Na co zwrócić uwagę przy zakupie odzieży motocyklowej

[REKLAMA]

Odzież na motocykl musi spełniać odpowiednie normy, by zapewnić bezpieczeństwo i izolację termiczną w czasie jazdy. Wygląd, wygoda i zabezpieczenie wszystkich elementów ciała są dużo ważniejsze niż cena, która nie powinna być najważniejszym czynnikiem podczas podejmowania decyzji. Aby odnaleźć się w gąszczu dostępnych produktów, poniżej kilka podpowiedzi, na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru odzieży na motocykl.

Dużą zaletą produktów jest, oprócz zapewniania bezpieczeństwa, poprawa komfortu jazdy, np. w przypadku kurtek, których ciasne rękawy pomagają utrzymać ochraniacze i jednocześnie chronią przed wiatrem od strony termicznej oraz powstawania ?żagla? z ubrań (podobne właściwości zachowują letnie kurtki motocyklowe, które utrzymują te same parametry, przy jednoczesnym zachowaniu większego przewiewu). Podobnie jest ze spodniami i krojem nogawek oraz z rękawicami, które przede wszystkim zapewniają odpowiednią przyczepność dłoni i chronią przed wychłodzeniem, które ogranicza manualne zdolności podczas korzystania z hamulca i sprzęgła.

Najważniejszy i najistotniejszy element każdego wyposażenia motocyklisty, to oczywiście kask. Każdy z nich przechodzi serię testów, zaczynając od elementów bezpieczeństwa i widoczności, po wentylację i komfort noszenia. W zależności od rodzaju jazdy i zapotrzebowania, można wybrać pomiędzy kaskami crossowymi (enduro do jazdy w terenie), integralnymi (dla motocykli sportowych), szczękowymi (z podnoszoną częścią szczękową) oraz kaski otwarte (w tym używane do rekonstrukcji i typu retro). Oczywiście ich noszenie wymusza kodeks ruchu drogowego.

Jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na kaski integralne, które zapewniają bardzo dobrą ochronę głowy i twarzy, a wykonanie z jednego odlewu sprawia, że są lekkie i ciche w  porównaniu do innego typu kasków (np. szczękowe ułatwiają rozmowę, ale są cięższe, głośniejsze i nie chronią twarzy w takim stopniu jak integralne).

Kaski otwarte to domena kierowców chopperów, motocykli retro, a także słabszych maszyn oraz skuterów i motorowerów. Zapewniają one duże pole widzenia i umożliwiają poczucie  pędu powietrza w czasie jazdy, ale w słabym stopniu chronią twarz prowadzącego, nie sprawdzają się także w czasie złych warunków atmosferycznych.

Kaski enduro skupiają się na brodzie i twarzy, ograniczają także ilość błota, które pada na gogle w czasie jazdy. Optymalna waga kasku, równoważąca bezpieczeństwo z komfortem jazdy oscyluje w przedziale 1,3-1,5 kg.

Dystrybutorzy odzieży na motor, coraz częściej w celu kompleksowej obsługi klienta, prowadzą również sprzedaż i wynajem pojazdów, części zamiennych, serwis czy obsługę ubezpieczeniową kierowcy. W stolicy małopolski można spotkać w takich punktach np. serwis skuterów. Kraków oferuje także miejsca z kompleksową obsługą, gdzie prowadzony jest serwis quadów. Kraków w ogóle stara się odpowiadać na potrzeby coraz większej ilości osób z prawem jazdy kategorii A (m.in. Motomio), którzy przyjeżdżają w te okolice ze względu na walory Jury Krakowsko-Częstochowskiej i pobliskich Beskidów.

2 thoughts on “Na co zwrócić uwagę przy zakupie odzieży motocyklowej”

  1. ja przy zakupie odzieży motocyklowej zwracam uwagę przede wszystkim na jej wygląd. mówcie co chcecie, ale oprócz bezpieczeństwa prezencja jest najważniejsza

  2. Odziez motocyklowa to jedyna ochrona jaka ma motocyklista. Specjalny sprzet kilka razy uratowal mnie przeed powaznymi obrazeniami ciala. Ich wybór jest naprawde bardzo wazny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.