Niemal każdy właściciel samochodu wcześniej czy później musi zmierzyć się z wyzwaniem, jakim jest sprzedaż auta. Wbrew pozorom nie jest to takie proste, lecz wymaga odpowiednich przegotowań, cierpliwości, a także dopełnienia wielu formalności. Poniżej podpowiadamy, jak sprzedać auto krok po kroku, by cały proces przebiegł sprawnie, a także zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Krok 1 – Określ cenę sprzedaży auta
Zanim ustalisz cenę sprzedaży samochodu, najpierw należy oszacować jego wartość rynkową.
Najlepszym na to sposobem jest porównanie podobnych ofert w Internecie. Porównać trzeba ogłoszenia dotyczące aut o parametrach najbardziej zbliżonych do swojego samochodu – chodzi głównie o rocznik, przebieg kilometrów, typ nadwozia, pojemność silnika, rodzaj paliwa itp.
Znając szacunkową wartość rynkową swojego auta, możesz określić jego cenę sprzedaży – warto ją ustalić na nieco wyższym poziomie, aby pozostawić sobie margines na ewentualne negocjacje z kupującym.
Krok 2 – Przygotuj auto do sprzedaży
Jeśli zastanawiasz się, jak sprzedać auto szybko i otrzymać za nie satysfakcjonującą cenę, rozwiązaniem jest odpowiednie przygotowanie do transakcji. Jeszcze przed umieszczeniem ogłoszenia zrób co najmniej następujące rzeczy:
- sprawdź stan techniczny auta i w razie konieczności dokonaj w nim niezbędnych napraw (np. wymień pękniętą osłonę migacza, czy zużyte pióra wycieraczek – takie detale mogą wpłynąć na negocjacje ceny z kupującym),
- sprawdź dokumentację pojazdu, czy masz dowód zakupu pojazdu, książkę serwisową, czy w dowodzie rejestracyjnym jest wbite aktualne badanie techniczne,
- zadbaj o atrakcyjny wygląd samochodu – dokładnie umyj go z zewnątrz oraz wyczyść w środku, postaraj się także w miarę możliwości usunąć rysy i ubytki lakieru, a jeśli uszkodzenia karoserii są zbyt duże, rozważ ich usunięcie z pomocą firmy świadczącej usługi auto detailingu.
Krok 3 – Daj ogłoszenie o sprzedaży
Ogłoszenie o sprzedaży samochodu najlepiej umieścić w Internecie na ogólnopolskich portalach ogłoszeniowych. Warto jednak zadbać także o to, by informacja o ofercie ukazała się w mediach lokalnych, np. w lokalnej gazecie.
Ogłoszenie należy wzbogacić o dobrej jakości zdjęcia auta, a jego treść powinna podkreślać walory samochodu.
Krok 4 – Mądrze negocjuj
Umieszczając ogłoszenie o sprzedaży samochodu w Internecie, trzeba być przygotowanym na to, że w pierwszej kolejności odpowiedzą na nie handlarze samochodów, np. przedstawiciele komisów. Nie należy ich propozycji od razu odrzucać, lecz poprosić o konkretną ofertę i obiecać kontakt w późniejszym terminie. Zawsze warto mieć w zanadrzu plan awaryjny na wypadek, gdyby nie znalazł się żaden inny chętny.
Jeśli jednak pojawią się potencjalni nabywcy, należy dążyć do osobistego spotkania. Kupującego łatwiej przekonasz do transakcji, jeżeli zobaczy samochód na własne oczy. Bezpośrednio łatwiej też rozmawiać o cenie i formalnościach.
Krok 5 – Dopilnuj wszystkich formalności związanych ze sprzedażą
Do najważniejszych formalności związanych ze sprzedażą auta należą:
- Zawarcie umowy kupna-sprzedaży samochodu
Umowa taka powinna być sporządzona na piśmie i zawierać szereg informacji, m.in. dane kupującego i sprzedającego, dokładne dane auta, cenę jego sprzedaży, czy wreszcie oświadczenie kupującego o zapoznaniu się ze stanem technicznym samochodu.
Przeczytaj więcej na ten temat w artykule: Umowa kupna sprzedaży samochodu – wzór najlepszej umowy
- Przekazanie kupującemu wszystkich dokumentów
Jako sprzedawca powinieneś przekazać kupującemu m.in. kartę pojazdu, dowód rejestracyjny i polisę OC.
- Kwestie podatkowe
Zgodnie z przepisami od umowy kupna-sprzedaży samochodu należy uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych PCC w wysokości 2% wartości auta. Ten obowiązek podatkowy spoczywa jednak na kupującym.
Sprzedający tylko w jednym przypadku musi rozliczyć się z fiskusem – gdy sprzeda samochód przed upływem 6 miesięcy od jego zakupu. W takiej sytuacji przy okazji rozliczania swojego rocznego PIT-u trzeba uwzględnić w nim dochód z tytułu sprzedaży auta.
- Zgłoszenie sprzedaży auta do wydziału komunikacji
Fakt sprzedaży auta trzeba w ciągu 30 dni zgłosić do wydziału komunikacji – w tym celu jako sprzedawca musisz złożyć tzw. zawiadomienie o zbyciu pojazdu.
- Sprzedaż samochodu a OC
W chwili zbycia auta sprzedający powinien przekazać polisę OC kupującemu. Dodatkowo Twoim obowiązkiem jest poinformować o fakcie sprzedaży samochodu towarzystwo ubezpieczeniowe w ciągu 14 dni od zawarcia umowy.
Nowy właściciel auta może kontynuować polisę lub wypowiedzieć umowę i wykupić ubezpieczenie gdzie indziej. W tym drugim przypadku jako poprzedni właściciel samochodu masz prawo ubiegać się od ubezpieczyciela o zwrot składek za niewykorzystany okres.
Autorem artykułu gościnnego jest Katarzyna Zet z portalu Hintigo.pl, dostarczającego czytelnikom najlepszych rozwiązań, porad i inspiracji dnia codziennego.
Źródło zdjęcia: Getty Images / praetorianphoto
Bardzo ciekawy poradnik i praktyczny 🙂
pomocne informacje. nic tylko sprzedawać:)
Najwazniejsze jest ogloszenie, wycena, stan faktyczny i oczywiscie aktualne zdjecia. Rowniez nie mozna zapomniec o posprzataniu auta
Świetne porady, fajnie zebrane w jednym miejscu. Myślę, że warto do ogłoszenia załączyć kilka zdjęć, by potencjalny nabywca mógł bardziej się przekonać.
Ja w takich sprawach odwiedzil bym portale typu otomoto czy alegro . Nie mam osobiscie znajomego ktory bylby w stanie pomoc i znam tylko taki sposob.
polecam korzystanie z darmowych portali ogłoszeniowych (lokalnych i ogólnopolskich) oraz grup na facebooku, sprzedaż aut w internecie to nie tylko olx.pl, allegro, i otomoto, za które trzeba płacić, polecam np. ooe.pl – bezterminowe ogłoszenie za free
Ja znalazłem w internecie stronę autokupiec.pl na której dobrze mi wyceniło moje auto a nastepnie sprzedałem je u jednego z ich partnerów.