Czy da się nie marznąć podczas jazdy motocyklem w chłodne dni?

[REKLAMA]

Technologia idzie naprzód w każdej dziedzinie. Po super szybkich komputerach, super inteligentnych smartfonach i smartwatchach czas na kolejne urządzenia, którymi jest… super ciepła, elektrycznie ogrzewana odzież.

Zimą musi być zimno… A może wcale nie musi? Ostatnio na rynku pojawiła się ciekawa nowinka technologiczna, która uprzyjemni jazdę motocyklem czy skuterem w chłodne dni. Elektroodzież to nowość na „rynku mody” odzieży funkcjonalnej. Przeznaczona jest dla osób aktywnych, dla których odzież termoaktywna, czy termiczna jest niewystarczająca. Jej innowacyjność polega na tym, iż jest ogrzewana elektrycznie – za pomocą zewnętrznego akumulatora bądź poprzez podłączenie odzieży za pomocą specjalnego kabla do gniazda zapalniczki samochodowej lub motocyklowej. Stanowi to olbrzymi potencjał do wykorzystania, nie tylko podczas jazdy motocyklem czy skuterem, ale również podczas przeróżnych aktywności na zewnątrz w chłodne czy mroźne dni. Nie tylko zmarzlaki docenią ten praktyczny wynalazek.

W sklepach możemy już znaleźć elektrycznie ogrzewane skarpety, rękawice, spodnie czy bluzę, które wspomogą walkę z zimnem i dogrzeją nas wtedy, kiedy będziemy tego potrzebować, np. podczas jazdy motocyklem.

Walka z zimnem
Chyba każdy doświadczył przenikającego zimna. Nie ma nic gorszego niż chłód atakujący nasze ciało. Podczas jazdy motocyklem dochodzi do tego zimny wiatr gwarantujący przeszywające zimno. Wtedy marzy się tylko o tym, by ogrzać się przy kominku czy w ciepłym mieszkaniu. Dzięki innowacyjnym technologiom jest na to sposób – np. elektrycznie ogrzewana kurtka, która dzięki sieci ukrytych kabelków ogrzeje każdego zmarzlaka. Kurtka jest również wyposażona w wiatroszczelną i wodoodporną membranę, co czyni z kurtki odzież do „zadań specjalnych”. Tak jak wszystkie elektrociuchy, podczas jazdy kurtkę można podłączyć albo do zewnętrznego akumulatora (który bez problemu zmieści się w kieszeni), albo do gniazda zapalniczki motocyklowej. A jak będzie w niej zbyt ciepło, ogrzewanie można zwyczajnie wyłączyć.

Podczas jazdy motocyklem czy skuterem w chłodne dni przydatne będą również ogrzewane spodnie, kiedy to docenimy dodatkowe ciepło, szczególnie w górnej partii spodni. Plusem będzie również ich wiatroszczelność i wodoodporna membrana. Przy takim wyposażeniu nic nie zepsuje przyjemności z jazdy motocyklem.

Skarpety (a właściwie elektropodkolanówki) doskonale dogrzeją nogi, dzięki czemu można zapomnieć o efekcie zmarzniętych stóp – one również za pomocą małego kabelka dadzą się podłączyć do gniazda zapalniczki 12V. Na rynku pojawiły się również elektrycznie ogrzewane rękawice. Przy mroźnej pogodzie niejedne, nawet grubsze rękawiczki przegrywają z niską temperaturą i nie są w stanie dostarczyć ciepła dłoniom. Można to zaobserwować szczególnie podczas aktywności, w których ręka spoczywa nieruchomo i w ten sposób jest bardziej narażona na niekorzystne warunki atmosferyczne. W takich przypadkach elektrycznie ogrzewane rękawiczki zagwarantują dłoniom przyjemne ciepło i kostniejące z zimna dłonie nie będą już przeszkodą w jeździe motocyklem czy skuterem.

Jazda motocyklem w elektroodzieży
Gdy warunki atmosferyczne znacznie się pogorszą, ale stan jezdni umożliwia jeszcze bezpieczną jazdę motocyklem czy skuterem, odzież ogrzewana elektrycznie będzie miłym dodatkiem do wyposażenia motocyklisty. Przenikliwy wiatr i paraliżujące zimno często potrafią odebrać przyjemność z jazdy. Dzięki ogrzewanej odzieży późnojesienne i wczesnowiosenne przejażdżki motocyklem czy skuterem będą czystą przyjemnością. Warto wypróbować to nowe technologiczne rozwiązanie. Póki co, jak to bywa w przypadku nowości, ceny elektrycznie ogrzewanej odzieży są jeszcze wysokie, ale z czasem z pewnością ich koszt będzie niższy. Pozostaje mieć nadzieję, że w bliższej lub dalszej perspektywie np. każda wypożyczalnia motocykli będzie miała takie gadżety na wyposażeniu i będzie można je przetestować, w pakiecie z wypożyczeniem motocykla.

Elektroodzież i inne aktywności
Jazda na nartach ma swoje plusy i minusy. Im wyżej położone stoki, tym bardziej spotęgowane uczucie przenikającego chłodu spowodowane przez lodowaty, górski wiatr. Ogrzewana kurtka, spodnie, rękawice czy skarpety świetnie spełnią więc swoją rolę nawet podczas tego typu aktywności. Elektrycznie ogrzewana odzież przyda się również np. na rybach. Wprawdzie prawdziwy wędkarz żadnej pogody się nie boi, ale problem pojawia się w momencie, gdy w bezruchu musi wytrzymać długie godziny. Elektrycznie ogrzewane ubrania wydają się być dla nich wybawieniem i pozwolą jeszcze dłużej cieszyć się tą przyjemnością.
Jazda rowerem, jazda skuterem, nordic walking czy zwykły spacer z wózkiem… Możliwości wykorzystania elektroodzieży jest wiele. Jej zalety docenią również wszyscy, którzy wykonują swoją pracę na świeżym (czyt. bardzo zimnym) powietrzu, np. budowniczy, robotnicy drogowi, stróże, czy chociażby policjanci.

1 thought on “Czy da się nie marznąć podczas jazdy motocyklem w chłodne dni?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.