Jak zmieniały się standardy komfortu sypialnianego na przestrzeni wieków

[REKLAMA]

Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Wynika to z tego, jak ważny jest sen, dla ludzkiego samopoczucia i zdrowia. Obecnie coraz więcej mówi się o konieczności przemyślanego urządzania sypialni, z myślą o higienie snu. A jak zmieniały się standardy komfortu sypialnianego na przestrzeni wieków?

Starożytność i średniowiecze

Początkowo ludzie spali na prowizorycznych materacach, które wypełniali różnymi materiałami. Popularnością cieszyła się słoma, wełna, a nawet pióra! Z reguły, materace były ułożone na podłodze. Czasem kładziono je też na prowizorycznych, drewnianych łóżkach. Wówczas sypialnia nie była odrębnym pomieszczeniem. Z reguły służyła zarówno do wypoczynku, jak i do pracy.

Sen w renesansie i baroku

Czas renesansu i baroku sprawił, że w bogatych domostwach zaczęto urządzać sypialnie w formie odrębnych pomieszczeń. Ich luksusowość podkreślano przede wszystkim poprzez wytworne zdobienie ram i zagłówków. W zakresie materacy nie nastąpiła tu praktycznie żadna ewolucja. Jednak zdobione tkaniny i rzeźbione, drewniane łóżka, to w tych czasach zdecydowanie nowość.

XIX wiek – czas industrializacji

Wytwórstwo artykułów sypialnianych zrewolucjonizował XIX wiek. To w tych czasach nastąpiła industrializacja, a rozpoczęcie masowej produkcji łóżek zmieniło sytuację panującą na rynku o 180 stopni. Ramy zaczęto wytwarzać z metalu, a elementem, który pojawił się w konstrukcji materacy, były sprężyny. Wówczas podłoże do spania zaczęło lepiej amortyzować ruchy człowiek.

Rozwój technologii w XX wieku

XX wiek to czas, w którym w sklepach pojawiły się materace sprężynowe, lateksowe i piankowe. Dużą zmianą było wprowadzenie standardów higieny, mające miejsce po zakończeniu II wojny światowej. Sprawiło to, że komfort snu uległ w XX wieku znacznej poprawie. Bezpieczne i higieniczne procedury wprowadzono do procesu produkcyjnego materacy, poduszek i pościeli. Do tych elementów wyposażenia zaczęto przykładać większą wagę m.in. dlatego, że coraz popularniejsze zaczęły robić się telewizory. Ich umieszczanie w sypialniach zmieniło w pewnym stopniu przeznaczenie tego pomieszczenia.

XXI wiek – znaczenie zdrowego snu

Obecnie producenci łóżek i materacy prześcigają się w tworzeniu innowacyjnych produktów. Łóżka i akcesoria dostępne są w tylu wariantach, że każdy klient jest w stanie znaleźć w sklepie idealny model dla siebie. Świadomość dotycząca tego, jak ważny jest zdrowy sen, nieustannie rośnie. Jest to najważniejszy aspekt napędzający funkcjonowanie firm z branży sypialnianej.

Sen jest niezwykle ważny dla każdego człowieka. Ewolucja podejścia do tworzenia sypialni, a także wybierania akcesoriów sypialnianych, następowała stopniowo, a z biegiem lat świadomość dotycząca tego, jak ważny jest zdrowy sen, rosła z roku na rok – i w ciąż staje się coraz wyższa.

Obraz Pexels z Pixabay

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.