Spedycja i logistyka-rodzaje transportu

[REKLAMA]

Spedycja i logistyka to dwie dziedziny handlu. Spedycja skupia się na kontrolowaniu, przyjmowaniu i dalszemu wydawaniu towaru do klientów.

Branża spedycyjna to jedna z najprężniej rozwijających się gałęzi gospodarki. Dla niektórych jest to świetny pomysł na biznes. Statki towarowe bardzo często przewożą ciężki sprzęt i bardzo drogie przedmioty. Ten rodzaj transportu jest stosunkowo tani i nie wiele firm postanawia skorzystać z tego rodzaju transportu. Jakie rodzaje transportu więc wyróżniamy?

Transport drogowy

Najpowszechniejsza metoda przewożenia różnego rodzaju towarów. Niestety każdego roku zauważalny jest wzrost cen za paliwo, dlatego wiele firm rezygnuje z tej formy przemieszczania towarów. Firmy wycofują się i rozwiązują umowy. Transport drogowy to najczęściej tory z naczepami. W niektórych województwach powstało dużo firm meblowych, których obrót polega głównie na wysyłaniu towarów za granice. Kupują oni drogie tiry i ładują towary na pokład. Spedycja to potężna gałąź handlu. Wiele młodych osób postanawia iść na studia związanie z logistyką i spedycją. Można powiedzieć, że jest to bardzo szeroko pojęta dziedzina i nie każdy interesuje się tą branżą. Na szczęście ludzie stają się coraz bardziej nowocześni i czytają książki i czasopisma, które przybliżają temat handlu i usług.

Transport lotniczy

Niestety jest to najdroższa forma transportu. Na tego rodzaju transport, decydują się jedynie rozwijające się firmy i przedsiębiorstwa. Ceny za przemieszenie przedmiotu drogą lotniczą są często droższe niż sama wartość transportowanych towarów. Nie warto więc bez potrzeby wysyłać towary za pośrednictwem tego transportu.

Transport kolejowy

Najtańsza opcja wysyłki towaru. Pociąg towarowy może przewieźć kilkadziesiąt wagonów wypełnionych ciężkimi przedmiotami i kruszcami. Wiele firm postanawia wysyłać przedmioty tym sposobem, ponieważ jest to praktycznie bezawaryjny środek transporty, a przemieszczanie nim różnego rodzaju przedmiotów jest niezwykle tanie. Niestety w Polsce mamy słabo rozwiniętą sieć linii kolejowej, jednak może za kilka lat sytuacja nieco się zmieni i transport rozwinie się na szerszą skalę. Warto zwrócić uwagę, że jest to najtańsza opcja wysyłki przedmiotów.

Każda firma pragnie wydać na wysyłkę towarów jak najmniej, dlatego władze i osoby odpowiedzialne za tą kwestię muszą znać się na rynku.

2 thoughts on “Spedycja i logistyka-rodzaje transportu”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.