Znajomość najważniejszych części znajdujących się w samochodzie może być bardzo przydatna. Dzięki temu, w razie jakiejkolwiek usterki, jesteśmy w stanie szybko określić, co uległo awarii. Plusem jest również to, że wiemy, jak dbać o poszczególne elementy samochodu. Jedną z najważniejszych części, jakie znajdziemy pod maską jest alternator. Co warto o nim wiedzieć?
Budowa i funkcja alternatora
Zadaniem alternatora jest zamiana energii mechanicznej w energię elektryczną, czyli prąd. Powstający dzięki działaniu alternatora prąd wykorzystywany jest do ładowania akumulatora oraz do zasilania na bieżąco osprzętu znajdującego się w samochodzie. Alternator jest elementem na stałe przymocowanym do silnika. Za jego napęd odpowiada wał korbowy, z którym jest połączony za pomocą paska klinowego (w starszych pojazdach) lub paska wielorowkowego (w nowszych samochodach). Najważniejszymi elementami konstrukcyjnymi alternator są stojan i wirnik w postaci elektromagnesu. Wirnik jest odpowiedzialny za wytwarzanie pola elektromagnetycznego, indukującego prąd. Warto również pamiętać, że alternator wytwarza prąd zmienny, a co za tym idzie należy stosować układ prostujący, za który odpowiada regulator napięcia.
Objawy uszkodzenia – po czym można rozpoznać awarię?
Jeśli alternator ulegnie uszkodzeniu, konieczna jest jego natychmiastowa wymiana. Kiedy bowiem całkowicie odmówi posłuszeństwa, korzystanie z pojazdu zwyczajnie przestanie być możliwe. Kiedy potrzebny jest nowy alternator, warto odwiedzić witrynę sklepu Ucando.pl, gdzie dostępny jest duży wybór tego rodzaju urządzeń. Jednak jak rozpoznać objawy niesprawności alternatora?
Pierwszą oznaką, która najprawdopodobniej poinformuje nas o problemach związanych z alternatorem, będzie paląca się na desce rozdzielczej kontrolka „problem z ładowaniem akumulatora.” Jeżeli kontrolka ta się zapali, oznacza to, że napięcie podawane do akumulatora jest niewłaściwe. Za owe napięcie odpowiada właśnie alternator. Jeśli więc ma ono nieprawidłową wartość, to znak, że urządzenie to nie działa w sposób poprawny. Warto pamiętać, że niesprawny alternator będzie negatywnie wpływał na żywotność akumulatora.
Innymi objawami, które mogą świadczyć o awarii alternatora są:
- szybkie rozładowywanie się akumulatora,
- brak zapalania się kontrolki informującej o ładowaniu akumulatora podczas włączonego zapłonu, ale bez włączonego silnika,
- niejednostajnie świecące światła i szybko przepalające się żarówki,
- hałasy dobiegające z silnika, ustępujące po zdjęciu paska klinowego.
W przypadku alternatora również istnieje lista „typowych usterek.” Należą do nich m.in.: zatarcie (np. z powodu zanieczyszczeń), zwarcie, uszkodzenie regulatora napięcia, przebicie w uzwojeniu, zużyte łożyska lub szczotki, a także pęknięta obudowa, która nie chroni wówczas przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. W przypadku awarii warto kupić alternator regenerowany lub nowy, wystrzegając się kupna używanego urządzenia, którego historii nie znamy.
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Ucando.pl – https://www.ucando.pl/k/alternatory/U1303.
Miałem taką sytuację z alternatorem ? akurat chodziło o uszkodzenie regulatora napięcia i kupiłem nowy za radą mojego kuzyna, który jest mechanikiem właśnie na ucando.pl
ech tez to przerabielem u siebei w aucie a zaczelo sie od palacej sei kontrolki i pisalo problem z ladowaniem akumulatora