Czym kierować się wybierając łańcuchy śniegowe do samochodu?

[REKLAMA]

Polskie przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku posiadania łańcuchów śniegowych, nie oznacza to jednak, ze zupełnie się one w naszym kraju nie przydają. Wręcz przeciwnie, niejednokrotnie w czasie silnych śnieżyc tylko one potrafią zapewnić bezpieczeństwo na drodze.

Te elementy ekwipunku samochodowego są szczególnie przydatne w rejonach górskich. W niektórych miejscach gór, dla niektórych pojazdów są one nawet obowiązkowe. Jest to wtedy oznaczone specjalnymi znakami, a za nie posiadanie łańcuchów kierowcy może grozić mandat. Jednak, trzeba wiedzieć także o sytuacji odwrotnej: jazda z łańcuchami po drodze „czarnej”, także może grozić mandatem. Utrudniają one bowiem wtedy normalną jazdę, bo samochód jest niestabilny i wydłuża się jego droga hamowania. Jak wybrać łańcuchy, które przydadzą się w czasie ostrej zimy? Jeśli chodzi o ceny, ma się tu dwie główne opcje, a każda z nich pasuje do innego typu jazdy.

Oto czym różnią się one dokładniej:
– Proste łańcuchy (w cenie około 150 zł) – na rynku ich oferta jest niezwykle bogata. Zazwyczaj dostępne są one w opcjach ma jedną oś, co jest zupełnie wystarczające ponieważ przepisy mówią o tym, że kierowcy są zobowiązani do ich montażu wyłącznie na koła napędowe. Pasują do wielu rodzajów aut, jednak ich minusem jest to, że ich montaż jest dość czasochłonny, a napinacze ręczne. Ta ostatnia czynność polega na tym, że po zamontowaniu i naciągnięciu łańcuchów trzeba powoli przejechać kilka metrów, zatrzymać samochód i jeszcze raz dociągnąć zaciski.
– Łańcuchy proste z wyższej półki cenowej (ponad 200 zł) – od razu widać to, że są one lepiej wykonane, gdyż metal jest twardszy i bardziej odporny na zużycie. Co więcej, zazwyczaj posiadają one atesty, które wymagane są od kierowców (i ich łańcuchów) w innych krajach. Polecane są one szczególnie tym osobom, które korzystają z łańcuchów śniegowych bardzo regularnie lub planują wyjazdy za granicę. Nie są one niezbędne do używania ich w Polsce „od czasu do czasu”. Do tego celu w zupełności wystarczy komplet tańszy.

Łańcuchy specjalistyczne

Oprócz opisanych wcześniej tzw. łańcuchów prostych, na rynku spotkać można jeszcze inne ich rodzaje. Będą to:
1. Łańcuchy z samonapinaczem (300-400zł). Po ich montażu nie trzeba zatrzymywać się na dociąganie. Są one przypięte do podłużnego napinacza (jest on widoczny od zewnętrznej strony felgi). Napinacz ten wystarczy naciągnąć raz, a reszta dociąganie odbędzie się samoczynnie w czasie jazdy.
2. Łańcuchy do szybkiego montażu. Kosztują ponad tysiąc złotych, a charakteryzują się tym, że wystarczy nimi obciągnąć koło, natomiast o ich prawidłowe napięcie zadba już układ mocujący (w czasie jazdy).
3. Łańcuchy do aut sportowych (1500zł). Są to samochody, które posiadają niewiele przestrzeni pomiędzy oponą a błotnikiem i nadkolem. Trzeba więc na nie zakładać łańcuchy napinane przy pomocy specjalnej konstrukcji. Mocuje się ją do dowolnej śruby trzymającej koło. Bardzo często w zestawie znaleźć można osłonki chroniące felgi przed porysowaniem przez łańcuch.

Artykuł powstał przy współpracy z adamot.pl

4 thoughts on “Czym kierować się wybierając łańcuchy śniegowe do samochodu?”

  1. Są miejsca (sam mieszkam) gdzie niezbędne jest mieć łańcuchy żeby dojechać do posesji. Dlatego temat słusznie poruszony!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.