Transport intermodalny szansą dla rozwoju polskiego transportu?

[REKLAMA]

Transport ma istotny wpływ na konkurencyjność gospodarki, dlatego ważne jest by dbać o poprawę jego wydajności. W przewozach znaczącą rolę odgrywa czas dostawy, sposób i cała obsługa związana z procesem. Transport drogowy stanowi ważne ogniwo, lecz szansą rozwoju jest również transport intermodalny.

Transport intermodalny, nazywany też kombinowanym, to wykorzystanie więcej niż jednej gałęzi transportu w przewozie pojedynczej jednostki ładunkowej. W ramach konkretnego zlecenia korzysta się z transportu samochodowego, kolejowego, morskiego, czy nawet lotniczego. Takie usługi często są zlecane firmom, które oferują usługi spedycyjne. Ten rodzaj transportu sprawia, że spedycja krajowa nie jest limitem i można wysyłać ładunki zagranicę bez utrudnień i barier. W rezultacie następuje wzrost przychodów, a gospodarka rozwija się.

Dlaczego transport intermodalny?

Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw w branży przewozowej sprawia, że firmy muszą dbać o różnicowanie swoich ofert oraz szukanie lepszych rozwiązań. Inwestowanie w transport kombinowany pozwala na zmniejszenie ryzyka uszkodzenia przesyłki przy przeładunkach i ponoszenia strat finansowych. Przyjmując zlecenie spedycja gdynia bierze na siebie odpowiedzialność za ładunek na całej trasie. Połączenie różnych form transportu pozwala na skuteczniejsze, tańsze i szybsze przemieszczanie towarów.

Innym ważnym aspektem są korzyści ekologiczne. Odciążając transport drogowy wpływa się na spadek zanieczyszczenia pochodzącego z transportu samochodowego. Drogi stają się tym samym bezpieczniejsze i mniej zatłoczone. Nic więc dziwnego, że przewozy intermodalne są popierane w wielu państwach będących członkami Unii Europejskiej.

Sytuacja transportu intermodalnego w Polsce

Pomimo wielu korzyści, nadal nie jest on faworyzowany w Polsce. Największym ograniczeniem oraz problemem, który napotyka się przy organizowaniu przewozów intermodalnych jest stan infrastruktury kolejowej. W ostatnich latach można było zauważyć, że trasy kolejowe ze względu na wysokie koszty utrzymania kurczą się. Kolejnym problemem jest brak porozumienia między podmiotami na rynku kolejowym. Ograniczeniem jest też brak infrastruktury, w której można by było sprawdzać statusy realizacji zamówień środkami transportu w przewozach intermodalnych.

Transport intermodalny to dobra szansa dla rozwoju usług logistycznych. Bez odpowiednich inwestycji jego wykorzystanie może zostać opóźnione, przez co nie tylko firmy, ale i klienci będą napotykali ograniczenia i koszty związane ze skomplikowanymi procesami transportowymi.

1 thought on “Transport intermodalny szansą dla rozwoju polskiego transportu?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.