Czy sprawdzasz nr VIN auta przed jego zakupem?

[REKLAMA]

Mimo iż sprzedaż nowych samochodów w Polsce szybko rośnie, napędzają ją przedsiębiorcy. W przypadku sektora elektromobilności klienci biznesowi odpowiadają nawet za 90 proc. kupowanych aut bezemisyjnych. Klienci indywidualni głównie raczą się autami z rynku wtórnego, a tutaj zawsze pojawia się ryzyko zakupu samochodu po wypadku, powodzi, pochodzącego z kradzieży itp. Bezsprzecznie w weryfikacji pomagają takie czynności jak oględziny z mechanikiem, przegląd w warsztacie czy jazda próbna. Jednak jeszcze przed wizytą u sprzedawcy bezcennym dokumentem jest historia pojazdu.

Jak oszukują sprzedawcy samochodów?

Nie wszyscy sprzedawcy i usługodawcy są uczciwi. Dotyczy to również sprzedawców samochodów. Najwięcej zastrzeżeń na tej płaszczyźnie jest to handlarzy, którzy kosztem większego zysku potrafią odłożyć na bok etykę i uczciwość. Jednak nieuczciwe praktyki stosują także sprzedawcy prywatni.

Same oszustwa są oczywiście bardzo różne. Mimo iż od maja 2019 roku przepisy przewidują za to surowe grzywny, a nawet karę pozbawienia wolności, notorycznie auta mają cofane liczniki. Przebieg jest bowiem jednym z czynników mających ogromny wpływ na cenę. Oczywiście nie tylko stan na liczniku drogomierza jest kluczowy, ale ogólnie rzecz biorąc, zależność jest bardzo prosta: auto traci na wartości wraz z kolejnymi tysiącami pokonanego dystansu.

Obok straty finansowej, jaka niewątpliwe ma miejsce, jeżeli kupimy samochód po zawyżonej cenie, poruszanie się niesprawdzonym pojazdem może być skrajnie niebezpieczne. Wystarczy zauważyć, że sprzedawcy, głównie handlarze, oferują nawet samochody powypadkowe, które nie powinny być dalej eksploatowane, ale skończyć pod prasą stacji demontażu. Zdarza się, że auto jest składane z dwóch lub trzech różnych egzemplarzy. Innym razem możemy zakupić samochód popowodziowy.

Historia Pojazdu – co to za usługa?

Nie ma więc wątpliwości, że jako konsumenci jesteśmy narażeni na zakup wadliwego auta, a przynajmniej egzemplarza, który za chwilę odmówi posłuszeństwa, a doprowadzenie go do stanu używalności pochłonie wiele tysięcy złotych. Stąd najważniejsze, aby przed zakupem dokładnie prześledzić historię takiego pojazdu. Zwłaszcza że jest to naprawdę proste. Pomoże w tym tzw. Raport Historii Pojazdu bazujący na numerze VIN.

Numer VIN to indywidualny numer dla każdego pojazdu. Sam raport to wiele danych i faktów o weryfikowanym egzemplarzu. Oprócz danych technicznych znajdziemy w nim fakty, które pozwalają potwierdzić informacje zawarte przez sprzedawców w ogłoszeniu (np. fabryczne wyposażenie, informacje o szkodach i kolizjach, akcje serwisowe, chronologiczna historia).

W ten sposób możemy w prosty sposób zweryfikować, czy sprzedawca nie ukrywa przed nami ważnych faktów. Co ważne, raport VIN pobrać możemy na długo przed wizytą na miejscu u sprzedawcy. Nie potrzebujemy do tego nawet numeru rejestracyjnego pojazdu. Wystarczy nam numer VIN. Coraz częściej jest on obowiązkowym elementem ogłoszenia o sprzedaży samochodu. Jeżeli jest inaczej, możemy poprosić o niego sprzedawcę. Niezależnie od jego tłumaczeń, odmowa podania numeru VIN świadczy o tym, że ma on coś do ukrycia i lepiej rozejrzeć się za innym egzemplarzem.

Skąd pobrać Raport Historii Pojazdu?

Jako że oszustwa sprzedawców wciąż są powszechne, kierowcy coraz chętniej nabywają raporty VIN, które wielokrotnie chronią ich przed utratą kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ważne jednak, aby historia pojazdu pochodziła od sprawdzonego dostawcy zweryfikowanego przez dziesiątki tysięcy użytkowników. Historia pojazdu może bowiem zawierać w sobie różny zakres informacji i danych.

Dobrym przykładem jest tutaj autobaza.pl. To firma w 100% z krajowym kapitałem, która na rynku utrzymuje się od 20 lat. Tak długi staż na rynku jest jej najlepszą rekomendacją. Jednak klienci serwis Autobaza cenią sobie nie tylko za szeroki zakres danych w raportach i ich różnorodność (m.in. historia pojazdu, wycena, raport oględzin, zastaw sądowy, procedury serwisowe). Co jest kluczowe i różni ten podmiot od innych dostawców raportów, znajdujące się w nim informacje możemy sprawdzić przed zakupem. Wystarczy wpisać numer VIN samochodu, aby poznać sekcje raportu z rekordami dla danego egzemplarza. Mając tę wiedzę, możemy zdecydować, czy chcemy pobrać raport i dogłębnie przejrzeć historię pojazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.