Czym jest filtr paliwa?

[REKLAMA]

Filtr paliwa to jeden z najistotniejszych elementów pojazdów spalinowych. Jego zadaniem jest oczyszczenie poszczególnych płynów eksploatacyjnych ze wszystkich zanieczyszczeń, a także wytrącanie zawartej w paliwie wody. Jakie są jeszcze zadania filtra paliwowego i co warto o nim wiedzieć?

Dlaczego samochód potrzebuje filtra paliwowego?

Zanieczyszczenia w układzie paliwowym obecne są zawsze. Z wielu z nich kierowcy nawet nie zdają sobie sprawy. Najczęściej są one efektem tankowania złej jakości paliwa. Przyczyn zanieczyszczeń może być jednak o wiele więcej. Do wytrącenia się wody i pyłków dochodzi też w okresie zimowym, kiedy dominują niskie temperatury. To one mogą doprowadzić do zamarznięcia wody na dnie zbiornika. Nie usuwane zanieczyszczenia prowadzą do poważnych usterek takich jak uszkodzenie wtryskiwaczy, zapowietrzenia układu paliwowego czy korodowanie (rdzewienie) silnika. Zapobiegać im może sprawnie działający filtr paliwa. Jest on niezbędny w każdym samochodzie i w tym posiadającym silnik benzynowy i tym z silnikiem wysokoprężnym (Diesel). Filtr paliwowy odpowiada w układzie paliwowo ? wytryskowym za to, aby paliwo dostarczane do silnika posiadało określone parametry, pozwalające na właściwą pracę jednostki napędowej oraz uzyskiwanie najlepszych osiągów. Brak filtra lub jego niepoprawna praca sprawia, że trwałość silnika jest o wiele mniejsza a żywotność krótsza.

Czym jest filtr paliwa?

Filtr paliwa to mała, a niezwykle ważna część samochodowa. Bez względu na rodzaj filtr wykonywany jest z blachy odpornej na korozję oraz wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Wyposażony jest w gwint odpływowy do montażu, którego zadaniem jest zwiększenie odporności rdzenia na oddziaływanie dużych sił ściskających. W dobrej jakości filtrach paliwowych zastosowany jest też zawór z uszczelką do zlewania wody.

Choć z pozoru wszystkie filtry paliwowe wyglądają tak samo, to wyróżnić można kilka rodzajów tego sprzętu. Poszczególne modele różnią się przede wszystkim konstrukcją. Najbardziej zauważalne są różnice w wersji filtrów benzynowych i wysokoprężnych. Te pierwsze wyłapują zanieczyszczenia równe lub większe niż 10 mikrometrów. Filtry paliwa do Diesla to te wychwytujące pyłki już o rozmiarze 3 mikrometrów oprócz tego, w silnikach benzynowych najczęściej zastosowanie mają filtry przepływowe, natomiast w silnikach Diesla stosowane są wkłady, które wyposażone są w specjalny odstojnik na wodę.

Jak dbać o filtr paliwa?

Filtr paliwa jest tym elementem, który wymaga regularnej wymiany. Wynika to z tego, że zużywa się on wraz z przejechanymi kilometrami. Jego zużycie skutkuje stopniowym osłabieniem innych podzespołów. Awarie, jakie mogą spotkać samochód przy jeździe z zapchanym filtrem to m.in. usterka wtryskiwaczy, pompy wodnej, a nawet korozja wewnętrznych elementów silnika. Znakiem mówiącym, że filtr należy wymienić, jest widoczny spadek mocy silnika. Najlepiej jednak na niego nie czekać i wymieniać ten element regularnie, zgodnie z zaleceniami producenta. Większość z nich rekomenduje wymianę co roku, maksymalnie co 2 lata.

Jak wymienić filtr paliwa?

Wymiana filtru paliwa z pozoru wydaje się łatwą czynnością. Wielu kierowców decyduje się ją wykonać samodzielnie. Nie mając jednak doświadczenia, warto skorzystać z pomocy fachowców. Pozwoli to wyeliminować ryzyko uszkodzenia elementów układu paliwowego. Bez względu na to, czy wymiany dokonuje się samodzielnie, czy korzysta z usług warsztatu samochodowego, należy zwrócić uwagę na, to jaki filtr zostanie zamontowany. Przede wszystkim powinien być on dopasowany do typu silnika, a ponadto szczelny. W innym wypadku przyczyni się do wycieku paliwa. Warto też spojrzeć na papier adsorpcyjny oraz śrubę odwadniacza. Sprawdź dobre i

Oryginalne filtry paliwa do silników Deutz –www.bthfast.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.