Kupno odzieży na motor

[REKLAMA]

Nie ważne, czy posiadasz potężnego Boss Hoss’a, czy małą CBR’kę 125 – zasada ubioru powinna tyczyć się każdego motocyklisty. Cieszy fakt, że coraz więcej kierowców jednośladów zakłada pełną odzież, nawet w upalne dni i na krótkie trasy. Niestety, nadal na ulicach widać motocyklistów, którzy ubrania „na zdrapkę” dosiadają sportowych maszyn o pojemności 600-1000 cm3.

Nie będziemy czarować – jazda motocyklem to wielka frajda, ale także duże niebezpieczeństwo. Niezrozumiałe dla prawdziwych motocyklistów jest zachowanie tych ludzi, którzy przez brak odzieży motocyklowej, zwiększają to ryzyko. Oszczędzamy 5 minut (bo tyle zazwyczaj zajmuje pełne ubranie stroju motocyklowego), ale podczas wypadku tracimy skórę i narażamy się na wielomiesięczne pobyty w szpitalu. Motocyklisto jeżdżący na zdrapkę – uwierz, nie warto! I nie ważne, czy wyjechałeś tylko do sklepu po bułki, czy zamierzasz pokręcić się nieco dłużej wokół komina – ubierz się, czuj się pewnie a w razie wypadku – miej ochronę kewlaru i innych ochraniaczy po swojej stronie.

Gdy wyjaśniliśmy już sens noszenia pełnego ubioru motocyklowego, czas wyjaśnić, z czego składa się odzież motocyklowa. Oto zestaw dla każdego motocyklisty:

  • Kurtki motocyklowe – skórzane lub tekstylne, z ochraniaczami, podpinkami na jesienne przejażdżki i przeciwdeszczowymi membranami.
  • Spodnie motocyklowe – podział również dotyczy skórzanych i tekstylnych.
  • Kombinezony motocyklowe – tu prócz podziału na skórzane i tekstylne, mamy także wybór – kombinezon jednoczęściowy lub dwuczęściowy.
  • Buty motocyklowe – krótkie, typowo miejskie lub dłuższe – sportowe i polecane na tor.
  • Rękawice motocyklowe – zwykle skórzane, z dodatkową ochroną na kostki i nadgarstek – bardzo wytrzymałe i lekkie.
  • Kaski – ogromny wybór, począwszy od kasków integralnych, a skończywszy na szczękowcach, orzeszkach czy kaskach przeznaczonych na enduro.
  • Inne akcesoria i dodatki – kamizelki odblaskowe (ostatnimi czasy bardzo popularne są kamizelki z napisem POLSKA), dodatkowe ochraniacze typu żółw czy pasy nerkowe, kominiarki i wiele innych.

Jak dobrać odzież motocyklową?
Jak da się zauważyć, odzież motocyklową dzielimy na tekstylną oraz skórzaną. Jest kilka szkół, które polecają jedno lub drugie rozwiązanie. Zwykle odzież tekstylna polecana jest dla motocyklistów, którzy nastawiają się na długie trasy i wygodę. Minusem takiego ubrania jest nieco słabsza ochrona, aczkolwiek tekstylia z najwyższej półki nie odbiegają niczym od ubrań skórzanych. Skóra natomiast polecana jest dla motocyklistów, którzy nastawiają się na sportowe wykorzystanie swoich maszyn. Kombinezony są wytrzymalsze, ale wymagają większej troski (o odzież skórzaną należy dbać, wcierając w nią specjalne balsamy).

Jeżeli chodzi o rozmiar odzieży motocyklowej – przymierzając ubranie czy kombinezon sprawdzaj, gdzie ułożone są ochraniacze. Jeżeli się zsuwają a odzież jest za duża – spróbuj z mniejszym rozmiarem. To samo tyczy się ubrań zbyt małych. Pamiętaj jednak, że kombinezony (zwłaszcza skórzane) muszą trochę opinać ciało – skóra po kilku wycieczkach dopasuje się do ciała motocyklisty. Ta zasada tyczy się także kasków czy rękawic.

Autor artykułu
Tekst powstał we współpracy ze sklepem motocyklowym www.moto-tour.com.pl, który specjalizuje się w profesjonalnym sprzęcie do jazdy na motocyklu.

1 thought on “Kupno odzieży na motor”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.