Regulacja – gaźnika, sprzęgła, dozownika, hamulców

[REKLAMA]

1. Zaczynamy od czyszenia.
a) Potrzebne nam będzie:
– 0.3l benzyny
– jakas miseczka
– śrubokręt +
– niewielki pędzel
– gaźnik

b) Rozkręcamy gaźnik na częsci pierwsze wrzucając je po kolei do miseczki. Gdy juz cały gaźnik mamy rozebrany w mak zalewamy benzyną po czym dokładnie każdą część czyscimy przy pomocy pędzelka, nie zapominamy także o przedmuchaniu dysz. Jeżeli wszytko jest juz dokłądnie wyczyszczone, dysze przedmuchane, dokładnie skręcamy gaźnik.

2.Regulacja
Gdy juz mamy dokładnie wyczyszczony gaźnik i prawidłowo skręcony montujemy go na swoje miejsce (czyli w moto). Odkręcamy kranik i czekamy aż gaźnik napełni się benzyną po czym odpalamy motocykl, zapewne będzie nierówno chodził, nie utrzymywał wolnych obrotów itp. Najpierw staramy się utrzymac motocykl na chodzie aby zagrzał się silnik (przypominam że gaźnik regulujemy na ciepłym silniku). No to zaczynamy regulacje, na początek proponuje wolne obroty, wyregulujemy je śrubką „A” z harakterystyczną sprężynką (zabezpieczenie przed poluzowaniem się od wibracji) kręcąc śrubką „A” w prawo (dokręcając ją) zwiększamy wolne obroty, zaś kręcąc w lewo (odkręcając ją) zmniejszamy, jeżeli moto juz nie za szybko utrzymuje wolne obroty pozostawiamy śrubke „A” w spokoju. Przejdźmy teraz do regulacji powietrza, miedziana (złotego koloru) śrubka „B”, najlepiej ją dokręcić do oporu po czym luzować co 0.5 obrotu i sprawdzać dodawając gazu czy moto ładnie wkręca się na obroty i czy ładnie z nich schodzi, jeżeli nie to odkręcamy nast 0.5 obrotu i znów sprawdzamy aż osiągniemy cel. Jeżeli moto po odpaleniu równo chodzi, nie gaśnie bez dodawania gazu, i ładnie sie wkreca na obroty —> gaźnik wyregulowany.

Regulacja Sprzęgła

Na początek określmy się czy sprzęgło nam ślizga czy ciągnie.
Ćiągnące sprzęgło – Stoimi w miejscu, moto odpalone, wciskamy sprzęgło, wbijamy bieg, dodajemy gazu (niepuszczając sprzęgła) a moto nam delikatnie pojeżdża jakby je ktoś ciągnął/pchnął z tąd też nazwa.
Ślizgające sprzęgło – Jedziemy moto, dodajemy gazu (tu moto powinno gwałtownie przyśpieszyć) po czym zauwarzamy ze reakcja na gaz jest opuźniona, coś jakby ślizgało nam się tylne koło.
Lekarwstwo:
Ciągnące sprzęgło – napiąc linke, odkręcając troche napinacz przy manetce.
Slizgające sprzęgło – poluzować linke, dokręcając napinacz przy manetce
Normą jest także aby manetka miała 2mm luzu zanim zacznie „łapać”.
Jeżeli napinanie/luzowanie linki nic nam nie pomaga oznacza to ze mamy zużyte lub sklejone tarcze sprzęgłowe i czeka nas grzebanie w silniku.

Regulacja dozownika oleju

Tę usterke rozpoznamy po tym iż motocykl nam za bardzo kopci (dostaje za dużo oleju) lub bardzo się grzeje (dostaje go za mało).
Należy odkręcić dekielek od pompy (miejsce gdzie wchodzi drugi koniec linki od gazu) powinniśmy ujrzeć tam linke nawiniętą na metalowy ślimak. Patrząc z boku widać że jest tam taki wystający metalowy pręcik a na ślimaku pod nim wydrążony rowek, patrząc z naprzeciwka pręcik idealnie powinien ten rowek zasłaniać. Jeżeli tak nie jest oznacza to że linka od gazu a dokładnie ta częsci wchodząca do pompy jest zabardzo napięta lub poluzowana (podciągajcie ją na tej rozdziałce lub luzujcie az do skutku tak aby pręcik idealnie zasłonił ten rowek) możliwe tez ze tak jak u mnie w DT linka na tym ślimaku sie ” wykoleiła ” (nie była w tym rowku na który powinna być zawinięta) i cały czas delikatnie podnosiła ślimak przez co moto dostawało za dużo oleju.

Regulacja hamulców

Jeżeli mamy hamulce bębnowe to jak w rowerze, jeżeli łapią za puźno -> naciągnąć linke, jeżeli za wcześnie -> poluzować ją. Jeżeli zaś mamy hamulce tarczowe regulujemy to śrubką przy manetce wciskającą pompke. Zaś jezeli hamulec wogóle nam nie łapie to jest zapowietrzony, a to juz całkiem inna bajka. :]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.