Dlaczego kierowcy powinni nosić okulary?

[REKLAMA]

Bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów jest zawsze sprawą priorytetową. Gdy zadbamy już o odpowiednie wyposażenie pojazdu, warto skupić się na zdrowiu oraz komforcie osoby prowadzącej pojazd. W tym wypadku szczególną uwagę zwracamy na stan zdrowia oczu. Jeśli chodzi o okulary dla kierowców, problem ten powinniśmy potraktować dwutorowo – inne rozwiązanie zaproponujemy bowiem osobie z wadą wzroku, inne komuś, kto na co dzień okularów nie nosi.

Okulary na słoneczne dni

Bardzo dużym zagrożeniem dla kierowcy jest rażące, oślepiające światło zwłaszcza wcześnie rano oraz tuż przed zmierzchem, kiedy to słońce znajduje się nisko nad horyzontem a bariery przeciwsłoneczne mogą nie wystarczyć. Również odblask od innego auta albo elementu naszego pojazdu może niespodziewanie oślepić kierowcę. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem są tzw. okulary polaryzacyjne, których soczewki przepuszczają jedną pionową składową fali świetlnej. Dzięki takim właściwościom, okulary nie tylko redukują ilość promieni słonecznych docierających do oczu, ale także rozpraszają światło.

Okulary korekcyjne

Każdy kierowca ze stwierdzoną wadą wzroku, co najmniej raz w roku powinien udać się do specjalisty na badanie kontrolne. Również ci z nas, którzy odczuwają dyskomfort, narzekają na pogarszającą się ostrość widzenia, czy problemy ze wzrokiem po zmroku koniecznie muszą odwiedzić okulistę. Nie tylko szkła wpływają na jakość widzenia. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiednich okularów korekcyjnych (zob. okulistyka.opole.pl) ?

Oprawka – nie tylko ta za mała będzie sprawiała nam trudności. Okulary dla kierowcy nie mogą zasłaniać pola widzenia – podczas jazdy samochodem ważne są bowiem szczegóły, dostrzegalnie niekiedy jedynie kątem oka. Aby zwiększyć komfort i bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu, warto więc zainwestować w oprawki, których zausznik nie jest zbyt szeroki i nie przeszkadza nam w recepcji otoczenia.

Powłoka antyrefleksyjna – pozwala na redukcję odblasków oraz refleksów powstających na każdej powierzchni gładkiej, co sprawia, że oko nie musi wykonywać dodatkowej pracy a w efekcie końcowym – jesteśmy bardziej wypoczęci wieczorem. Dodatkowo okulary tego typu, powszechnie nazywane antyrefleksami, pozwalają widzieć świat w większym kontraście oraz zredukować niekomfortowe zjawisko odbijania się oczu w okularach.

Kolorowe szkła

Jak podkreślają specjaliści z Niepublicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej RONDO w Opolu: „Osoby, które nie wymagają korekcji wzroku nie powinny używać żadnych okularów z wątpliwej jakości powłokami lub barwieniami szkieł, oferowanymi najczęściej w internecie (chodzi o jazdę nocą)”. Nie należy więc kierować się modą w doborze szkieł, których głównym zadaniem ma być ochrona naszych oczu bądź korekta wzroku. Niektóre kolory mogą pomóc, zwłaszcza osobom z wadami wzroku – należy jednak oddać się w ręce specjalistów, którzy na postawie zdobytej wiedzy oraz doświadczenia dobiorą nam odpowiednie szkła również te kolorowe. 

Przed dokonaniem zakupu radzimy poważnie się zastanowić oraz wziąć po uwagę wszelkie wyżej wymienione aspekty. Dobre okulary to zwykle niemały wydatek, powinny nam więc służyć przez lata – kupujmy zatem z głową.

1 thought on “Dlaczego kierowcy powinni nosić okulary?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.