Trendy w branży motoryzacyjnej na 2016 rok

[REKLAMA]

Wielu kierowców, a także entuzjastów branży motoryzacyjnej zadaje sobie pytanie jakie trendy w tym roku będą wyznaczali producenci samochodów. Nie zapowiada się na to abyśmy zostali zaskoczeni wielką rewolucją. Wszystko zmierza w kierunku wdrażania pomysłów, o których słyszymy już od dłuższego czasu.

Według wielu ekspertów obecny rok to przede wszystkim hasła związane z autonomicznymi samochodami, energią elektryczną, paliwem wodorowym oraz rozwojem napędów hybrydowych.

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że producenci coraz częściej zaczynają odchodzić od tradycyjnego napędu spalinowego. Dowodem na to są ostatnie targi CES, podczas których producenci stawiali przede wszystkim na  napędy elektryczne, hybrydowe oraz wodorowe.  Przykładem może być chociażby podwozie z napędem elektrycznym przedstawione przez formę Faraduy Future, dzięki któremu producenci będą mogli montować nadwozie wedle własnego uznania.

Jeżeli chodzi o auta elektryczne to bardzo ważnym aspektem staje się to, że tego typu samochody nie muszą ? jak miało to miejsce jeszcze jakiś czas temu ? mieć słabych osiągów. Pod lupę możemy wziąć Teslę, która udowadnia, że na jednym ładowaniu możemy przejechać powyżej 500km, a do pierwszej setki przyspieszymy w 4 sekundy. Wiele osób, które interesowały się tego typu samochodami odstraszała również cena, która kształtowała się na poziomie 100-150 tysięcy dolarów. Propozycje cenowe nowych aut są zdecydowanie mniejsze, więc chętnych powinno przybyć.

?Coraz częściej spotykam się z zapytaniami o auta napędzane energią elektryczną oraz wodorową. Ciężko powiedzieć kiedy prezentowane technologie zdominują te które są obecne na rynku, ale z pewnością można zauważyć rosnące nimi zainteresowanie ? ? powiedział specjalista z serwisu Hondy w Warszawie, twojserwishondy.pl.

To co z roku na rok zaczyna mieć większe znaczenie to autonomiczne samochody, czyli auta, które mogą bez pomocy kierowcy dojechać w wyznaczone miejsce.  Najbardziej znany jest projekt firmy Google, który od kilku lat jest w fazie testów. Producenci samochodów zdają sobie sprawę z tego, że może to być technologia przyszłości, więc prezentują swoje pomysły. Jednym z nich jest technologia firmy BMW. Poza trybami manualnym pół autonomicznym oraz autonomicznym , dzięki technologii Open Mobility Cloud samochody mogą wymieniać się danymi ucząc się wzajemnie poprawnych zachowań na drodze. Wszystko teraz zależy od dopracowania technologii, a także zmiany przepisów ruchu drogowego niedostosowanego do samochodów autonomicznych.

Coraz częściej pojawia się także temat paliw wodorowych, które powinny ucieszyć przede wszystkim osoby najbardziej zatroskane o zanieczyszczenie środowiska. Technologia jak i możliwość bardziej efektywnego pozyskiwania wodoru jest już na tyle zaawansowana, że producenci częściej chwalą się swoimi projektami. W tym wypadku największą przeszkodą jest brak infrastruktury. Przykładowo ? w Polsce do 2030 roku ma powstać 9 stacji, a każda z nich ma kosztować 4mln złotych. Na rozwój wodorowej rewolucji, przynajmniej w naszym kraju będziemy musieli jeszcze nieco poczekać.

Czy w 2016 roku producenci samochodów i inne firmy związane z branżą motoryzacyjną zdołają nas zaskoczyć w jakikolwiek sposób? Miejmy nadzieję, że wszystkie nowości będą miały wyłącznie pozytywny wydźwięk.

2 thoughts on “Trendy w branży motoryzacyjnej na 2016 rok”

  1. Przyszłość to samochody hybrydowe. Jednak ich cena wciąż jest bardzo wysoka aby przeciętnego człowieka na nie było stać.

  2. Obyśmy szybko przeszli na napęd elektryczny, a może nawet wodorowy. I w końcu przestali sponsorować muzułmańską i ruską ropę i gaz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.