Kolarz doskonały

[REKLAMA]

Jakie warunki powinien posiadać „kolarz doskonały” ? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć sobie każdy szanujący się trener i zawodnik. Sukcesy sportowe w bardzo znacznej mierze uwarunkowane są genetycznie. Na poparcie tej tezy można podać mnóstwo przykładów, np. siatkarze i koszykarze są wysocy, pływacy posiadają długie ramiona, dżokeje z kolei są niewielcy. Więc jakie cechy faworyzują kolarzy? 

Najważniejsza jest szczupła i lekka budowa ciała. Najlepsi zawodnicy najczęściej posiadają masę niższą niż 0,35 kilograma na centymetr wzrostu. Dlaczego jest to tak istotnie? Ponieważ ma to ogromny wpływ na napędzanie masy roweru i ciała kolarza w czasie jazdy pod górę, a umiejętność ta często ma decydujący wpływ na ostateczny rezultat wyścigu. Należy jednak pamiętać, iż nie zawsze wygrywa najmniejszy zawodnik. Istnieją bowiem inne fizyczne predyspozycje, decydujące o sukcesie kolarskiego sportowca. 

Na przykładzie jazdy pod górę można określić, że kluczową cechą jest siła mięśni, którą kolarz trenuje przez całe swoje sportowe życie. Poprzez trening można rozwinąć również inne fizjologiczne cechy niezbędne do uzyskiwania najlepszych wyników, np. maksymalna wydolność tlenowa, próg mleczanowy i ekonomiczność. Oczywiście cechy te w pewnym stopniu również są zdeterminowane genetycznie, ale odpowiedni trening może je udoskonalić.

Jak odkryć wrodzone możliwości? Czy w pełni się je wykorzystuje? Nikt nie może w pełni odpowiedzieć na to pytanie. Najwięcej mówią o tym dotychczasowe wyniki w sporcie i wpływ treningu na nie. Dobre wyniki w połączeniu z niezbyt intensywnym treningiem pokazują, że potencjał zawodnika nie jest w pełni wykorzystany. Z kolei doskonały trening z marnymi wynikami również ujawniają możliwości sportowca. Niektórzy ludzie szybko reagują na trening, a inni wolno. Kłopot z wolno reagującymi sportowcami polega na tym, że często rezygnują ze sportu, zanim zdążą zebrać żniwo treningu.

W Poznaniu znajduje się kilka klubów kolarskich, gdzie trenują najlepsi zawodnicy w Polsce.  Miejsca te wykształciły już niejednego mistrza dwóch kółek. Poza tym, często w tym mieście odbywają się imprezy kolarskie, które przyciągają tłumy przyjezdnych. Poznań jest więc świetnym miejscem dla adeptów kolarstwa, chcących rozwijać swoje umiejętności. Ciekawą alternatywą noclegową, w takim wypadku, są hostele, które mogą stanowić doskonałą, całkiem niedrogą bazę wypadową na treningi w stolicy Wielkopolski. Aby znaleźć takie miejsce wystarczy wyszukać w Internecie haseł typu – „hostel Poznań” czy „noclegi w centrum Poznaniu” i bez trudu znajdziemy ofertę spełniającą wymagania, szczególnie jeśli chodzi o lokalizację bliską ośrodkom szkoleniowym dla kolarzy.

1 thought on “Kolarz doskonały”

  1. To oczywiste, że bardzo ważne są predyspozycje fizyczne. Choć równie ważny jest sumienny trening. A najważniejsze aby było jedno i drugie, bo na samych predyspozycjach, czy treningu daleko się nie zajedzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.