Jak powinien wyglądać wiosenny przegląd skutera?

[REKLAMA]

Wiosna za pasem, a więc znów będzie można wyciągnąć skuter z garażu. Zanim jednak zaczniemy cieszyć się jazdą i omijaniem korków na zatłoczonych ulicach, powinniśmy zrobić gruntowy przegląd naszego jednośladu. Dzięki temu nie będziemy ryzykowali awarii przez cały sezon, a pojazd będzie zawsze gotowy do użytku. Przedstawiamy najistotniejsze kwestie, na które trzeba zwrócić powagę podczas przygotowywania skutera do wiosny.

Sprawdzamy akumulator

Najpierw powinniśmy sprawdzić w jakiej kondycji jest bateria naszego skutera. Jeżeli znajdowała się ona poza pojazdem, np. zabraliśmy akumulator do mieszkania na okres zimowy, zazwyczaj wystarczy go tylko zainstalować i już można odpalić silnik. Jeżeli natomiast bateria była przez całą zimę zamontowana na skuterze, który stał w garażu, może być nieco rozładowana. Zanim więc zacznie się wiosna, koniecznie naładujmy akumulator. Do tego celu wystarczy nam zwykły prostownik, albo specjalna ładowarka. Montując baterię do skutera koniecznie przesmarujmy klemy wazeliną techniczną. Dzięki temu nie dojdzie na tym połączeniu do korozji, co spowoduje bezproblemowe użytkowanie maszyny przez cały sezon. Robiąc wiosenny przegląd warto również wziąć miernik elektryczny, odpalić silnik i sprawdzić napięcie na klemach. Dzięki temu ocenimy działanie układu ładowania.

Uzupełniamy płyny

Nie powinniśmy zapomnieć też o odpowiedniej ilości płynów we wszystkich najistotniejszych układach. Jeżeli jest to skuter z silnikiem czterosuwowym, to wiosna jest najlepszym okresem na wymianę oleju. Jeżeli natomiast wymiany dokonaliśmy w innym okresie roku, koniecznie sprawdźmy czy jego ilość nadal jest prawidłowa. Przegląd wiosenny nie może też być dobrze wykonany bez kontroli układu hamulcowego. Przede wszystkim musimy sprawdzić, czy w zbiorniczku wyrównawczym znajduje się odpowiednia ilość płynu. Oceńmy też grubość klocków, szczęk, tarcz oraz bębnów hamulcowych. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ sprawne hamulce to nasze bezpieczeństwo. Gdy jednak jesteśmy już przy tej kwestii, należy również sprawdzić czy zawieszenie nie ma nadmiernych luzów. Jeżeli takie są, należy wymienić odpowiednie elementy, takie jak sprężyny oraz amortyzatory.

Ostatecznie trzeba też sprawdzić ilość powietrza w oponach, oraz zwłaszcza stan bieżnika. Od tego również zależy bezpieczna i komfortowa jazda. Przegląd wiosenny powinien również zawierać element sprawdzenia oświetlenia zewnętrznego. Włączmy wszystkie światła i oceńmy, czy każda żarówka działa poprawnie. Tak przygotowany skuter z pewnością będzie na dobrze służył przez cały rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.