Zakup opon w kosztach firmy

[REKLAMA]

W swoim przedsiębiorstwie co najmniej jeden samochód posiada wielu właścicieli firm. Logiczne jest, że użytkowanie pojazdu wiąże się z kosztami eksploatacyjnymi. Głównie chodzi o wydatki na paliwo, ale też naprawy. Jak jest natomiast z zakupem opon samochodowych? Czy można wliczyć je do kosztów firmy?

Rozliczenie zakupu opon w kosztach firmy

Chcąc odnieść się do tej kwestii, należy przyjrzeć się odpowiedniej podstawie prawnej. Jest nią Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Otóż uwzględniając wydatki na zakup opon samochodowych w kosztach prowadzenia działalności, musi zajść gospodarcze uzasadnienie i powiązanie z obecnymi czy też przyszłymi przychodami firmy.

Jeżeli jest tak, że samochód stanowi majątek firmy, a więc jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych, lub przynajmniej użytkowany przez przedsiębiorstwo na podstawie umowy leasingu, zakup takich opon samochodowych będzie kosztem podatkowym. Wówczas koszty poniesione na opony wykazać trzeba w kolumnie 13. księgi przychodów i rozchodów, w polu „pozostałe wydatki”.

Przedsiębiorcy, którzy są czynnym podatnikiem VAT, od zakupu opon odliczyć mogą podatek od towarów i usług, odliczając go w całości lub tylko w części. Zależy to m.in. od warunków technicznych auta, celu jego użytkowania oraz ewentualnych dodatkowych badań technicznych.

Zakup opon a kilometrówka

Co natomiast, jeżeli przedsiębiorca w firmie użytkuje swój prywatny samochód? Wówczas według przepisów ustawy o PIT musi on prowadzić kilometrówkę. Rozumiemy przez nią ewidencję przebiegu pojazdu. Co to oznacza dla takiego przedsiębiorcy w praktyce?

Otóż przy kilometrówce wydatki eksploatacyjne związane z użytkowaniem samochodu, a w tym również i koszty, jakie poniósł on na opony czy ich wymianę, odliczyć można tylko do wysokości limitu kilometrówki. Limit ten to natomiast suma przejechanych kilometrów pomnożona przez stawkę za kilometr ustaloną przez Ministra Finansów. Do kosztów nie może on wówczas zaliczyć więcej niż kwota wydatków ograniczona limitem. Wiele zależy tutaj od pojemności silnika. Otóż stawka za kilometr dla auta osobowego wynosi:

* 0,5214 zł dla samochodu o pojemności do 900 cm3
* 0,8358 zł dla samochodu o pojemności powyżej 900 cm3

Poza tym, przedsiębiorcy wykorzystujący w działalności gospodarczej swój prywatny samochód, mogą odliczyć VAT tylko w wysokości 50% od wydatków związanych z użytkowaniem auta. Dotyczy to również zakupu, jak i usługi wymiany opon samochodowych.

Oczywiście, mało ważne jest to, jakie są to opony. Tak samo księguje się opony całoroczne czy sezonowe – zimowe oraz letnie. Przy zakupie opon wielosezonowych, które zwłaszcza w mieście sprawdzą się w warunkach zimowych i letnich, nie będzie można odliczyć wydatków poniesionych na samą wymianę. Nie ma natomiast problemu z tym, aby na właściwych warunkach i zgodnie z obowiązującym prawem wpisać sobie w koszty firmy sam zakup takiego ogumienia. Z takiej możliwości korzysta każdy przedsiębiorca, który chce kupić opony do samochodu.

3 thoughts on “Zakup opon w kosztach firmy”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.