Odbudowa maszyn – szansa na ponownie sprawną maszynę

[REKLAMA]

W erze ciągłego niedoboru rynkowego nowych maszyn ich ceny poszybowały w górę, co dla potencjalnych klientów stało się bardzo problematyczne. Okres pandemii dodatkowo przypieczętował problem zakupu nowej koparki, minikoparki, spychacza czy ładowarki w dobrej cenie, bez przepłacania. Opcją zastępczą, która wydaje się najlepsza, jest zakup maszyny używanej. Jednak i w tym przypadku sytuacja nie wygląda zbyt dobrze. Ceny również są wysokie, a do tego należy liczyć się z tym, że używane koparki czy ładowarki mogą mieć ukryte wady. Te, wychodząc na jaw w czasie eksploatacji, mogą narazić na dodatkowe koszty i w rezultacie dobitnie pokazać, że owa inwestycja nie tylko się nie zwróci, ale, co gorsze, sprawi, że będziemy stratni. Skuteczną opcją, która może załatwić te problemy, jest odbudowa maszyn. Nie tylko tych budowlanych, ale też górniczych, kolejowych czy rolniczych. Generalny remont sprzętu, który nie jest na chodzie, staje się coraz popularniejszy i wybierany jako trzecia opcja, zamiast kupna maszyny nowej lub używanej.

Odbudowa maszyn w etapach

Odbudowa maszyn budowlanych, kolejowych czy drogowych odbywa się w kilku powiązanych ze sobą etapach. Model sposobu odbudowy jest pokrewny w maszynach Volvo, JCB czy Caterpillar. Na początku mechanicy dokonują oględzin uszkodzonej maszyny. Sprawdzają i lokalizują miejsca wycieków oraz poważnych awarii. Dzięki temu w kolejnym kroku odbudowa idzie znacznie szybciej i lepiej. Po oględzinach maszyna zostaje rozebrana na części pierwsze. Wszystkie rozdzielacze, silniki i pompy są regenerowane lub, gdy ich uszkodzenia okazują się zbyt duże, wymieniane na nowe przy użyciu oryginalnych części zamiennych. Warstwa mechaniczna jest w odbudowie tą kluczową i najważniejszą, jednak zamysł generalnego remontu jest taki, żeby przywrócić naszą koparkę, minikoparkę, spychacz czy ładowarkę do stanu wręcz fabrycznej nowości. Dlatego w tym celu dużą wagę przykłada się również do estetyki. Lata eksploatacji maszyny sprawiają, że manetki, dźwignie i pokrętła są zużyte. Z tego powodu wymienia się je na nowe razem z obiciami i tapicerką. Dzięki tym zabiegom operator podczas pracy może faktycznie poczuć się jak w maszynie prosto z fabryki.

Czy to się opłaca? Zalety odbudowy maszyn

Ostatnim etapem odbudowy właściwej jest kompletacja części i ich złożenie. Mechanicy dokładnie dopasowują wszystkie podzespoły, aby maszyna pracowała odpowiednio i aby części nie zużywały się szybko. Czasami możliwe są niedopatrzenia lub błędy. Aby je w porę wykryć i wyeliminować, maszyna poddawana jest testowi. Jeśli w jego trakcie pojawią się nieprawidłowości, są one natychmiast usuwane. Odbudowa maszyn budowlanych, kolejowych czy drogowych to dość skomplikowany proces i pewne błędy mogą wystąpić, jednak maszyna nie wyjedzie z hali do klienta, dopóki te nadal będą obecne. Ostatni test jest przeprowadzany przez operatora, który sprawdza, jak maszyna radzi sobie w pracy, czy jest wydajna i wygodna. Jeśli nie ma uwag, zostaje ona dostarczona do właściciela.

Odbudowa maszyn budowlanych, i nie tylko, jest ceniona i coraz popularniejsza z wielu powodów. Przede wszystkim zachęca cena usługi. Nie każdy jest gotowy podjąć ryzyko zakupu maszyny używanej lub wydać fortunę na nowy sprzęt od dealera. Odbudowa przywraca świetność koparkom, spychaczom czy ładowarkom, nie wymagając aż tak dużych pieniędzy. Istotny jest również czas. Odbudowa maszyn nie zabiera go dużo. Dostarczenie nowego sprzętu może trwać nawet pół roku. To często oznacza stracony sezon i pieniądze, a więc jest bardzo niewygodne dla klienta. Posiadając kilkunastoletnią maszynę i oddając ją do odbudowy, mamy pewność, że otrzymamy produkt, który posłuży nam przez kolejne lata. Obawiając się braku zastępczej maszyny na czas odbudowy, możemy ją wynająć. Koszty wynajmu wraz z ceną za odbudowę nie będą wyższe niż ta za nową koparkę, minikoparkę czy ładowarkę. Odbudowa maszyn budowlanych, drogowych, kolejowych czy rolniczych nie niesie za sobą ryzyka. Dostajemy produkt, jakiego oczekujemy, i nie musimy tracić całego sezonu na czekanie.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.