Jak wybrać końcówkę wydechu?

[REKLAMA]

Jest wiele możliwości na tuning swojego pojazdu. Jeżeli interesują Cię proste i tanie modyfikacje, możesz postawić na końcówkę wydechu. W tym wpisie bierzemy pod lupę te niewielkie elementy, które mogą w dość dużym stopniu zmienić wygląd Twojego pojazdu. Sprawdź, jakie są rodzaje końcówek i czy przy ich wyborze kierować się tylko względami estetycznymi. Niestety, ma to miejsce bardzo często, a warto pamiętać również o parametrach technicznych.

Po co stosuje się końcówki wydechu?

Najpierw wyjaśnijmy, po co w ogóle stosuje się końcówki wydechowe, które wcześniej były zbędne. Tak więc obecnie jesteśmy świadkami ery coraz cichszych samochodów na drogach. Ma to związek z rozwojem motoryzacji oraz idei downsizingu. Swoje zrobiły oczywiście przepisy prawa i coraz bardziej restrykcyjne normy hałasu. Faktem jest jednak, że duże silniki są zastępowane małymi motorami z turbodoładowaniem. Dzięki temu są znacznie cichsze, szczególnie że odbierają część spalin od układu wydechowego.

Dla wielu kierowców dźwięki wydawane przez pracujący silnik o małej pojemności z turbo są mało atrakcyjne. Jako że potrzeba jest matką wynalazków, producenci odpowiedzieli na oczekiwania kierowców. W ten sposób pojawiły się specjalne nakładki, dzięki czemu silnik wydaje znacznie atrakcyjniejsze dla ucha dźwięki, przynajmniej dla znawców i miłośników motoryzacji. Końcówki wydechowe to element tuningu optycznego. Poprawiają wygląd samochodu, a przy tym modulują dźwięk pracującej jednostki napędowej.

Rodzaje końcówek wydechowych

Jako że końcówki wydechowe cieszą się dużym zainteresowaniem, takich produktów na rynku jest coraz więcej. Przede wszystkim takie produkty możemy podzielić na cztery kategorie. W zależności od budowy oraz sposobu montażu wyróżnia się m.in.:

  • nakładki montowane poprzez śrubę mocującą na rurę wylotową tłumika;
  • rury montażowe mocowane spawem do denka tłumika;
  • końcówki pojedyncze z jedną rurą wylotową mocowane spawem lub obejmą;
  • końcówki podwójne z dwoma rurami wylotowymi mocowanymi obejmą lub spawem.

Jak wybrać końcówkę wydechu?

Jeżeli chcesz postawić na końcówki wydechowe w swoim aucie, na pewno w pierwszej kolejności pod uwagę bierzesz walory wizualne. Oczywiście nakładki lub końcówki w innej formie muszą Ci się podobać i pasować do auta. Na szczęście nie ma z tym większego problemu, ponieważ wybór takich produktów jest obecnie przeogromny. Bez trudu dobierzesz końcówkę do każdego rodzaju pojazdu. Jednak zwróć też uwagę na parametry techniczne. Dlatego takich produktów szukaj wyłącznie w renomowanych sklepach. W Polsce takim dystrybutorem jest sklep RM Motors.

Odnosząc się do samych parametrów technicznych końcówek, powinny one być wykonane ze stali nierdzewnej wysokiej klasy. Ważny jest też stosowny atest. Pamiętaj, żeby końcówki dobierać także pod kątem pojemności silnika swojego pojazdu. Natomiast sam fakt, że z ich pomocą możesz odmienić wygląd swojego pojazdu, nie budzi wątpliwości. Na pewno Twoje auto będzie wyglądać i brzmieć lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.