Jak długo możemy korzystać z samochodu zastępczego?

[REKLAMA]

Wynajęcie auta zastępczego to prawo poszkodowanego w wypadku lub kolizji – jeśli nasze auto zostanie uszkodzone, możemy wynająć zastępczy pojazd z OC sprawcy. Jak długo będziemy mogli z niego korzystać?

Wynajęcie samochodu z OC sprawcy jest jednym z praw poszkodowanych. Gdy samochód wymaga naprawy lub po prostu jest tak uszkodzony, że trzeba go zezłomować, możemy wypożyczyć auto zastępcze. To możliwe między innymi w wypożyczalniach samochodowych, w salonach dealerskich, również auta dostarczają ubezpieczyciele.

Możemy wypożyczyć samochód w takim samym segmencie, w którym znajdował się nasz dotychczasowy pojazd. Nie powinniśmy otrzymać auta w gorszym segmencie niż ten obecny. Warto przy tym pamiętać, że możemy wypożyczyć auto nie tylko wtedy, gdy korzystamy z niego do pracy! Przysługuje ono każdemu, kto był ofiarą wypadku lub kolizji i jego samochód został uszkodzony.

Na jak długo przysługuje auto zastępcze z OC?

Samochód możemy wypożyczyć na cały czas trwania naprawy, czyli od dnia, w którym będzie ono uszkodzone i wstawione do warsztatu aż do dnia odbioru naprawionego pojazdu. W związku z tym naprawy mogą trwać od kilku dni i nawet do kilku tygodni.

Co jednak wtedy, gdy samochód jest zbyt uszkodzony i jego naprawa się nie opłaca? Wówczas nie ma ekonomicznego uzasadnienia naprawy i ubezpieczyciel powinien wypłacić poszkodowanej osobie równowartość rynkową auta sprzed kolizji, która będzie pomniejszona o wartość wraku. Wtedy dochodzi do tak zwanej szkody całkowitej.

W tym przypadku poszkodowany może korzystać z wynajmowanego samochodu zastępczego aż do momentu zakupu nowego pojazdu. Przepisy nie wyznaczają konkretnego terminu, w którym pojazd ma być zakupiony – nie powinien być to jednak zbyt długo okres, licząc do momentu wypłaty odszkodowania. Gdy będziemy przeciągali ponad zasadność zakupienie nowego pojazdu, ubezpieczyciel może nie pokryć wszystkich kosztów wynajmu auta.

Jeśli potrzebne są samochody zastępcze Warszawa jest miastem, gdzie możemy znaleźć wiele firm zajmujących się ich wynajmem.

1 thought on “Jak długo możemy korzystać z samochodu zastępczego?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.