Nagranie wypadku lub kolizji drogowej, uwiecznienia złego zachowania innego kierowcy… W czasach, gdy ulice są zatłoczone samochodami, niezbędnym urządzeniem wydaje się być wideorejestrator.
Samochodowe wideorejestratory to wysokiej klasy urządzenia elektroniczne, które mają za zadanie nagrywanie obrazów zarówno podczas jazdy, jak i postoju, widocznych zza szyby samochodu. Wideorejestrator może być używany do różnych celów, ale najbardziej sprawdzi się podczas:
- wypadku lub kolizji drogowej, w której trudno stwierdzić ewidentną winę któregoś z kierowców, albo by ukazać dokładny zapis zdarzenia
- rekreacyjnego rejestrowania przebytej trasy jako prywatnego nagrania
- zatrzymania przez patrol i otrzymania mandatu, gdy czujemy się niewinni i możemy to udowodnić
- uwiecznienia złego zachowania się innego kierowcy (brawurowa jazda, niezgodne z przepisami wyprzedzanie itp.)
Przy nagrywaniu tego typu zdarzeń należy sprawdzić, czy system zamontowanego wideorejestratora obsługuje kartę pamięci, ponieważ wbudowana pamięć urządzenia może mieć zbyt małą pojemność i ważne dla nas sprawy mogą nie zostać zapisane, a tym samym nie odtworzone, a mogą okazać się niezastąpionym dowodem podczas starań o odszkodowanie.
Optymalne ustawienie pola widzenia kamery
Montując kamerę samochodową należy ustawić ją w taki sposób, by jej kąt rejestrowania był jak najszerszy. Czasami to, co jest bardzo ważne może znajdować się poza zasięgiem widoczności źle ustawionego rejestratora, a w takiej sytuacji zabraknie w razie potrzeby kluczowego dowodu.
Większość rejestratorów ma kąt szerokości 120 stopni, co wydaje się wystarczającą wielkością, ale bardziej zaawansowane kamery mogą mieć jeszcze szerszy kąt widzenia, a mianowicie do 150 stopni.
Funkcjonalność, precyzja i nowoczesność
Oprócz swojej podstawowej funkcji, czyli rejestrowania – kamery samochodowe mogą mieć wbudowany GPS, który uzupełni zapis w dodatkowe szczegóły, takie jak: nazwy ulic, czas przejazdu, prędkość i inne informacje.
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest posiadanie kamery z zamontowanymi diodami na podczerwień, które umożliwią rejestrację trasy również nocą, chociaż obraz może nie być najwyższej jakości, a dodatkowe wyposażenie kamery rejestrującej w aparat fotograficzny z lampą błyskową będzie uzupełnieniem dokumentacji wypadkowej w dokładne zdjęcia z miejsca zdarzenia.
Czujnik ruchu i kamera cofania
Jednym z nowocześniejszych urządzeń rejestrujących jest kamera posiadająca czujnik ruchu, włączający zapis podczas postoju – w momencie kolizji z innym samochodem, parkującym lub ruszającym z miejsca obok. Taki zapis będzie znakomitym świadectwem udowodnienia winy i domagania się odszkodowania za doznaną szkodę. Dodatkowym wyposażeniem, świetnie sprawdzającym się na zatłoczonym parkingu będzie bezprzewodowy system mini kamery cofania, mocowany na tylnej tablicy rejestracyjnej, a pozwalający na wygodne i bezkolizyjne oraz co najważniejsze – bezpieczne cofanie lub parkowanie tyłem. System działa bezprzewodowo, jest bardzo prosty w obsłudze, a jego działanie oddaje nieocenione usługi.
Tekst powstał we współpracy z salonem samochodowy Mazda Klimczak i portalem motoryzacyjnym a-moto.pl.
Doświadczenia moich bliskich nauczyły mnie, że lepiej zainwestować w tego typu urządzenie niż później płakać..
Z doświadczenia wiem, że to bardzo potrzebny gadżet w samochodzie. Nie raz już miałem niemiłą sytuację na drodze, gdzie dzięki kamerce udało się udowodnić winę drugiego kierowcy.
Przydatne i tanie. Takich rzeczy na potrzeba
Totalny MUST HAVE, nie wyobrażam sobie bezpiecznej jazdy bez kamery samochodowej