Kupno używanego auta – na co zwrócić uwagę?

[REKLAMA]

Jeżeli przeanalizujemy to jak często ludzie decydują się na zakup auta – wniosek będzie bardzo prosty. Otóż, zdecydowanie częściej wybieramy używany samochód. Bardzo często determinuje to brak wystarczającej ilości pieniędzy, ale nie można traktować używanego samochodu jako zła koniecznego. Używany samochód ma swoje atuty tylko trzeba pamiętać o wszystkim tym, co jest najważniejsze.

Duży wybór – pewne zagrożenie

Trzeba pamiętać chociażby o tym, że duży wybór niesie za sobą pewne zagrożenie, o którym raczej się nie mówi. Chodzi o to, że nie każde używane auto jest odpowiednie. Są auta, które mogą wyglądać jak nowe oraz takie, które praktycznie nie będą nadawać się już do jazdy. Warto więc dokonywać zakupu w miejscu, które cieszy się zaufaniem dotychczasowych klientów. Niemniej, kiedy będziemy mieli do czynienia z bardzo niską ceną to powinniśmy pamiętać o wzmożonej czynności, gdyż niska cena to zazwyczaj również niska jakość. Jeśli jakość nie jest niska to nie można też wykluczyć sytuacji, że auto pochodzi z kradzieży.

Nie tylko niska cena

Jak łatwo się domyślić nie tylko zadziwiająco niska cena jest tym na co szczególnie powinno się zwrócić swoją uwagę. Równie duże znaczenie ma przetestowanie auta. Nie może być tak, że kupujemy przysłowiowego „kota w worku”. Przez przetestowanie należy rozumieć sprawdzanie wszystkich systemów, włączanie tego, co tylko się da.

Kolejna kwestia jest taka, że nie możemy zapomnieć o tym, co znajduje się w zawieranej przez nas umowie. Wiele osób nie wiedzieć czemu nie zwraca uwagi na umowę i automatycznie są później mniejsze lub większe kłopoty, których po prostu można było uniknąć. Przede wszystkim umowa kupna-sprzedaży ma znajdować się na piśmie. Jest to związane z wykonaniem wszelkich niezbędnych czynności urzędowych. Warto też podkreślić, że umowa kupna-sprzedaży może zostać sporządzona przez nas samych, absolutnie nic nie stoi na przeszkodzie. Skoro już mówimy o tej umowie to należy zaznaczyć co taka umowa powinna zawierać. Umowa kupna-sprzedaży powinna zawierać: dane obu stron, transakcję, cenę oraz informacje pozwalające na identyfikacje auta.

Umowa kupna-sprzedaży to jednak nie jedyne formalności na jakie powinno się zwrócić uwagę kupując auto. Otóż, zanim minie 14 dni od zakupu powinno się zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. W tym celu idzie się do odpowiedniego urzędu skarbowego z dokumentami auta i umową. W urzędzie skarbowym będziemy musieli obowiązkowo wypełnić deklarację PCC-3 (w razie gdyby byli też jacyś współwłaściciele to oni również muszą wypełnić deklarację). Wysokość podatku będzie równa wartości 2 procent auta.

W ten sposób pokrótce powiedzieliśmy sobie na temat tego, co jest najważniejsze. Na przykładzie tego tekstu doskonale widać, że kupno auta nie jest prostą czynnością i należy pamiętać o różnych sprawach i różnych płaszczyznach (poza tym czy auto działa tak, jak należy ważne są również papierkowe sprawy, o których wspomnieliśmy. Pamiętajcie o tym, jeżeli nie będziecie pamiętać to nikt za Was tego nie zrobi.

Więcej informacji znaleźć można na http://skupaut.pl/skup-aut/

1 thought on “Kupno używanego auta – na co zwrócić uwagę?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.