Klimatyzacja jest dziś koniecznym elementem wyposażenia każdego autobusu. Podobnie jak klimatyzacja w samochodzie, jest dziś już czymś powszechnym, uznawanym za konieczny warunek komfortu podróżnych i kierowcy, a nie za zbędny luksus. Istnieje jednak wiele rodzajów klimatyzacji autobusowych. Zastanówmy się, czym kierować się w ich wyborze.
Wybór systemu klimatyzacyjnego
Systemy klimatyzacyjne cechują się różną mocą. Podstawowym czynnikiem doboru systemu klimatyzacyjnego powinno być właśnie dopasowanie jego mocy do wielkości pojazdu. Istnieje także wiele typów autobusów i autokarów: większość producentów systemów klimatyzacyjnych oferuje tak rozwiązania standardowe, jak i rozwiązania dedykowane, dostosowane to autobusów o nietypowych rozwiązaniach technicznych.
Zapewnienie właściwej temperatury i wilgotności w kabinie kierowcy jest istotne nie tylko ze względu na jego wygodę, jest także czymś kluczowym dla bezpieczeństwa jazdy. Właśnie dlatego przy wyborze systemu klimatyzacyjnego w autobusie największe znaczenie powinno mieć jego funkcjonowanie w kabinie kierowcy. Niedrogim rozwiązaniem może być więc zakup wyłącznie niewielkiego systemu klimatyzacyjnego do kabiny (podobnie jak ma to miejsce w samochodach dostawczych).
Istotna jest także ekologia. Jeśli w naszym autobusie mamy stary system klimatyzacyjny, warto przebudować go lub wymienić na nowoczesny system z ekologicznym czynnikiem chłodniczym.
Rozwiązania ekologiczne są zarazem energooszczędne. Ograniczenie wagi i mocy elektrycznej układu wiąże się zawsze z oszczędnością paliwa. W nowoczesnym systemie klimatyzacyjnym ograniczenie mocy nie musi się przy tym wiązać ze znacznym spadkiem efektywności układu.
Systemy klimatyzacyjne w autobusach dzieli się ogólnie na dachowe i zintegrowane. Systemy dachowe składają się z zespołu modułów umieszczanych na dachu: jest to rozwiązanie odpowiednie zwłaszcza dla średnich i dużych autobusów. Można je łatwo zainstalować w pojazdach bez klimatyzacji przewidzianej w projekcie pojazdu. Systemy zintegrowane, przeważnie boczne (typu split) wymagają fabrycznego przygotowania nadwozia do montażu.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze systemu klimatyzacyjnego?
Na rynku istnieją systemy dedykowane do konkretnych modeli i marek autobusów. Powoduje to pewne zamieszanie. Zakup systemu przeznaczonego dla konkretnego modelu pojazdu nie jest koniecznością, mamy swobodny wybór. Montaż systemu dedykowanego może być jednak łatwiejszy, a przez to tańszy. Trzeba jednak pamiętać, że układy klimatyzacyjne dla autobusów elektrycznych i hybrydowych cechują się odmiennymi rozwiązaniami technologicznymi.
Przy zakupie systemu klimatyzacyjnego zwróćmy uwagę także na długość gwarancji. Długi okres gwarancyjny jest zazwyczaj oznaką wysokiej jakości systemu. Wiele przedsiębiorstw zapewnia też przeznaczone dla kierowców i operatorów autobusów szkolenia dotyczące konserwacji systemu.
Elementy techniczne układu, na które powinniśmy zwrócić uwagę, to wymienniki ciepła, sprężarki i systemy oczyszczania powietrza. Sprężarki o zmiennym skoku umożliwiają precyzyjne sterowanie klimatyzacją. Wymienniki ciepła różnią się wydajnością, która ma znaczenie tak dla ochrony środowiska, jak i dla wydajności energetycznej systemu. Systemy oczyszczania powietrza to elementy dodatkowe, które jednak podnoszą komfort jazdy i pozytywnie wpływają na zdrowie kierowcy i pasażerów.
Tekst powstał we współpracy z eberspaecher.pl/ |