Uczciwe pozyskanie auta zastępczego

[REKLAMA]

Wypadki drogowe zdarzają się bardzo często. Cierpią głównie osoby, które są poszkodowane, a ich samochód trafił na kilka miesięcy do warsztatu lub uległ szkodzie całkowitej. Nie trzeba obawiać się jednak, że zostaniemy bez środka transportu. Każdemu przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy.

Jest to dogodne rozwiązanie, jeśli pojazd jest nam potrzebny do wypełniania codziennych obowiązków, ale również do celów prywatnych. Warto z takiego wariantu bez żadnych ograniczeń korzystać. Wystarczy, że zgłosimy sprawę do ubezpieczyciela, a samochód zastępczy na pewno zostanie nam przyznany.

Komu przysługuje auto zastępcze?

Jeszcze do niedawna ubezpieczyciele dość niechętnie zgadzali się na udostępnianie poszkodowanym auta zastępczego. Uważali, że taka usługa jest skierowana jedynie od osób, które zarabiają na życie pojazdem mechanicznym lub potrzebują go do wożenia osób chorych lub niepełnosprawnych, którymi się opiekują. W 2011 roku sprawa została uregulowana przez Sąd Najwyższy. Stwierdził on, że samochód z OC sprawcy przysługuj także osobom korzystającym z auta do celów prywatnych. Nie ma tu również znaczenia, czy poszkodowany jest w stanie poradzić sobie bez aut. Nie podlega to żadnej dyskusji.

Nadal na trudności mogą jednak napotkać osoby, które oprócz auta, które uległo wypadkowi, posiadają również inny pojazd. Wtedy ubezpieczyciele mogą migać się od odpowiedzialności.

Czas wynajęcia auta zastępczego

Czas, na jaki możemy pozyskać samochód zastępczy w dużej mierze zależy od szkody, jaka została nam wyrządzona. W przypadku, gdy nasz pojazd trafia do warsztatu samochodowego, możemy korzystać z zastępczego środka transportu właśnie od tego momentu, aż do chwili zakończenia wszelkich napraw.

Jeśli natomiast samochód uległ szkodzie całkowitej, auto zastępcze przysługuje nam do momentu aż ubezpieczyciel wypłaci stosowane odszkodowanie, za które będziemy mogli kupić nowy pojazd.

Średni czas wypożyczenia samochodu zastępczego to od 7 dni do nawet miesiąca. Nie musimy obawiać się, że pojazd zostanie na odebrany, nawet jeśli nasz nadal znajdował się będzie w warsztacie. Do takiej sytuacji na pewno nie dojdzie.

Bezgotówkowe wynajęcie samochodu

Trzeba pamiętać, że za auto zastępcze, które chcemy pozyskać w skutek uszkodzenia naszego pojazdu, my nic nie płacimy. Jest to samochód z OC sprawcy. Wypożyczalnia do której się zgłaszamy ściąga wszystkie koszty od towarzystwa ubezpieczeniowego osoby, która uszkodziła nasz pojazd. My nie musimy się o nic martwić. Najlepiej skorzystać z usług takiego punktu, który już w tego typu sprawach ma doświadczenie.

1 thought on “Uczciwe pozyskanie auta zastępczego”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.