Charakterystyka felg z włókna węglowego

[REKLAMA]

Wielu kierowców szczyci się w swoich samochodach felgami aluminiowymi i chromowanymi. Jeśli mielibyśmy porównać je z felgami stalowymi, rzeczywiście wyglądają na towar luksusowy. Jednakże na rynku mamy jeszcze jeden ciekawy produkt dostępny wśród obręczy. Mowa o felgach z włókna węglowego. Czym są i czy rzeczywiście są to felgi warte bliższej uwagi?

Czym jest włókno węglowe?

Zanim scharakteryzujemy same felgi, w pierwszej kolejności należy przyjrzeć się materiałowi, z którego są one wykonane. Czym w związku z tym jest włókno węglowe? Wiele osób zna ten materiał jako karbon, z którego buduje się m.in. rakiety kosmiczne. Samo karbon to tkanina upleciona z pojedynczych włókien złożonych z nawet 12 tysięcy nitek o grubości 1/10 włosa.

Włókna węglowe mają mnóstwo zalet. Przede wszystkim są lekkie, co w przypadku wykorzystania obręczy z włókna węglowego pozwala rozwinąć pojazdowi większą prędkość. Samochód ma lepsze osiągi, ale to nie wszystko. Poza tym pojazd taki jest stabilniejszy i lepiej się prowadzi, a jakby tego było mało, skraca się jego droga hamowania. Za co jeszcze ceni się obręcze karbonowe? Nie sposób nie zauważyć, że włókno węglowe jest także niezwykle wytrzymałe. Nie tylko odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale także nietopliwe i posiadające odporność chemiczną.

Felgi z włókna węglowego

Pierwsze felgi karbonowe na rynku pojawiły się dopiero pięć lat temu. Oznaczone zostały symbolem CR-9, a ich wprowadzenie zawdzięczamy australijskiej firmie Carbon Revolution. Nic dziwnego, że Australijczycy szybko nawiązali współpracę z producentami samochodów, a ich felgi z włókna węglowego trafiły do pojazdów takich marek jak Porsche czy Lamborghini. Poza tym felgi takie można też spotkać w luksusowych samochodach Audi czy BMW, choć ci ostatni chcą wprowadzić produkt będący mieszanką aluminium i włókna węglowego. Jak przeczytamy na stronie http://ladnefelgi.pl, będą to felgi hybrydowe.

Wspomnijmy tu jeszcze, że felgi z włókna węglowego wpływają korzystnie na zużycie paliwa. W pojazdach wyposażonych w takie obręcze spalanie spada średnio o 6%. Poza tym, co istotne pojazd z felgami karbonowymi emituje też mniejsze ilości dwutlenku węgla.

Jeśli natomiast mielibyśmy do nich jakieś uwagi, to na pewno uwagę zwrócilibyśmy tutaj na ich wysoką cenę. Nie da się ukryć, że felgi z włókna węglowego są na tyle drogie, że znajdują się dziś na wyposażeniu jedynie samochodów luksusowych. Ich koszt sprowadza się bowiem nawet do 80 tys. zł. Zwykły Kowalski na razie na takie dobro pozwolić sobie więc nie może, co nie oznacza, że nie będzie tak za lat kilka czy tym bardziej kilkanaście. Rozwój technologii ciągle postępuje, a ceny produktów do niedawna luksusowych dziś w wielu przypadkach są na wyciągnięcie ręki. Z pewnością podobnie będzie z felgami, choć na karbonowe obręcze w swoich samochodach przyjdzie nam jeszcze poczekać. Mimo wszystko warto wiedzieć, że takie obręcze istnieją i są absolutnym topem wśród felg. Choćby po to, aby móc dopiec znajomym, którzy przy każdej okazji chwalą się swoimi alufelgami.

Plusy i minusy felg karbonowych:

+ niewielka waga (nawet 50% lżejsze od felg aluminiowych)
+ duża wytrzymałość
+ lepsze osiągi
+ lepsza precyzja prowadzenia auta
+ szybsza reakcja na ruchy kierownicą
+ mniejsze zużycie paliwa
+ niższa emisja CO2
– wysoka cena

1 thought on “Charakterystyka felg z włókna węglowego”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.