Kupując ciągnik czynimy inwestycje, której profity (lub nie) będziemy zbierać przez długie lata. Jest to najbardziej podstawowa maszyna jaką możemy zafundować naszemu gospodarstwu, można by się pokusić nawet o stwierdzenie, że nie ma ważniejszej i bardziej potrzebnej niż ona.
Przy wyborze odpowiedniego ciągnika nie może być zatem mowy o przypadku ? w przeciwnym razie możemy słono za tą beztroskę zapłacić. Podstawowymi kryteriami jakie powinno się stosować przy wyborze odpowiedniej maszyny są: wielkość gospodarstwa oraz docelowy rodzaj upraw na naszej ziemi, a także rodzaj gleby.
Jest moc, będą zbiory!
Przy wyborze ciągnika do gospodarstwa musimy uwzględnić tzw. kartę technologiczną, która determinuje rodzaj działalności rolnej, do której jest on przeznaczony. Za jej pomocą oceniamy ilość potrzebnych dni do przeprowadzenia prac na naszym polu, a następnie wyliczamy zapotrzebowanie na moc dla swojego gospodarstwa oraz klasę siły uciągu planowanego zakupu.Posiadając odpowiednie dane statystyczne dotyczące mocy winno się do otrzymanej wartości dodać równowartość jej 10-20 % – zapas energii. Jest to zabezpieczenie, które ma uchronić gospodarstwo przed trudnościami pracy przy niekorzystnych warunkach pogodowych oraz wspomóc ciągły proces modernizacji.
Metoda wskaźnikowa
Inną popularna metodą oceny odpowiedniego do naszych potrzeb traktora jest metoda wskaźnikowa. Polega ona na dobraniu wydajności ciągnika do posiadanego przez gospodarza areału. Standard jeśli chodzi o powierzchnię to 10 ha. Na jego potrzeby wystarczająca jest maszyna o mocy 30-45 kW. W przypadku gdy teren jest podwójnie duży przedział mocy powinien oscylować w wartościach 45-70 kW. Kolejno 20-35 ha to 80-120 kW, optymalna moc dla obszaru do 50 ha waha się od 112- 168 kW. Wartość ta ciągle rośnie i przy gospodarstwie 300 hektarowym osiąga się zapotrzebowanie na moc rzędu 430 kW.
Czy coś jeszcze?
Kiedy gospodarstwo ma nie więcej niż 30 ha, zakup traktora mającego więcej niż 100 kW mocy jest całkowicie niepraktyczny. Ważny jest natomiast dodatkowo rodzaj gleby jaka posiadamy. Im twardszy grunt, tym wybór naszego ciągnika powinien być podyktowany jego większą mocą. Znaczy to ni mniej ni więcej, że dwóch rolników może dysponować tożsamą powierzchnią uprawną jednak ten, który ma bardziej zwięzła glebę na polu kupi ciągnik o mocy ok 100 kW, a drugiemu wystarczy 35 kW, gdyż jego ziemia jest bardzo lekka i miękka. Rzeźba terenu, czyli wzniesienia i wszelkie tego typu nierówności również determinują większą potrzebę wydajności zakupionego ciągnika.
Gospodarz zajmujący się uprawą zboża także zainwestuje w mocniejszy traktor, kiedy jego sąsiad, którego gospodarstwo sprofilowane jest na hodowle zwierząt, zdecyduje się na słabszą maszynę, ze względu na jej bardziej praktyczny charakter przy obsłudze trzody. Sadownicy natomiast powinni postawić na traktor zdolny przedostać się przez wąskie ścieżki i jak najbardziej zwrotny ze względu na bardzo ograniczoną dostępność miejsca na terenie takich upraw.
Dziękujemy portalowi twojepole.pl za pomoc merytoryczną przy pisaniu tekstu.