Na polskim rynku pojawia się coraz więcej wypożyczalni samochodów. Wynajem auta to dobre rozwiązanie zarówno w przypadku podróży służbowej, jak i podczas wyjazdu turystycznego. Wiele osób wciąż jednak wstrzymuje się przed podjęciem decyzji o wypożyczeniu. Głównym powodem jest brak jasności w kwestii ubezpieczenia wynajętego auta. Wypożyczalnia czy klient – kto i w jakich sytuacjach ponosi odpowiedzialność za ewentualne awarie, kolizje i uszkodzenia?
Punkt wyjścia: Regulamin wypożyczalni i standardowa umowa wynajmu
Jak do tej pory nie wprowadzono oficjalnych przepisów prawnych, które określałyby zasady rozliczania pomiędzy klientem a wypożyczalnią. Każda firma zajmująca się wynajmem aut może mieć inne zasady dotyczące ubezpieczenia auta. Klient powinien więc w pierwszej kolejności dokładnie zapoznać się z regulaminem wypożyczalni, zawierającym szczegółowe zasady wynajmu, w tym również wyjaśniającym kwestie związane z ubezpieczeniem. Drugim ważnym dokumentem jest standardowa umowa wynajmu.
Ubezpieczenie auta: standardy i wyjątki od reguły
Każde auto uczestniczące w publicznym ruchu drogowym, czy to prywatne, czy wypożyczone, musi posiadać ubezpieczenie OC. Zakup ubezpieczenia AC jest dobrowolny. Wypożyczalnie samochodów wykupują zarówno OC, jak i AC. Co to oznacza dla klienta? Na to pytanie trafnie odpowiada Rafał Pietrzak, właściciel wypożyczalni samochodów Car Net:
?Wynajem samochodu objętego ubezpieczeniem OC i AC sprawia, że najemca nie ponosi odpowiedzialności za ewentualną kradzież czy kolizję. Wyjątkiem są takie sytuacje jak: umyślne uszkodzenie pojazdu, spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu, narkotyków lub środków psychotropowych czy prowadzenie auta bez ważnego prawa jazdy. Niedozwolony jest także wyjazd wynajętym autem poza granice Polski, bez uprzedniego pozwolenia wypożyczalni. Najemca jest wtedy zobowiązany pokryć całkowite koszty. Są to uczciwe i dosyć oczywiste zasady. Dobre wypożyczalnie nie stosują natomiast trików sprzedażowych, takich jak namawianie klienta do zakupu dodatkowego ubezpieczenia bagażu czy osobowego ubezpieczenia od wypadków. Wychodzą one z założenia, że klient sam najlepiej wie, czego mu potrzeba, a ich zadaniem jest sprostać tym wymaganiom. ?
Wkład własny i polisa
Wynajem auta z wypożyczalni wiąże się z wkładem własnym klienta. Do określonej kwoty klient pokrywa koszty naprawy z własnej kieszeni, na przykład w sytuacji uszkodzenia lusterek. Szkody wycenione powyżej tej sumy pokrywane są już przez wypożyczającego, w ramach polisy ubezpieczeniowej. Z tego względu zawsze warto upewnić się od jakiej konkretnie kwoty i w jakich sytuacjach szkoda opłacana jest z polisy, ponieważ za usterki znajdujące się poza jej zakresem będzie odpowiadał najemca. Aby wyeliminować takie ryzyko należy wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Jest to polisa asekuracyjna, która chroni klienta przed dodatkowymi kosztami przy zachowaniu warunków polisy.
Co z kaucją?
Kaucja, czyli opłata wnoszona przez klienta przy wypożyczeniu, ma na celu pokrycie potencjalnych strat wynikających z uszkodzenia auta. Obejmuje ona także koszty tankowania paliwa i mycia samochodu, jeśli klient zwróci auto w stanie gorszym od stanu wyjściowego. Rafał Pietrzak z wypożyczalni Car Net zwraca w tym miejscu uwagę na pewien błąd najemców, przez który narażają się oni na dodatkowe koszty.
?Bywa, że klienci postrzegają kaucję jako budżet, który można wykorzystać na kolejne dni wypożyczenia. Tymczasem niezwrócenie auta w wyznaczonym terminie powoduje, że za każdy dodatkowy dzień zwłoki naliczana jest kara pieniężna. Czas wynajmu można oczywiście przedłużyć, jednak trzeba z odpowiednim wyprzedzeniem poinformować o tym wypożyczalnię.?
Jasne zasady
Rozważając wynajęcie auta z wypożyczalni najlepiej jest zgłosić się do takiej, która w jasny i przejrzysty sposób określa warunki ubezpieczenia, a więc nie stosuje drobnych druczków i gwiazdek. Jeśli korzystamy z danej wypożyczalni po raz pierwszy i nie mamy pewności co do panujących w niej zasad, dobrze jest mieć na uwadze między innymi takie czynniki jak:
- wiek osoby zainteresowanej wynajmem, ponieważ niektóre wypożyczalnie stosują dodatkowe opłaty wobec kierowców, którzy nie ukończyli 21, a czasami nawet 25 roku życia,
- ilość osób, które mają zamiar prowadzić wypożyczone auto, ponieważ zdarzają się firmy, które pobierają dodatkową opłatę za każdą z tych osób,
- stan samochodu w momencie odbioru, dotyczy to zwłaszcza wynajmu aut za granicą. Czasem zdarza się, że wynajmujący próbuje obciążyć najemcę kosztami za usterkę, która istniała w aucie już w momencie jego wynajmu.
Autor: Michaella Augustyniak
Bardzo ciekawy artykul. Wypozyczalnie samochodów sa coraz bardziej popularne