Maty antywibracyjne są rozwiązaniem gwarantującym dobrą izolację mniejszych lub większych powierzchni poziomych lub pionowych. Wykorzystywane są w wielu różnych gałęziach i dziedzinach gospodarki, na przykład do wytłumiania obszaru wokół mocno hałasujących maszyn czy też w wentylatorach przemysłowych, gdzie zmniejszają również hałas generowany przez te urządzenia.
Maty antywibracyjne w praktyce
Praktyczne i najczęstsze zastosowanie mat antywibracyjnych wiąże się z wytłumianiem hałasów oraz drgań różnego typu tworzonego przez (przeważnie duże) maszyny pracujące np. w zakładach produkcyjnych. W zależności od typu maty, może ona być odpowiednia do izolowania drgań o większym lub mniejszym natężeniu czy też niskiej bądź wysokiej częstotliwości.
Przeważnie maty spełniają doskonale swoją rolę w przypadku częstotliwości wyższych, jeśli niezbędne jest bardziej dokładne wytłumienie, można użyć kilka takich mat, kilka warstw bądź też dodatkową izolację za pomocą płyt metalowych.
Wykorzystanie mat bywa często spotykane w pomieszczeniach, w których znajduje się wyjątkowo „hałaśliwa” maszyna, czyli wytwarzająca różne dokuczliwe drgania sięgające czasami dużo dalej niż tylko do obszaru jednego pokoju. Takie maszyny charakteryzują przemysł przetwórczy i różne gałęzie sektora usługowego, mogą to być chociażby pompy tłocząco-ssące, inne pompy, maszyny drukarskie, maszyny tokarskie, dziurkarki, prasy, maszyny włókiennicze, wszelkiego rodzaju wentylatory o dużej mocy itd.
Gwarancja jakości
Nowoczesne metody produkcji wszelkiego rodzaju powierzchni izolujących stanowią gwarancję, że zastosowanie maty będzie rozwiązaniem przynoszącym szybką poprawę sytuacji. Oczywiście kupując taki produkt trzeba kierować się w stronę najnowocześniejszych materiałów składowych, dzięki czemu oferowana jakość będzie istotnie najwyższa.
Oznacza to, że nie warto dokonywać jakiegokolwiek zakupu bez solidnego researchu. Owszem, jest to pewna ilość poświęconego czasu, ale na pewno na dłuższą metę się opłaci, bo wybrany produkt będzie najlepszy w swojej klasie. Niektóre maty antywibracyjne wykonane są np. z tworzywa PUR. To nowoczesny, efektownie sprawdzający się materiał, który wychodzi opłacalnie nawet przy konieczności pokrycia matą obszaru o sporej powierzchni.
Ważne dla komfortu
Ponieważ drgania różnego typu mogą być mocno dokuczliwe, stosowanie mat antywibracyjnych i to dobrej jakości okazuje się wręcz niezbędnym posunięciem. Nie zawsze jednak kończy się na zakupie – trzeba jeszcze odpowiednio dopasować rozmiary maty i czasami skorzystać z kilku warstw.
– W zależności od materiału, z jakiego została wykonana mata oraz od jej rodzaju trzeba niejednokrotnie używać warstw przedzielanych powierzchniami stalowymi, co dopiero gwarantuje doskonałe wyciszenie i wyizolowanie pomieszczenia – doradzają zapytani konsultanci z Wibroizolacji Polska. – Może się przecież zdarzyć tak, że we wnętrzu pracuje kilka potężnych maszyn, więc jedna warstwa maty nie zapewni stosownej izolacji i drgania wciąż będą dokuczliwe w sąsiadujących pomieszczeniach.
Zmiana rozmiaru
Nowoczesne maty antywibracyjne sprzedawane są w rozmiarach dopasowanych do potrzeb. Dzięki tej elastyczności, każdy użytkownik może dowolnie dopasować wymiar kupowanego produktu do powierzchni wymagającej izolacji. Jeśli w dalszym ciągu niezbędne jest dopasowanie, można samodzielnie próbować przyciąć matę tak, by pasowała (będzie to konieczne w większości przypadków umieszczania jej w pomieszczeniach o nieregularnym kształcie, kilku kondygnacjach, ze stopniami itd.). Jest to raczej proste, zresztą podobnie jak sam montaż takiego rozwiązania, do czego nie trzeba korzystać z pomocy specjalistów.
Założenie maty na powierzchniach poziomych i pionowych wokół maszyny generującej drgania przeważnie powoduje, że nie przenikają one do sąsiednich pomieszczeń. Możliwa jest więc komfortowa praca i np. korzystanie z telefonów, swobodne prowadzenie rozmów z innymi osobami itd.