Kredyt samochodowy – w jaki sposób bank może się zabezpieczyć?

[REKLAMA]

Każdy chyba zdaje sobie sprawę, że kupno nowego samochodu to spory wydatek, na który nie zawsze można sobie pozwolić. Co jednak w przypadku, w którym naprawdę potrzebujecie nowego auta? Z pomocą mogą przyjść banki i oferowane przez nie kredyty samochodowe. Czyli zobowiązanie, dzięki któremu sfinansujecie swoje marzenia o nowym aucie. Jednak banki zabezpieczają przekazywane klientom fundusze w najróżniejszy sposób. Jak mogą to zrobić w przypadku właśnie kredytu samochodowego?

Zestaw rejestrowy

To pierwszy ze sposobów w jakie bank zabezpiecza udzielny kredyt samochodowy. Zestaw rejestrowy polega na tym, że umieszcza się odpowiedni wpis w rejestrze, a informacje o tym w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Jeżeli nie będziemy spłacać rat za kredyt, bank może przejąć pojazd na własność, sprzedać go i w ten sposób odzyskać pożyczone nam pieniądze.

Przewłaszczenie

To kolejna metoda, z której korzystają banki. Charakteryzuje zwłaszcza placówki, które specjalizują się właśnie w kredytach samochodowych. Dzięki przewłaszczeniu bank staje się współwłaścicielem pojazdu (posiada 49% praw własności). Taki udział pozwala na zabezpieczenie pożyczanej kwoty ? karta pojazdu zostaje umieszczona w banku, a bez niej nie można sprzedać pojazdu. Jeżeli będziemy jej potrzebować, możemy co najwyżej wypożyczyć ja na krótki czas (często za opłatą).

Sprawdź kredyty samochodowe w TotalMoney.pl.

Cesja z polisy AC

Polega na tym, że tuż po zarejestrowaniu pojazdu i wykupieniu polisy AC przenosimy prawa wynikające z umowy o AC na rzecz banku, który udzielił nam kredytu samochodowego. Informacja o cesji będzie widoczna w umowie z ubezpieczycielem.

Dla nas, jako klienta oznacza to, że pieniądze z polisy w pierwszej kolejności będą przekazywane do banku (w celu spłacenia naszego zobowiązania). Oczywiście w przypadku uszkodzenia auta bądź kolizji możemy zwrócić się do banku o zgodę na wydanie nam pieniędzy z polisy, które posłużą naprawie pojazdu ? banki zazwyczaj godzą się na to rozwiązanie, o ile klient płaci wszystkie  raty w terminie.

Cesja polisy AC to jeden z najlepszych sposobów zabezpieczenia kredytu (z perspektywy klienta). Tak  długo jak spłacamy raty terminowo, nie odczuwamy żadnych negatywnych konsekwencji tego środka zapobiegawczego. Ważne, że w przypadku chociażby kradzieży naszego samochodu pieniądze z polisy pokryją pozostałe raty, przez co nie będziemy musieli płacić za coś, co nam skradziono.

Weksel in blanco

Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że weksel  in blanco to  nic innego jak papier wartościowy, na którym obligujemy się do  zwrotu pieniędzy wskazanej osobie. Ta forma zabezpieczania kredytu bardzo zyskuje na popularności. Trzeba jednak pamiętać, by upewnić się co do podmiotu, z którym taką umowę zawieramy. Po wypełnieniu niezbędnych danych, kwota którą będziemy spłacać, a konkretnie jej wpisanie pozostaje w gestii banku, dlatego też może zdarzyć  się, że znajdzie się tam kwota powiększona o koszty manipulacyjne, o których wcześniej nie wspominano. Pamiętajcie też, że po spłacie zobowiązania należy odebrać weksel in blanco lub przynajmniej upewnić się, że został zniszczony.

1 thought on “Kredyt samochodowy – w jaki sposób bank może się zabezpieczyć?”

  1. Banki bardzo dobrze potrafią zadbać o swoje interesy. Najlepszym sposobem na korzystanie z auta które jeszcze nie jest nasze jest wzięcie go w leasing. Większość aut, które funkcjonują jako samochody flot firmowych jeździ po Polskich drogach właśnie, dzięki istnieniu możliwości wzięcia auta w leasing. Ale zawsze mogę należeć do tych, którzy się właśnie mylą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.