Kaski na crossa – co warto o nich wiedzieć?

[REKLAMA]

Kask to najważniejszy element wyposażenia motocyklisty i należy to podkreślać za każdym razem. Odpowiada on za pełną ochronę głowy i zabezpiecza przed urazami niebezpiecznymi dla zdrowia, a nawet życia. Wyłącznie jazda w wysokiej jakości skorupie ochronnej może uratować nas w newralgicznym momencie. W przypadku jazdy motocrossem ryzyko urazu jest na tyle wysokie, że do wyboru kasku należy przyłożyć szczególną uwagę. 

Producenci idą z duchem czasu i dostosowują swoje produkty do potrzeb klientów. Z tego względu półki uginają się pod naporem kasków turystycznych, integralnych, otwartych czy właśnie typu cross. Kaski na crossa używane są najczęściej przez motocyklistów lubujących się w jeździe po bezdrożach, trasach szutrowych czy bocznych drogach na pojazdach enduro lub wspomnianym motocrossie. 

Jazda crossem wymaga zastosowania specjalnego sprzętu

Dlaczego dyscyplina cross wymaga zastosowania specjalnego sprzętu, łącznie z kaskiem? To przez charakterystykę tego rodzaju przejazdów. Szybka i dynamiczna jazda po nierównym terenie, ciągłe skoki czy pozostałe czynniki (gałęzie, piasek, a niekiedy też błoto) sprawiają, że ryzyko zachwiania, utraty równowagi i upadku jest naprawdę wysokie. Z tego względu motocykliści podróżujący crossem posiadają wyspecjalizowane obuwie motocyklowe (o pełnej budowie i stabilnej konstrukcji ułatwiającej utrzymanie równowagi), pełne systemy chroniące nogi i korpus oraz właśnie kask. 

Kaski na crossa odgrywają tu dwojaką rolę, bo z jednej strony chronią głowę przed skutkami ewentualnego upadku, a z drugiej zwiększają komfort jazdy. Zabezpieczają przed kurzem, pyłem, owadami oraz innymi elementami, które mogłyby nas zranić lub podrażnić podczas przejazdów. Takie zastosowanie wymaga od kasku pewnej charakterystyki.

Co wyróżnia kask na crossa? 

Kaski cross znacznie różnią się od swoich standardowych odpowiedników, adresowanych dla fanów ulicznych podróży. Zacznijmy od konstrukcji samej skorupy. Ta ma dłuższy i bardziej owalny kształt, dopasowany do rozmiaru głowy motocyklisty. Posiada liczne wypustki i systemy wentylacji, aby doprowadzać jak największą dawkę tlenu. Oprócz tego ma charakterystyczny daszek, który zwiększa widoczność i chroni przed słońcem. Sprawia też, że konstrukcja kasku jest bardziej opływowa.

Bryła tego rodzaju kasku ma także wydłużoną część szczękową. Jej rola też jest niezwykle istotna. Po pierwsze bardzo przekłada się na bezpieczeństwo. Podczas przejazdów treningowych czy w czasie zawodów zawodnicy narażeni są na przekoziołkowanie i upadek na przód czaszki. Osłonięcie szczęki jest tu zatem kluczowe. Poza tym dzięki dłuższej „szczęce” motocyklista ma większy dostęp do powietrza i po prostu lepiej mu się oddycha. 

To nie wszystkie różnice. Kask cross nie posiada szyby – ma za to specjalnie wyprofilowany otwór na wysokości oczu. To przemyślana część budowy, ponieważ motocykliści korzystają z zewnętrznych gogli. Dzięki temu oczy są lepiej chronione (gogle mają mocniejszą konstrukcję), a specjalna uszczelka ogranicza możliwość zanieczyszczenia oka kurzem, deszczem czy pyłem. To sposób na bardzo efektywną i wygodną osłonę oczu.

Warto wspomnieć też o niezwykłym malowaniu. Kaski crossowe są zazwyczaj bardzo kolorowe, widoczne i mają intensywne, często ekstrawaganckie wzory. To bardzo dobrze oddaje charakterystykę poruszania się takim motocyklem i jazdę po bezdrożach. 

Jak rozpoznać wysokiej jakości kask typu cross? 

Pamiętajmy, że wyłącznie mocne, trwałe i sprawdzone kaski zapewniają odpowiednią ochronę motocykliście. Jak znaleźć te najlepsze? Skup się przede wszystkim na rodzaju skorupy. To element kluczowy, bo przyjmuje on na siebie siłę całego uderzenia i chroni czaszkę przed urazami. Odpowiednia skorupa powinna być wykonana z wysokiej jakości poliwęglanu, karbonu albo włókna szklanego. Te materiały dają najwyższy poziom ochrony i sprawdzą się w naprawdę trudnych przypadkach.

Zwróć uwagę, czy wybrany przez Ciebie model kasku posiada pełną certyfikację i przeszedł testy bezpieczeństwa. Świadczy o tym między innymi symbol CE oraz ECE, czyli europejski znak jakości związany m.in. z pozytywnym przejściem tekstów obciążeniowych. Tego typu certyfikaty mają np. kaski Fox – jednego z najlepszych producentów na świecie. Podobnie jest z kaskami cross Airoh lub pochodzącymi od innych cenionych firm.

Przy zakupie uwzględnij też kwestię wygody, odpowiedniej wentylacji, komfortowej wyściółki (najlepiej, jeżeli posiada ona wkładki antybakteryjne oraz jest wyjmowana do prania). Zwróć też uwagę na zapięcie –  nie może pozwolić, aby kask w najważniejszym momencie zleciał z głowy. 

Na jakie modele warto zwrócić uwagę? Świetnie sprawdzą się wspomniane kaski firmy FOX, m.in. legendarny model V3 o mocnej konstrukcji i idealnym dopasowaniu do potrzeb zawodników. Skutecznie zabezpieczy Cię też z pewnością model AIROH AVIATOR ACE SWOOP. Wiele ciekawych rodzajów kasków dla motocrossowców ma także marka BELL oraz ARAI. 

Pamiętaj, że pod żadnym pozorem nie można oszczędzać na bezpieczeństwie. Wybieraj wyłącznie sprawdzone modele, które zyskały uznanie w świecie motocyklistów. Kask może uratować Cię w najmniej spodziewanym momencie. Warto mieć to na uwadze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.