Rozrost dzikich złomowisk samochodów

[REKLAMA]

Przedstawiciele branży motoryzacyjnej jednogłośnie twierdzą, że obecna sytuacja na rynku samochodowym może doprowadzić do rozkwitu dzikich złomowisk. Ma to związek z nowymi przepisami, które zniosły opłatę recyklingową dotyczącą pojazdów sprowadzanych spoza granic Polski.

Eksperci podkreślają, że nowa ustawa nie daje żadnych rozwiązań, które pomogłyby w zminimalizowaniu szarej strefy. Problem jest faktycznie duży, gdyż około 400 tysięcy pojazdów jest poddawanych recyklingowi w szarej strefie. Nie musi to oznaczać od razu porzucania takich pojazdów lub rozkładania ich na części –  skup samochodów Pruszków posiada, a jego przedstawiciele coś wiedzą na ten temat. Stal samochodowa jest nadal całkiem opłacalna, więc istnieje wiele nielegalnych ?demontowni?, w których rozbiera się pojazdy a następnie odpowiednio zarządza częściami ? stal często ląduje na złomie, lecz jest to najlepszy przypadek. Niestety, bardzo często wiele różnych niechcianych elementów ląduje w lasach, stawach i jeziorach, które trwale zanieczyszczają polski ekosystem.

Jak poradzić sobie z takim problemem? Możliwości jest wiele, lecz trzeba zacząć od precyzyjnej kontroli pojazdów wjeżdżających do naszego kraju. Innym ważnym elementem jest poprawa pracy stacji kontroli pojazdów, które często podbijają przeglądy za przysłowiową ?flaszkę?. Warto też zachęcić ludzi do kupowania młodszych samochodów, a można to uczynić za pomocą odpowiednich zmian w przepisach podatkowych. Podatek może być tak skonfigurowany, aby promować kupno samochodów młodszych i z mniejszym silnikiem, zamiast kilkunastoletnich pojazdów z dużo większą pojemnością silnika. Taki zabieg z pewnością poprawiłby bezpieczeństwo na polskich drogach, ale również problem ekologiczny, z którym się mierzymy.

Jesteśmy jedynym krajem w Unii Europejskiej, który nie posiada praktycznie żadnych ograniczeń odnośnie sprowadzania używanych pojazdów. Chyba nastał najwyższy czas, aby coś z tym problemem zrobić, gdyż w przeciwnym wypadku możemy zostać zasypani przez zagraniczne śmieci i to na własne życzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.