Koparka odmawia współpracy – co robić? Regeneracja siłowników hydraulicznych

[REKLAMA]

Podstawowym sprzętem, bez którego nie może obejść się żadna budowa, jest koparka. Maszyna ta często (i słusznie) kojarzy się z wykonywaniem wykopów i przenoszeniem ziemi z miejsca na miejsce. Jednak koparki to dużo bardziej uniwersalne urządzenia. Dzięki możliwości podłączenia do ramienia nie tylko łyżki, ale i chwytaka, frezarki, młota wyburzeniowego czy rozdrabniacza, spektrum działania maszyny poszerza się, umożliwiając sterującemu nią specjaliście wykonanie najróżniejszych prac. Jednak żadna koparka nie dałaby rady wykonywać właściwie swojej pracy bez zastosowania w niej elementów hydrauliki siłowej, a konkretnie siłowników hydraulicznych.

Siłowniki hydrauliczne – podstawa prawidłowego działania koparki. Sposób działania i budowa siłownika

Siłowników hydraulicznych używa się w układach hydraulicznych ciężkich pojazdów budowlanych, ale również i mniejszych maszyn. Stanowią podstawę działania m.in. pras hydraulicznych i maszyn rolniczych. Zasada funkcjonowania siłownika jest stosunkowo prosta. Pod wpływem ciśnienia, wytworzonego przez znajdującą się w nim ciecz (najczęściej jest to specjalny olej), tłok wprawiany jest w ruch posuwisto-zwrotny, a następnie wraca do pozycji wyjściowej pod wpływem ściskanej w trakcie suwu roboczego sprężyny lub innego obciążenia. Proces powtarza się, umożliwiając koparce precyzyjne poruszanie ramieniem oraz dźwiganie i przenoszenie ogromnych ładunków.

Mimo że zasada działania siłowników hydraulicznych nie jest zbyt skomplikowana, inaczej wygląda kwestia ich budowy. Są to bowiem mechanizmy dość złożone. Składają się z wielu elementów, m.in.: cylindra, tłoku, tłoczyska, dławicy, pierścieni prowadzących oraz różnego rodzaju uszczelnień. Jak wiadomo, im więcej części wchodzi w skład danego urządzenia, tym większa jest szansa, że coś ulegnie awarii. Siłowniki hydrauliczne są częściami serwisowymi, więc chcąc, by służyły nam jak najdłużej, musimy pamiętać o ich regularnym serwisowaniu.

Awaria siłownika – dlaczego do niej dochodzi? Przyczyny uszkodzeń siłowników hydraulicznych

Jako że siłowniki narażone są podczas pracy na wpływ ogromnych obciążeń oraz różnorakich zanieczyszczeń, naturalne jest to, że mogą ulec awarii. Nieczystości taki jak piasek, drobne kruszywa, pył czy błoto wnikają do wnętrza siłowników, osłabiając je i w konsekwencji prowadząc do uszkodzeń. Jednak nie tylko trudne warunki pracy działają negatywnie na podzespoły. Czasem to my przyczyniamy się do awarii, np. poprzez obciążanie maszyn ponad miarę lub zapominanie o regularnej wymianie oleju. Może również dojść do fizycznych uszkodzeń elementów hydraulicznych. Powody uszkodzenia siłowników hydraulicznych mogą być różne, należy jednak pamiętać, że są to części, których elementy po prostu męczą się wraz z upływem czasu. Trudne warunki pracy sprawiają, że zjawiska takie jak zużycie prowadnic tłoczyska, utrata szczelności dławicy czy wystąpienie przecieków wewnątrz mechanizmu, po prostu mogą się przydarzyć. Dlatego aby uniknąć poważniejszych awarii, a co za tym idzie wyższych kosztów naprawy, należy reagować już na pierwsze symptomy nieprawidłowego działania siłowników hydraulicznych.

Regeneracja siłowników hydraulicznych – na czym polega?

Regeneracja i naprawa siłowników jest to proces, mający na celu przywrócić prawidłowe działanie uszkodzonych podzespołów. Regeneracja powinna być wykonywana przez sprawdzony, godny zaufania serwis. Powierzenie zadania wykwalifikowanym fachowcom nie tylko zapewni szybkie przywrócenie maszyny do pełnej funkcjonalności, ale i pozwoli klientowi zaoszczędzić. Profesjonalny serwisant, zanim zabierze się za naprawę, najpierw rozłoży podzespół na części i dokona dokładnych oględzin. Dzięki temu będzie w stanie stwierdzić, co właściwie dolega siłownikowi. Zdarza się, że zamiast wymieniać część (co zawsze jest rozwiązaniem bardziej kosztownym), wystarczy wykonać regenerację np. poprzez szlifowanie i chromowanie elementu. Wyszczególniony przez mechanika zakres prac wraz z wyceną powinien zostać nam ukazany jeszcze przed rozpoczęciem naprawy, dzięki czemu będziemy mieli możliwość zorientować się, za co i ile zapłacimy po zakończeniu usługi. Po ustaleniu szczegółów, serwis wykonuje wszystkie potrzebne prace. Czynności naprawcze mogą obejmować wspomniane wcześniej szlifowanie i chromowanie, ale i wymianę łożysk, tłoczyska, cylindra, uszczelnień lub innych elementów. Warto tu zwrócić uwagę, jakiego rodzaju uszczelnień używa serwis – jako że to one zwykle w pierwszej kolejności ulegają uszkodzeniom, nie warto na nich oszczędzać. Stosowanie tanich uszczelniaczy niskiej jakości powinno być dla nas alarmujące. Po wykonaniu regeneracji, część powinna zostać poddana testom, aby upewnić się, że wszystko działa bez zarzutu. Dopiero wtedy kończy się praca serwisu, a my z czystym sumieniem możemy odebrać nasze siłowniki i kontynuować pracę.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://banat.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.