Zgodnie z polskim prawem, każdy właściciel samochodu osobowego ma obowiązek opłacania corocznych składek OC, nawet jeśli pojazd wcale nie wyjeżdża na drogi. Z tego powodu posiadacze aut coraz częściej rozważają możliwość ich wyrejestrowania. Nie jest to prosta procedura, ponieważ poza pewnymi wyjątkami wymaga zezłomowania samochodu. Zobacz, kiedy możliwe jest wycofanie pojazdu z obiegu w inny sposób.
Wyrejestrowanie samochodu bez złomowania – czy to możliwe?
Właściciele nieużywanych pojazdów często zastanawiają się, jak wyrejestrować samochód bez złomowania. Ta procedura jest możliwa w kilku przypadkach. Wniosek złożony w odpowiednim wydziale komunikacji zostanie zaakceptowany, jeśli auto zostało:
- sprzedane innej osobie,
- przekazane do stacji demontażu lub punktu zbierania odpadów,
- skradzione,
- całkowicie zniszczone,
- wywiezione i zarejestrowane za granicą lub uległo tam kasacji.
Warto pamiętać, że niemal każdy samochód używany można oddać do skupu aut, który przeprowadzi właściciela przez wszystkie formalności związane z wyrejestrowaniem.
Jak wyrejestrować samochód osobowy?
W celu wyrejestrowania samochodu należy udać się do odpowiedniego wydziału komunikacji. Konieczne będzie wypełnienie wniosku, zabranie ze sobą karty pojazdu, tablic i dowodu rejestracyjnego. Obowiązuje również opłata w wysokości 10 złotych. Niezależnie od tego, czy auto zostało zezłomowane, czy wystąpiły inne okoliczności, należy przedstawić dokumenty potwierdzające zachodzącą okoliczność. Czasem wystarczy napisanie oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Procedura wyrejestrowania pojazdu zazwyczaj zajmuje około miesiąca. Po tym czasie samochód zostaje wykreślony z rejestru, a jego tablice i wszystkie dokumenty stają się nieważne. Kiedy wycofanie pojazdu z obiegu stanie się faktem, właściciel może wypowiedzieć ubezpieczenie OC.
Czy pojazd wycofany z obiegu można ponownie zarejestrować?
Samochody osobowe wycofane z obiegu nie mogą do niego wrócić, poza pewnymi wyjątkami. Możliwe jest ponowne zarejestrowanie auta, które zostało skradzione i wróciło do właściciela. Również zabytkowe pojazdy mają szansę poddać się ponownej rejestracji. Podobna sytuacja zachodzi w przypadku samochodów uznanych przez rzeczoznawcę za unikatowe lub szczególnie ważne dla historii motoryzacji. Warto pamiętać, że takie auto musi mieć przynajmniej 25 lat. Do obiegu mają szansę wrócić pojazdy, które zostały sprzedane za granicą lub wywiezione z kraju oraz wszystkie ciągniki i przyczepy rolnicze.