Czym jest wynajem długoterminowy samochodów i kiedy najbardziej się opłaca?

[REKLAMA]

Wypożyczalnie samochodów działają w Polsce coraz prężniej, co też szczególnie nie dziwi, gdyż trudno wyobrazić sobie dziś życie bez auta. Poza wynajmem krótkoterminowym warto bliżej przyjrzeć się również wypożyczaniu samochodów na dłuższy okres. Długoterminowy wynajem samochodów oferują głównie firmy Car Fleet Management (CFM), zajmujące się zarządzaniem flotą pojazdów. Wielu zadaje sobie pytanie, czy jest to rozwiązanie lepsze od kredytu samochodowego bądź leasingu. Jakie są wady i zalety takiego najmu?

Wypożyczalnie samochodów działają w Polsce coraz prężniej, co też szczególnie nie dziwi, gdyż trudno wyobrazić sobie dziś życie bez auta. Poza wynajmem krótkoterminowym warto bliżej przyjrzeć się również wypożyczaniu samochodów na dłuższy okres. Długoterminowy wynajem samochodów oferują głównie firmy Car Fleet Management (CFM), zajmujące się zarządzaniem flotą pojazdów. Wielu zadaje sobie pytanie, czy jest to rozwiązanie lepsze od kredytu samochodowego bądź leasingu. Jakie są wady i zalety takiego najmu?

Czym jest wynajem długoterminowy?

Wynajem długoterminowy z punktu widzenia prawa jest leasingiem operacyjnym, gdzie nie zachodzi konieczność wykupienia pojazdu. Niewątpliwie dużą zaletą takiego najmu jest fakt dokonywania płatności tylko za zużycie auta. Dzięki temu koszty eksploatacji takiego samochodu rozłożone są w czasie, nie stanowiąc tak dużego obciążenia finansowego. Co istotne, klient decydujący się na długoterminowy wynajem samochodu, może liczyć nie tylko na sam pojazd, ale także opony letnie i zimowe wraz z wymianą, auto zastępcze w przypadku konieczności naprawy pojazdu czy pełne ubezpieczenie z OC, ale też AC, NW i Assistance włącznie. Wszystkie zalety takiego wynajmu opisane zostały w artykule pt. „Wypożyczalnia aut ? zalety wynajmu długoterminowego„.

Co istotne, przy wynajmie długoterminowym, należy oszacować roczny przebieg samochodu. Problem może pojawić się w sytuacji, kiedy zakładana wartość zostanie przekroczona. Wówczas osoba wynajmująca samochód, musi liczyć się z naliczeniem dodatkowych opłat zgodnych z tabelą prowizji. Tyczy się to nie tylko samych rat za wynajem, ale też rat serwisowych.

Zakończenie umowy wynajmu długoterminowego

Umowa o wynajem długoterminowy skończyć się może na dwa sposoby. Pierwszym jest jej rozliczenie i zdanie auta. Wówczas miejsce ma też weryfikacja przekroczonego przebiegu oraz ewentualnych uszkodzeń, które mogą mieć wpływ na obniżenie wartości auta. Drugim rozwiązaniem jest jego wykup. Wówczas nabywca nie musi obawiać się o dodatkowe koszty. Na ogół wykup jest jednak średnio o 50% wyższy od wartości pojazdu, co jest uzależnione od okresu trwania finansowania, a więc lepszym rozwiązaniem wydaje się być uiszczenie opłat związanych z naprawą i wypożyczenie kolejnego pojazdu.

Komu opłaca się wynajem długoterminowy?

Nie ulega więc żadnym wątpliwościom, że wynajem długoterminowy ma swoje dobre, ale i złe strony. Zalet takiego wynajmu doświadczyć mogą osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy. Taka forma finansowania z pewnością nie jest natomiast odpowiednia dla wszystkich tych, którzy chcą mieć samochód na własność w celu jego dalszej odsprzedaży.

Rozwiązanie w formie wynajmu długoterminowego sprawdza się więc w przypadku osób, jak i firm o innowacyjnym podejściu. Skorzystanie z takiego najmu gwarantuje dostęp do samochodu, a przy tym wiele usług dodatkowych. Kierowca wypożyczający pojazd na okres kilku lat może liczyć na auto zastępcze na czas naprawy, całodobowe wsparcie Assistance czy pełen system likwidacji szkody, kiedy załatwienie wszystkich formalności jest szybkie i proste.

4 thoughts on “Czym jest wynajem długoterminowy samochodów i kiedy najbardziej się opłaca?”

  1. Wypożyczalnia samochodów, która ma w swojej ofercie wynajem długoterminowy, to bardzo fajna sprawa. Korzystałem kilka razy w życiu i nigdy się nie zawiosłem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.