Odzież motocyklowa – kurtka i co dalej?

[REKLAMA]

Dla jednych jazda motocyklem to dyscyplina sportu. Zdecydowana większość traktuje ją jednak jako rozrywkę i przyjemność. Niezależnie od powodu fascynacji każdy motocyklista, który wsiada na motor, powinien być również właściwie ubrany i bynajmniej nie mówimy tu o samej estetyce. Odzież motocyklowa to przede wszystkim bezpieczeństwo. Co każdy motocyklista powinien posiadać w swojej garderobie?

Podstawą jest kurtka

Każdy motocyklista bez wyjątku odpowie, że niezbędna jest mu kurtka. Z pewnością największy pożytek z tego wierzchniego odzienia jest wtedy, kiedy temperatura za oknem jest niska lub wieje silny wiatr. Jednak z kurtki korzystać trzeba również w stosunkowo ciepłe dni. Wszystko dlatego, że temperatura podczas jazdy jest zdecydowanie niższa od rzeczywistej. Motocykliści jednym głosem podkreślają, że jeśli rezygnują już z kurtki, to robią to tylko w dwóch przypadkach. Po pierwsze, kiedy jeżdżą z niską prędkością, po drugie przy naprawdę wysokich temperaturach powyżej 30 st. Celsjusza. Wówczas ten element odzieży motocyklowej można sobie odpuścić.

Spodnie, rękawice i buty

Oczywiście odzież motocyklowa to nie tylko kurtka. Motocyklista powinien pomyśleć również o spodniach, butach czy specjalnych rękawicach. Podobnie jak kurtka na łokciach także i spodnie powinny mieć swoje ochraniacze na kolanach. Te najczęściej są przyszywane przez producentów. Nie zaszkodzi jednak dokupić je oddzielnie.

Buty motocyklowe powinny być natomiast skórzane i mieć usztywnione podeszwy. Przydadzą się również wzmocnienia na piętach czy palcach. Ważne jest bowiem, aby chroniły one całą stopę motocyklisty przed zgnieceniem.

 

Skóra czy odzież tekstylna?

Liczy się również jakość takiej odzieży i materiał, z jakiego jest ona uszyta. Bezsprzecznie najwyżej ceniona jest odzież motocyklowa wykonana ze skóry naturalnej. Przede wszystkim ze względów wizualnych. Wprawdzie są motocykliści, którzy narzekają na komfort noszenia skórzanych kurtek, to ze względów estetycznych za nic nie zamieniliby ich na odzienie tekstylne.

Taka odzież motocyklowa nie jest jednak wyborem pozbawionym sensu. Tekstylne kurtki i spodnie często są bowiem całkowicie wodoodporne oraz przewiewne, co nie jest jednoznaczne z tym, że nie można ich nakładać, kiedy temperatura jest niska. Niestety tekstylna odzież motocyklowa nie jest tak efektywna, jak ma to miejsce przy skórzanych elementach garderoby motocyklisty.

Gdzie kupować?

Nie ulega wątpliwości, że odzież motocyklowa jest droga. Zakup skórzanej kurtki w renomowanym sklepie to koszt sięgający kilkuset złotych. Niewiele mniej kosztują też spodnie, a 200-300 zł zapłacić trzeba za motocyklowe obuwie. Tańsze, jeśli w ogóle można tu mówić o jakiejś zaskakująco niskiej cenie, są jedynie rękawiczki czy kominiarki, ale i ich zakup pochłonie z naszego portfela 50-100 zł. Tanio więc nie jest. Jak zatem na takim zakupie oszczędzić?

Jakąś alternatywą jest odzież używana, ale taki zakup to rozwiązanie mocno pośrednie, którego wielu motocyklistów nie bierze pod uwagę. Inną możliwością jest zakup odzieży w komplecie. Najlepiej na serwisie aukcyjnym Allegro, gdzie przy dużej konkurencji sprzedawcy mocno obniżają ceny. Dodatkowo niemal zawsze trafić można tu na jakieś promocje czy wysokie rabaty, które sprawiają, że odzież motocyklowa tańsza jest nawet o kilkadziesiąt procent.

Podsumowanie

Wydaje się, że w dobie XXI wieku, kiedy to zakupy internetowe są coraz bezpieczniejsze, nabycie odzieży motocyklowej na Allegro to dobry pomysł. Przynajmniej dla tych, którzy cenią sobie oszczędność i nie lubią wyrzucać pieniędzy w przysłowiowe błoto.

4 thoughts on “Odzież motocyklowa – kurtka i co dalej?”

  1. Przydatny wpis, który powinien zaciekawić każdego kto planuje trochę spędzić czasu na motocyklu. Zdecydowanie dobra ochrona i bezpieczeństwo to podstawa jazdy na motocyklu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.