Kamery samochodowe. Pomoc przy stłuczkach, kolizjach i wypadkach

[REKLAMA]

Nagranie wypadku lub kolizji drogowej, uwiecznienia złego zachowania innego kierowcy… W czasach, gdy ulice są zatłoczone samochodami, niezbędnym urządzeniem wydaje się być wideorejestrator.

Samochodowe wideorejestratory to wysokiej klasy urządzenia elektroniczne, które mają za zadanie nagrywanie obrazów zarówno podczas jazdy, jak i postoju, widocznych zza szyby samochodu. Wideorejestrator może być używany do różnych celów, ale najbardziej sprawdzi się podczas:

  • wypadku lub kolizji drogowej, w której trudno stwierdzić ewidentną winę któregoś z kierowców, albo by ukazać dokładny zapis zdarzenia
  • rekreacyjnego rejestrowania przebytej trasy jako prywatnego nagrania
  • zatrzymania przez patrol i otrzymania mandatu, gdy czujemy się niewinni i możemy to udowodnić
  • uwiecznienia złego zachowania się innego kierowcy (brawurowa jazda, niezgodne z przepisami wyprzedzanie itp.)

Przy nagrywaniu tego typu zdarzeń należy sprawdzić, czy system zamontowanego wideorejestratora obsługuje kartę pamięci, ponieważ wbudowana pamięć urządzenia może mieć zbyt małą pojemność i ważne dla nas sprawy mogą nie zostać zapisane, a tym samym nie odtworzone, a mogą okazać się niezastąpionym dowodem podczas starań o odszkodowanie.

Optymalne ustawienie pola widzenia kamery

Montując kamerę samochodową należy ustawić ją w taki sposób, by jej kąt rejestrowania był jak najszerszy. Czasami to, co jest bardzo ważne może znajdować się poza zasięgiem widoczności źle ustawionego rejestratora, a w takiej sytuacji zabraknie w razie potrzeby kluczowego dowodu.

Większość rejestratorów ma kąt szerokości 120 stopni, co wydaje się wystarczającą wielkością, ale bardziej zaawansowane kamery mogą mieć jeszcze szerszy kąt widzenia, a mianowicie do 150 stopni.

Funkcjonalność, precyzja i nowoczesność

Oprócz swojej podstawowej funkcji, czyli rejestrowania – kamery samochodowe mogą mieć wbudowany GPS, który uzupełni zapis w dodatkowe szczegóły, takie jak: nazwy ulic, czas przejazdu, prędkość i inne informacje.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest posiadanie kamery z zamontowanymi diodami na podczerwień, które umożliwią rejestrację trasy również nocą, chociaż obraz może nie być najwyższej jakości, a dodatkowe wyposażenie kamery rejestrującej w aparat fotograficzny z lampą błyskową będzie uzupełnieniem dokumentacji wypadkowej w dokładne zdjęcia z miejsca zdarzenia.

Czujnik ruchu i kamera cofania

Jednym z nowocześniejszych urządzeń rejestrujących jest kamera posiadająca czujnik ruchu, włączający zapis podczas postoju – w momencie kolizji z innym samochodem, parkującym lub ruszającym z miejsca obok. Taki zapis będzie znakomitym świadectwem udowodnienia winy i domagania się odszkodowania za doznaną szkodę. Dodatkowym wyposażeniem, świetnie sprawdzającym się na zatłoczonym parkingu będzie bezprzewodowy system mini kamery cofania, mocowany na tylnej tablicy rejestracyjnej, a pozwalający na wygodne i bezkolizyjne oraz co najważniejsze – bezpieczne cofanie lub parkowanie tyłem. System działa bezprzewodowo, jest bardzo prosty w obsłudze, a jego działanie oddaje nieocenione usługi.

Tekst powstał we współpracy z salonem samochodowy Mazda Klimczak i portalem motoryzacyjnym a-moto.pl.

4 thoughts on “Kamery samochodowe. Pomoc przy stłuczkach, kolizjach i wypadkach”

  1. Z doświadczenia wiem, że to bardzo potrzebny gadżet w samochodzie. Nie raz już miałem niemiłą sytuację na drodze, gdzie dzięki kamerce udało się udowodnić winę drugiego kierowcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.