Jak dobrać kufer do motocykla?

[REKLAMA]

Każdy właściciel motocykla, który lubi wybrać się w dłuższą podróż, powinien wziąć pod uwagę zakup kufra, który pełni rolę bagażnika. Jako że podczas podróży jednośladem często nie ma możliwości, aby zabrać wielu różnych rzeczy osobistych, jak najbardziej warto dobrać kufer odpowiedni dla swojego motocykla.

Dlaczego warto wybrać kufer?

Nie ulega wątpliwości, że kufry motocyklowe są znacznie bezpieczniejsze i bardziej pakowne od sakw. To nie koniec zalet, ponieważ w większej mierze są one również odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników atmosferycznych. Do kufra załadować można rzeczy osobiste, a w tym dokumenty i sprzęt elektroniczny. Ponadto schować w nim można odzież, zakupy czy akcesoria motocyklowe. Przy wyborze kufra warto natomiast pamiętać, aby go nie przeładować, co może spowodować przesunięcie środka ciężkości. To już natomiast może utrudniać utrzymanie równowagi.

Rozmiar i kształt kufra

Kufer powinien być na tyle duży, aby pomieścić kask motocyklisty i jego pasażera, a dodatkowo kurtkę czy jedzenie. Oznacza to, że pojemność kufra powinna wynosić co najmniej około 45 litrów. Oczywiście pojemność kufra w dużej mierze zależna jest od jego kształtu. Im jest on bardziej wyimaginowany, tym trudniej zmieścić w nim niezbędne akcesoria.

Zamek i montaż

Poza pojemnością bardzo ważnym parametrem jest zamykanie go na klucz, dzięki czemu nie ma konieczności noszenia kasku ze sobą, podobnie jak zbędnych akcesoriów. Oczywiście zamek to nie koniec zabezpieczeń, ponieważ współczesne kufry mogą być dodatkowo wyposażone w blokady antykradzieżowe. Dzięki nim kufer można otworzyć nawet wówczas, kiedy jego zamek ulegnie uszkodzeniu, co zmusi do jego wymiany.

Na pewno więcej problemów niż z sakwami jest z montażem kufra. W tym przypadku niezbędny jest stelaż dopasowany do modelu motocykla. Przy zakupie tego dodatkowego elementu należy jednocześnie sprawdzić, czy zawiera on w sobie cały zestaw montażowy, czy może poszczególne elementy do montażu będzie trzeba dokupić oddzielnie. Oczywiście najlepiej, kiedy kufer zawiera w sobie również wszystkie niezbędne części montażowe. Takie zestawy oferuje między innymi Maxibike.

Czy markowy kufer jest niezbędny?

Rynek kufrów motocyklowych jest bardzo szeroki. Sklepy motocyklowe mają kufry w niskiej cenie, podobnie jak w niezwykle wysokiej. Dzięki temu każdy znajdzie sobie coś w sam raz dla siebie. Jeżeli wziąć pod uwagę markowe kufry, na pewno wymienić należy tu firmy GIVI, Kappa, SW-Motech. To kufry bezpieczne i wytrzymałe, które doskonale nadają się do przewozu kosztownych rzeczy. Cena takich kufrów jest oczywiście dość wysoka, ale w zamian klient otrzymuje produkt trwały wysokiej jakości, który posłuży mu przez lata.

Jeśli motocyklista nie może sobie pozwolić na kufer z górnej półki, pozostają mu tańsze tego typu produkty. Również one mogą być rozsądnym, dobrym wyborem. Zwłaszcza wówczas, kiedy motocyklista głównie przewozi drobiazgi i zakupy.

Nie ulega natomiast wątpliwości, że kufer motocyklowy to ciekawe akcesorium. Z jednej strony zwiększa pakowność motocykla, z drugiej natomiast dobrze zabezpiecza transportowane akcesoria czy odzież.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.