Jakość jest ważna.

[REKLAMA]

Jesteśmy narodem pełnym sprzeczności. Z jednej strony lubimy szastać pieniędzmi, nawet tymi, których nie mamy. Z drugiej jednak strony oszczędzamy. Oszczędzamy na potęgę, jednak nie na tym na czym trzeba było. Oszczędzamy na ubezpieczeniach komunikacyjnych, kupując najtańsze OC lub nie wykupując go wcale.

Oszczędzamy na przeglądach pojazdów powierzając je znajomym mechanikom, którzy często nie posiadają odpowiednich urządzeń, ale przecież to jest taniej.

Jedyna część.

Kiedy się zapytać kierowcę, jaką część uważa za najważniejszą, większość wymieni silnik, hamulce, amortyzatory. Mało kto pomyśli jednej z najistotniejszej części, która ma wpływ na większość naszych doznań z jazdy, na bezpieczeństwo oraz stan innych części w naszym samochodzie o oponie. Opony to dla sporej części kierowców i właścicieli samochodów źródło trosk. Zbliża się okres wiosenny, więc na kołach za niedługo znajdą się opony letnie. Pod koniec jesieni, kiedy znowu pojawi się mróz i śnieg trzeba będzie założyć zimówki. Trzeba dbać o ich stan, pilnować, by wysokość bieżnika była odpowiednia, bo kiedy się tego nie dopilnuje, skutkować to może mandatem, a dodatkowym ?bonusem? jest zatrzymany dowód rejestracyjny. Z tymi oponami to samo utrapienie, ale czy na pewno? Opony to jedne z najważniejszych części w pojeździe. Jako jedyne części samochodowe stykają się z podłożem, dzięki tarciu jakie się wytwarza, pojazd się porusza. Jakość opon ma wielkie znaczenie. To nie jest tylko kawałek gumy na obręczach ze stali lub aluminium. Opona to skomplikowana część, nad którą pracują sztaby inżynierów w fabrykach opon. Każdego roku miliony dolarów jest przeznaczane by ulepszyć opony. Opony jako części wchodzące w skład kilku istotnych systemów w samochodzie mają wpływ na bezpieczeństwo, ekonomię, komfort, stan pozostałych części szczególnie jeśli chodzi o zawieszenie. Czy to mało?

Drogie znaczy lepsze.

Decydując się na wymianę opon w swoim samochodzie, czy też innym pojeździe większość naszych rodaków decyduje się na zakupy tanie. Uważają, że nie warto przepłacać za opony, jeśli się jeździ tylko kilkanaście tysięcy kilometrów rocznie i to tylko po szosach miast i miasteczek. Można oczywiście przyjąć taką zasadę, ale czy opony z pułapu budżetowego będą w stanie zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo. Czy jazda będzie sprawiała przyjemność? A może lepiej wydać nieco więcej pieniędzy i pozwolić sobie na zakup opon premium, lub choćby ze średniej półki cenowej. Opony premium są wytwarzane z nowoczesnych mieszanek, które poprawiają znacznie bezpieczeństwo kierującego, a także pozostałych uczestników ruchu. Droga hamowania w przypadku opon wyższej klasy jest kilka metrów mniejsza, w porównaniu z oponami budżetowymi. Kilka metrów to może niewiele, jednak dla kogoś, kto uczestniczy w wypadku drogowym może być to kwestia życia lub śmierci. Wprawdzie niektóre opony budżetowe w testach również dobrze wypadają jeśli chodzi o drogę hamowania, ale najczęściej jest to odległość w określonych warunkach ? przy najczęściej suchej nawierzchni. Opony wyższej klasy są bardziej uniwersalne. Dobrze się trzymają drogi nie tylko w dobrych warunkach drogowych, ale również kiedy na drodze jest deszcz, błoto i inne nieprzewidywalne warunki pogodowe i drogowe. Unia Europejska naciska wciąż na producentów opon, by opracować opony, które będą minimalizowały skutki kolizji najczęściej przez skrócenie drogi hamowania. Takie badania kosztują, więc nic dziwnego, że koszt jest wliczony w cenę opon. Ale opona to nie tylko bezpieczeństwo to również komfort i ekonomia jazdy. Im wyższe opory toczenia, tym samochód może spalić więcej paliwa. To już chyba wie każdy. Producenci opon w porozumieniu z koncernami motoryzacyjnymi opracowali nowe opony ekonomiczne, które pozwalają na obniżenie zużycia paliwa, przez zmniejszenie oporów toczenia. Dzięki temu również poprawia się komfort jazdy, gdyż opony takie są bardziej ciche, szumy nie dobiegają do podróżujących wewnątrz samochodu. Ponadto trwają prace również zmierzające do zmniejszenia drgań przenoszonych na pozostałe części samochodowe. Dzięki takiemu zabiegowi, długość ?życia? części zawieszenia wydłuży się i to może być znaczne wydłużenie. To tylko niektóre zyski płynące z zakupu opon premium. O tym jakie opony będą założone w pojazdach decydujemy sami. Warto jednak się zastanowić, czy zainwestowanie w dobre opony nie będzie lepszym rozwiązaniem niż oszczędzanie na jakości?

4 thoughts on “Jakość jest ważna.”

  1. Generalnie rzecz biorąc, nie zawsze drogie = lepsze. Często się zdarza że tańsze zamienniki są równie dobre, jak nie lepsze. Na pewno ja osobiście odradzam kupowania tak zwanych „nalewek”, ponieważ są to bardzo niebezpieczne opony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.