Jak wybrać dobry kask dla motocyklisty?

[REKLAMA]

Kask to jeden z tych elementów, który posiadać powinien każdy motocyklista bez wyjątku. Wszystko ze względu na jego bezpieczeństwo. Jak nie trudno się domyślić kaski motocyklowe na rynku są dziś naprawdę różne. Jak dokonać ich wyboru, aby mieć pewność, że postawiło się na kask dla siebie optymalny?

Rodzaje kasków motocyklowych

W pierwszej kolejności spojrzeć trzeba na rodzaje dostępnych kasków motocyklowych. Właściciele sportowych motocykli zazwyczaj stawiają na kaski integralne, które są ciche i lekkie, a przy tym najbardziej bezpieczne. Gwarantują one również znakomitą ochronę profilu twarzy motocyklisty.

Innym rodzajem są szczękowe kaski na motor, które często wybierają motocykliści stawiający na podróżowanie i turystykę. W porównaniu z kaskami integralnymi są one nieco cięższe i nie tłumią w takim stopniu wydawanych podczas jazdy odgłosów.

Inną grupę kasków stanowią tzw. jet’y, w których często widujemy kierowców chopperów. Atutem tych kasków jest ich efektowny wygląd. Minusem natomiast słaby poziom bezpieczeństwa. Nie zabezpieczają one nawet przed czynnikami atmosferycznymi czy owadami, nie mówiąc już o skutkach ewentualnego wypadku.

Inne kaski wybiorą też motocykliści lubiący się w jeździe cross i enduro. Ich kaski mają za zadanie chronić brodę i twarz oraz przeciwdziałać rzucaniu błota na gogle.

Parametry

Istotne są również parametry. O wymienienie tych najważniejszych poprosiliśmy konsultantów ze sklepu Moto-Tour. Poza przeznaczeniem wybierając kaski motocyklowe Moto-Tour, Klienci sklepu uwagę zwracają również na wentylację. W tych najtańszych ta często jest ograniczona do minimum. Oczywiście można uznać to za plus późną jesienią, ale na pewno da się to we znaki w gorące dni lata.

Z oczywistych względów ważna jest również jakość. Niskobudżetowe kaski na motor mogą okazać się wyborem zupełnie nietrafionym, co wiąże się z szybszym zużyciem oraz utratą właściwości materiału.

Inne parametry to zapięcie czy masa. W przypadku zapięcia najlepsze kaski motocyklowe to te z zapięciem DD. Przy masie im lżejszy kask, tym oczywiście lepiej. Mniej męczy on głowę i jej nie ogranicza. Oczywiście im lepszy i lżejszy kask, tym jest on też droższy.

Zawodowi kierowcy dodatkowo uwagę zwracają na aerodynamikę. Amatorzy nie odczują tu wielkiej różnicy, ale przy zawodowej jeździe na torze sportowo wyprofilowane kaski są nie tylko ładniejsze, ale i efektywniejsze.

Celowo pomijamy tutaj motywy wizualne i kolorystkę. Kaski na motor mogą być pomalowane w sposób naprawdę różny. Większość lubi się wyróżniać i wygląd także bierze pod uwagę, ale to już preferencje indywidualne.

Prawo

Na koniec odnieśmy się jeszcze do prawa. Kaski motocyklowe muszą posiadać homologację, a więc zezwolenie dopuszczające je do użytkowania na terenie danego kraju. W przypadku Starego Kontynentu kask posiadać musi Atest Europejskiej Komisji Gospodarczej ECE-R-22-05 oraz Europejską homologację Ex.

Podsumowanie

Wybierając kask motocyklowy, uwagę zwrócić trzeba więc na kilka różnych kwestii. Zbędna oszczędność może się tu zupełnie nie opłacić, a co ważniejsze kosztować motocyklistę utratę zdrowia, a nawet życia. Lepiej jest więc zainwestować w produkt dobrej jakości i mieć pewność, że ten element wyposażenia nie tylko dobrze wygląda, ale dodatkowo jest bezpieczny.

2 thoughts on “Jak wybrać dobry kask dla motocyklisty?”

  1. Nie warto oszczędzać na kasku, bo życie jest najważniejsze. Znam smutne przykłady takich”oszczędności”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.