Gdzie i jak przechowywać skuter? – krótki poradnik

[REKLAMA]

Skutery są prawdziwym hitem ostatnich lat – podbiły serca wielu osób nie tylko w innych krajach, ale również w Polsce. Są małe i dosyć szybkie, a do tego wygodne – idealne na jazdę po mieście i parkowanie niemalże wszędzie. Jednakże każda maszyna musi być odpowiednio przechowywana i o każdą trzeba właściwie dbać, by zachowała sprawność. O czym trzeba pamiętać w przypadku skuterów?

Pod chmurką czy w garażu?

Podstawowe pytanie dotyczące skutera wiąże się z częstością jego użytkowania. Jeśli skuterem jeździmy codziennie, tak naprawdę jest stale w ruchu i wystarczy jedynie przykrywać go plandeką, by odgrodzić go od deszczu i śniegu, i zabezpieczyć przed wilgocią oraz innymi czynnikami środowiskowymi – na przykład intensywnym światłem słonecznym, które sprawia, że tworzywo się nagrzewa. Jeśli jednak nasz skuter jest rzadziej używany, przydałoby się go trzymać w pomieszczeniu – żeby zabezpieczyć przed pogodą i ewentualnymi rabusiami.

Wbrew temu, co wiele osób sądzi, trzymanie skutera w piwnicy nie jest ani wygodne, ani rozsądne – warunki panujące w piwnicy sprawią, że poszczególne części szybciej się zepsują. Najwygodniej byłoby posiadać garaż – i albo używać tego przeznaczonego dla wozu, albo postawić na działce choćby malutki dla swojej maszyny. Wbrew pozorom nie jest to wcale drogie – tym bardziej, że nie chodzi wcale o ceglany budynek, ale nawet o pomieszczenie z blachy. Garaż blaszak CGT – firmy zajmującej się tworzeniem konstrukcji stalowych – wspaniale zabezpiecza przed czynnikami zewnętrznymi, a w dodatku może mieć przeróżne, nawet nietypowe wymiary. Można zdecydować się na wersję z zadaszeniem (pod którym można trzymać skuter, a auto w środku), z oknami i bez, w przeróżnych kolorach, nawet imitujących drewno. Wiaty garażowe CGT również są interesującym rozwiązaniem – choć w czasie zimy skuter warto trzymać jednak wewnątrz. Świetny pomysł to tak zwany „Moto -Box” – przeznaczony raczej na motocykle, ale odpowiedni również dla skuterów. O co chodzi? O mały, mobilny garaż z blachy na jednoślad – idealny dla każdego posiadacza skutera!

Jak dbać o skuter?

Pozostaje jeszcze kwestia dbałości o skuter – by móc dłużej się nim cieszyć. Co robić? Przede wszystkim, dokładnie go czyścić – najlepiej ręcznie, gdyż wówczas jesteśmy w stanie zauważyć więcej. Od czasu do czasu warto go też polerować – i zabezpieczać przed działaniem korozji, zwłaszcza w okresach, gdy wilgoci jest w powietrzu więcej.

W czasie zimy skuter najlepiej odstawić – jazda po oblodzonej powierzchni nie tylko jest niebezpieczna, ale również może skutkować zepsuciem opon. Maszynę należy odstawić w suche miejsce i dokonać jej przeglądu zarówno przed odstawieniem, jak i po wyciągnięciu – na wiosnę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.