między tymi oponami dotyczą przede wszystkim stosunku ceny do jakości. Najtańsze modele nie zapewniają osiągów zbliżonych nawet do tych, jakie oferują opony premium, są jednak o wiele tańsze. Warto jednak pamiętać, że wszystko zależy od stylu jazdy. Nie ma sensu inwestować w najdroższe opony premium, jeśli pokonujemy niewiele kilometrów i jeździmy spokojnym stylem jazdy. W takim wypadku opony budżetowe czy klasy średniej zdecydowanie będą wystarczające. Opony premium natomiast zaleca się w przypadku samochodów sportowych, o mocnym silniku.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Należy pamiętać, że opony dobieramy nie tylko pod względem ceny, czyli klasy, ale przede wszystkim pod względem odpowiedniego rozmiaru i indeksu prędkości. Stosowanie się do tych zaleceń zapewni pełne bezpieczeństwo i komfort jazdy, a także wykorzystanie pełni możliwości swojego samochodu. Jeżeli zamontujemy opony o nieodpowiednim rozmiarze czy parametrach, istnieje spore ryzyko nieprawidłowego działania wspomagania kierownicy, a także znaczącego obniżenia komfortu jazdy. Przed zakupem warto więc dokładnie sprawdzić, czy dane opony odpowiadają zaleceniom dotyczącym naszego samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.