Jak wybrać łańcuchy śniegowe?

[REKLAMA]

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów łańcuchów śniegowych, klasyczne stalowe z różnych gatunków i stopów stali, łańcuchy hybrydowe z adapterem na felgę i elementem na koło wykonanymi z tworzywa sztucznego. Występują również łańcuchy tekstylne, które wyglądem przypominają koce grzewcze na koła, z których korzysta się w sportach samochodowych.

Jak widać, ilość dostępnych łańcuchów śniegowych, jakość ich wykonania, a także rozpiętość cenowa jest ogromna. Jakimi więc kryteriami powinniśmy kierować się przy wyborze odpowiednich łańcuchów?

Rodzaje łańcuchów śniegowych

Na rynku występują trzy główne typy łańcuchów śniegowych różniących się między sobą sposobem budowy, mocowaniem na kole oraz ceną. Wyróżnić można tradycyjne stalowe łańcuchy, łańcuchy tekstylne (tzw. skarpety śniegowe), a także łańcuchy z adapterem na felgę.

  • Łańcuchy stalowe – występują w bardzo dużej liczbie konfiguracji. Różnią się między sobą przede wszystkim sposobem naprężania łańcuchów i konstrukcją samego łańcucha oraz stopem stali z jakiego zostały wykonane. Najlepsze zbudowane są tak, że po wstępnym naciągnięciu na koło, napną się samoczynnie po rozpoczęciu jazdy.
  • Łańcuch tekstylny – wykonany z bardzo przyczepnego materiału pokrowiec na oponę. Głównymi zaletami jest niska cena, niewielka waga oraz mała grubość. Dzięki temu dużo łatwiej zamocować je w samochodach posiadających niewiele miejsca w nadkolu). Również konserwacja należy do prostych czynności – wystarczy je wyprać.
  • Łańcuchy z adapterem – Najdroższe spośród oferowanych na rynku. Wyróżniają się tym, że są wyposażone w adapter, czyli element mocujący znajdujący się na środku koła i połączony z nim. W razie potrzeby wystarczy przypiąć do niego obręcz z łańcuchem.

O czym należy pamiętać przy zakupie łańcuchów śniegowych?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na prostotę montażu i demontażu, a także konieczność, lub jej brak, poprawiania mocowania po ruszeniu z miejsca. Zły montaż może doprowadzić do uszkodzeń koła, a w ostateczności nawet i samochodu. Podczas zakupu łańcuchów przeciwśniegowych na koła musimy także dowiedzieć się, czy producent nie zabrania stosowania łańcuchów w naszym samochodzie. Spowodowane jest to głównie rozmiarem opon i ilością miejsca między oponą a nadkolem, bądź elementami zawieszenia.

Łańcuch należy dobierać do rozmiaru opony. Rozmiar opony jest najważniejszym parametrem, który powinniśmy brać pod uwagę szukając łańcuchów śnieżnych.

Niezależnie od tego jaki rodzaj łańcuchów wybieramy, szczególną uwagę należy zwrócić na certyfikaty jakie posiadają. Normy, które szczegółowo opisują wymagania stawiane łańcuchom śniegowym to TÜV oraz Ö-norm. Tylko markowe łańcuchy z atestami gwarantują bezpieczeństwo i pewność w trudnych warunkach. Dodatkowo, wybierając się do krajów takich jak Austria, Szwajcaria czy Norwegia musimy posiadać łańcuch z atestem, gdyż jest to wymagane prawnie. Kupując najtańsze modele w supermarketach nie mamy pewności, jak dany element zachowa się w trudnej sytuacji, a w wyżej wymienionych krajach dodatkowo ryzykujemy wysokim mandatem. Szeroki wybór łańcuchów można znaleźć w sklepie Andra.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.