Jak wypożyczyć samochód?

[REKLAMA]

Podróżowanie samochodem jest bardzo wygodne i praktyczne, a także daje dużą swobodę. Mimo to wypożyczanie aut jest nadal dosyć mało popularnym rozwiązaniem. Wiele osób nie wie jakie formalności są wymagane w takiej sytuacji oraz na co należy zwracać uwagę w czasie podejmowania decyzji o wyborze usługi.

Wypożyczenie samochodu w czasie wakacji lub wyjazdu służbowego może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem. Korzystanie z auta oznacza przede wszystkim możliwość szybkiego i wygodnego poruszania się. Wypożyczalnie samochodów znajdują się praktycznie w każdym większym mieście, więc jest to stosunkowo łatwo dostępna usługa.


Kto może wypożyczyć auto?

Minimalnym wymaganiem, które stawia praktycznie każda wypożyczalnia samochodów, jest posiadanie prawa jazdy. Taki dokument musi być ważny co najmniej do dnia oddania pojazdu. Niektóre firmy mają dodatkowe wymagania, które określają minimalny czas posiadania prawa jazdy, np. rok. Zazwyczaj w trakcie załatwiania formalności należy również potwierdzić swoją tożsamość, okazując dowód osobisty oraz paszport.


Jaką firmę wybrać?

Poszukiwanie dobrej wypożyczalni samochodów warto zacząć od sprawdzenia dostępnych rozwiązań. W pobliżu większości dużych lotnisk bez problemu można znaleźć placówki znanych, dużych sieci. Korzystanie z usług takich firm jest zazwyczaj dobrym rozwiązaniem.

Dla wielu osób największe znaczenie przy wyborze wypożyczalni samochodów będą miały przede wszystkim koszty. Na szczęście w internecie można bez problemu znaleźć dużo praktycznych informacji na ten temat, w tym różne porównywarki cen. W poszukiwaniu oszczędności warto zdecydować się na skorzystanie z usług niedużej, lokalnej firmy. Jest to zazwyczaj dosyć tanie rozwiązanie, jednak w takim przypadku trzeba zachować pewną ostrożność. Niestety zdarzają się różnego rodzaju nadużycia i wprowadzanie klientów w błąd, np. przez dodawanie różnych niekorzystnych warunków lub dodatkowych kosztów. Dlatego przed wypożyczeniem samochodu zawsze lepiej jest dokładnie przeczytać umowę.


Jak powinna wyglądać umowa?

Umowa najmu samochodu musi przede wszystkim zawierać najważniejsze informacje takie jak strony umowy, numer rejestracyjny lub VIN samochodu, termin wynajmu, a także wszystkie dodatkowe warunki ? mogą one oznaczać między innymi dopłaty za różne usługi, w tym wynajęcie fotelika dla dziecka lub nawigacji.

W przypadku dużych sieci takie umowy mają standardową formę i w większości przypadków nie zawierają niekorzystnych zapisów. Niestety zdarza się, że mniejsza wypożyczalnia samochodów przekracza prawo lub po prostu chce wykorzystać klienta i w tym celu dodaje różne warunki, które narażają klientów na straty. Dlatego przed skorzystaniem z tego typu usług należy zorientować się jak powinny kształtować się koszty wypożyczenia samochodu oraz jakie wymagania mogą zostać umieszczone w umowie. Trzeba także zachować szczególną ostrożność w przypadku wypożyczania aut za granicą, ponieważ w innych krajach obowiązują odmienne przepisy prawa.


Ile kosztuje wypożyczenie samochodu?

Wiele osób nie wie jak kształtują się koszty usług świadczonych przez wypożyczalnie samochodów. W praktyce ceny są uzależnione od bardzo wielu różnych czynników. Dotyczy to przede wszystkim typu samochodu, czasu wynajmu, a także lokalizacji danej placówki. Na przykład zazwyczaj najwięcej można zapłacić na lotniskach. Wypożyczalnia samochodów może również brać pod uwagę wiek kierowcy. Najbardziej korzystne ceny oferują nieduże, lokalne firmy. Niestety zazwyczaj dysponują one mniejszą flotą, co w dużym stopniu ogranicza wybór pojazdu i nie oferują możliwości dokonania rezerwacji za pośrednictwem internetu.

Wypożyczenie samochodu nie jest zbyt skomplikowane. Warto poznać podstawowe formalności oraz zasady, na których opiera się korzystanie z takich usług. Dzięki temu w łatwy sposób można uniknąć różnych nieuczciwych ofert i cieszyć się korzystaniem w wygodnego samochodu.

Materiał powstał we współpracy z Nordynski Rent – profesjonalną wypożyczalnią samochodów w Łodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.